אירוע מוחי לכלב

שלום רב, ברשותי כלב מסוג פודל מעורב בטרייר. הכלב בן 18-19 שנה. עד אתמול בערב הכלב תיפקד ללא בעיה. היה כלב מלא חיים, רץ משתולל, אוכל שותה בלי בעיה (היה יכול ללכת לטיול של שעה בערב ובסוף הטיול עוד למשוך את החגורה קדימה) אתמול בערב בהגיעי הביתה הכלב הקיא/עשה את צרכיו בבית ועמד בפינה מפוחד. כאשר התקרבתי אליו ראשו היה מוטה לימין ומבטו מזוגג. בבדיקה של וטרינר הוא אמר לי שככל הנראה הכלב קיבל מכה בראש (דבר לא הגיוני, הכלב כל היום ישן בבית) וסיכוי קטן לדבריו שהכלב קיבל אירוע מוחי. הכלב קיבל זריקת קורטיזון+זריקה נגד בחילות וכדורים לשלושה ימין. קצת קשה להסביר את מצבו של הכלב כרגע הוא כביכול מגיב בהילוך איטי. בהליכה הוא מדי פעם מאבד את שיווי המשקל ברגליים האחוריות, פיו מטפטף טיפות מים (כאילו הוא לא מצליח לבלוע את הרוק) הוא כאילו "מעופף" (אני לא יודע איך להסביר בדיוק את המצב) הדבר החמור ביותר הוא שהכלב מסרב לאכול והגרוע מכל, הכלב מסרב לשתות...רואים שהוא רוצה לשתות, הוא כל הלילה שיחק עם הלשון בגלל שהפה שלו היה יבש אבל הוא לא שותה (גם כשמביאים לו את הכוס מים עד לפה) אני אובד עצות. מה עלי לעשות? תודה! תומר.

אירוע מוחי?

תומר שלום, יכול בהחלט להיות שכלבך קיבל אירועי מוחי או שחווה טראומה (מכה בראש) או שלקה במחלה נוירולוגית (עצבית) אחרת. יש לבצע בדיקה נוירולוגית מקיפה (אם בוצעה - חשוב לי לדעת מה הממצאים) ולאחר מכן עלמנת לשלול מחלות / בעיות אחרות לעשות בדיקות דם (לעיתים לדוג' זה יכול לנבוע ממחלת כבד), אם שללנו הכל ונישארנו רק עם מח - אזי אפשרויות הטיפול שלנו יותר מוגבלות וחשוב מאוד לטפל סימפטומתית - מה שאומר בסימנים שאנו רואים - לדוג': הכלב לא שותה - מהתיבשות מתים ולא משנה מה הסיבה הראשונית לכך ולכן חשוב לגרום לו לשתות ואם לא מצליחים לתת לו עירוי נוזלים (אצל הוטרינר כמובן). לגבי נושא המח - לרב נידרשת המון סבלנות , בברכת רפואה שלמה ובהצלחה, ד"ר גלית רובין

בברכת רפואה שלמה,

ד"ר גלית רובין - וטרינרית

מרכז רפואי וטרינרי - הכי בבית בגן יבנה

תודה רבה על התגובה, עוד כמה שאלות ברשותך....

שלום גלית, קודם כל תודה רבה על התגובה . היום הוא היום הרביעי מאז האירוע. אתמול לקחנו את הכלב לוטרינר נוסף שהומלץ לנו. הוטרינר עשה לו בדיקות כלליות ובדיקות דם ולדבריו יש לו בדיקות דם של כלב בן שנה. *הכל* תקין לחלוטיוהוטרינר הצביע על תופעת העיניים המרצדות שמזוהה עם פגיעה מוחית. הוא ציין כי הכלב נמצא במין מצב של סחרור-ורטיגו (אם כי הוא מזהה אותנו, גם מרחוק ומגיב והולך בחוסר שיווי משקל). כמו כן בגלל שהוא מסרב לשתות הוא קיבל מנת עירוי. אנו ממשיכים לתת לו כדורי קורטיזון. הבעיה הכי חמורה היא שהכלב מסרב לשתות, כל חצי שעה (בבוקר ובערב כשאני חוזר מהעבודה) אני נותן לו מזרק מים ישר לפה. אולם זו הדרך היחידה שהכלב מקבל נוזלים.(גם לא בשמחה גדולה מצידו) האם יש סיכויי לשיפור במצב ? האם הכלב יכול לצאת מהמצב שבו הוא נמצא ? הראש לו עדיין נטוי והוא הולך אבל יש לו מעידה ימינה. מה לגבי השתיה והאוכל - האם יש סיכוי שהוא יתחיל לשתות ולאכול ? אם כן, תוך כמה זמן בד"כ השיפור במצב מתחיל‬ במצבים כאלו? ציינת שבנושא מח נדרשת המון סבלנות - בכמה זמן מדובר‬? ‫האם יש להעלות על הפרק את נושא ההרדמה (עד כמה שהוא קשה עבורנו) ?‬ ‫תודה. תומר

סבלנות

תומר שלום, כן ! ללא ספק ראיתי מקרים שיצאו מסימנים כמו שאתה מתאר ואפילו כאלו שמזרקי מים לא הספיקו ולכן קיבלו עירויים תת עורים מדי יום עלמנת לתמוך בהם ו - יצאו מזה . נכון ש "יצאו מזה" זה לא תמיד ללא סימנים שנישארים, לעתים נשארת הטיית ראש קלה או כל סימן אחר אחר ללא ספק - כלבים מתפקדים, אוכלים, שותה, עושים צרכים, משחקים כרגיל. לגבי הסבלנות - אין תקופת זמן קבועה מראש וזה יותר ענין של הרגשה שלכם (בני המשפחה) - מתי שיראה לכם שאתם והכלב סובלים ברמה שלא ניתן יותר - תדעו שזה הרגע להתחיל לדבר על הרדמת חסד. במקרים כאלו זה מאוד אינדבידואלי כי לא מדובר בסבל פיסי (כאב ברור) אלא במנטלי. סבלנות, סבלנות , סבלנות... בברכת רפואה שלמה והחלמה מהירה, ד"ר גלית רובין

בברכת רפואה שלמה,

שלום, רציתי להתייעץ לגבי הכלב שלי-בוקסר בן 9. ביום שבת בערב הוא התרוצץ לא רגוע בסלון ורצה לצאת החוצה, כשפתחתי את הדלת הוא הלך למלונה והתיישב שם. חזרתי הביתה כעבור שעתיים וקראתי לו להיכנס, הוא הגיע עד לפתח הבית ונפל ואז התחיל ממש לרעוד ולהשתולל, הוא נתקע בדברים ונפל והלך בחוסר יציבות והעיניים שלו ריצדו. לקחתי אותו לבדיקה והוטרינר אמר שלפי האישונים המורחבים והעיניים המרצדות הוא עבר אירוע מוחי ולהשאיר אותו לביקורת להמשך הלילה. נעשו לו צילומי רנטגן, בדיקות דם שיצאו תקינות ועירוי והומלץ על המשך מנוחה ובקרה בבית. נכון לעכשיו יום שלישי הוא כבר הולך טיפה יותר טוב ופחות נופל, נח הרבה, אוכל ושותה, אבל הריצוד בעיניים לא פסק, בנוסף הוא גם מגרד מידי פעם את הפנים והאוזניים, נושם כבד לפעמים למרות שהוא לא מתאמץ, עושה תנועות לעיסה בפה ונראה כי צד ימין של הראש שלו יותר שמוט וגם עין ימין טיפה יותר סגורה ודומעת. האם יש סיכוי שזה גם משהו אחר ולא אירוע מוחי? מה מומלץ לעשות כדי לעזור לו להחלים ומה הסיכוי שזה יחזור שוב? 

שלומית שלום,

נשמע שאכן מדובר בבעיה נוירולוגית (מערכת העצבים) כלשהי ואכן מאד סביר שמדובר באירוע מוחי אך זו גם יכולה להיות בעיה אחרת הקשורה במח,

מומולץ לנסות ולראות באם יש משהו שניתן לעשות ברמת האבחון או/ו ברמת טיפול תומך נוסף.

ניתן היוועץ עם נוירולוג מומחה, יש מספר מומחים בארץ בבית דגן - בית החולים האוניברסיטאי ובבית ברל - נוירולנד.

בברכת המון בהצלחה ורפואה שלמה,

ד"ר גלית רובין

מרכז וטרינרי - הכי בבית בגן יבנה

בברכת רפואה שלמה,

שלום תומר, אני ממליץ לך בחום ללכת בדחיפות האפשרית לוטרינר הקרוב לאזור מגורייך בשביל שיבדוק לעומק היכן הבעיה ושיתאים את הטיפול הנכון. בנוסף נראה שמדובר בטראומה קשה במיוחד. בהצלחה.

ד"ר איתי שטרן
בעל מרכז וטרינרי בחדרה לפרטים נוספים

שלום הכלב שלי נפל על הראש והוא מתנהג כרגיל כפי שהיה לפני שנפל מה זה אומר אני רוצה לדעת אם קרה משהו 

לירן שלום, אם אתה מעונין לדעת אם קרה משהו חשוב ללכת לוטרינר ולבצע בדיקה אורטופדית (שרירים ועצמות) ונוירולוגית מלאה (מערכת העצבים),
כארש נופלים על הראש עלול להיווצר זעזוע מח ועלולות להיות פגיעות שונות אשר רואים את תוצאותיהן מייד לאחר הנפילה או לעיתים אחרי תקופת זמן,
המון בריאות,
ד"ר גלית רובין

בברכת רפואה שלמה,

שלום,

יש לי כלב בוקסר בן 11, שהכל היה בסדר איתו, אכל, שתה, שיחק עד שלפני שבוע ימים בערך חלה הידרדרות בראיה שלו ושמתי לו לזה כאשר אני קורא לו הוא מסתכל לכיוון אחר לגמרי. הוטרינר בדק אותו וציין כי ייתכן וזה קורה בעקבות גילו. אך משום מה כל יום שעובר מצבו מדרדר יותר ויותר, הוא פתאום הפסיק לאכול ולשתות. הוא שותה רק כאשר אני נותן לו לשתות דרך מזרק. הוא במהלך היום הולך הליכה לא מוסברת ללא שום מטרה עד שמתעייף ושוכב, לרוב הוא נצמד לקירות כשהולך וכאשר הוא נשכב הוא מגיע למצב שאפילו את הראש הוא לא מרים וגם אם אנחנו מרימים אותו למיטה שלו הוא לא זז וככה כל היום מידי פעם הוא גם מסתובב קצת מתעייף וממשיך לשכב.בנוסף כאשר הוא נכנס למצב של שכיבה יש לו מן נעילה בלסת והוא לא פותח את הפה עד שהוא מתאושש מהמצב לבד וקם שוב מתחיל להסתובב מתעייף ושוכב. הוא כבר בקושי מגיב לליטופים שלנו, אם אנחנו קוראים לו הוא לא מתייחס. רציתי לדעת מה דעתך בנושא?

הי אלירן, עניתי לך בשאלה ששאלת בניפרד :)

בברכת רפואה שלמה,

שלום, יש לנו כלב בן 5 וחצי מסוג ג'ק ראסל מעורב בציוואווה אוכל כרגיל אך ביומיים האחרונים מסרב לשתות וכמות השתן מוגברת.מדוע? אודה לעזרה

מתי שלום,
מתן שתן מוגבר עלול לנבוע מגורמים שונים , החל בדלקת בדרכי השתן, דרך מחלות שונות כלליות המשפיעות על הכליות , כבד , רמות הסוכר בגוף ועוד ועד להתנהגותית ולכן חשוב ללכת לבדיקה אצל הוטרינר על מנת לאבחן את הגורם הספציפי ולטפל בו.
לגבי סירוב השתיה - זה מצב מסכן חיים שכן לא משנה הסיבה לכך, הפסקת שתיה עלולה לגרום להתייבשות ולסכנה בעקבות כך, חשוב לעודד שתיה בכל דרך אפשרית ואם לא ניתן - להגיע לוטרינר, לאבחן את הגורם לכך - לטפל בו ולתת טיפול תומך של עירוי נוזלים,
המון בריאות וחג שמח

ד"ר גלית רובין

מרכז וטרינרי - הכי בבית בגן יבנה

בברכת רפואה שלמה,

ד"ר גלית תודה רבה וחג שמח

שלום

הכלבה שלי עברה אירוע מוחי היא רועה גרמנית בת 6 וחצי שהייתה מיראת גורה

היא עברה אירוע מוחי ועבר חודשיים בערך היא אצלי מגיל 7.היום אני בן 13 וחצי ואתמול עשינו לה המתת חסד היא לא הרגישה יוצרי את הרגליים והיא התחילה לאכול לעצמה אותם עם הכלב לא זז יותר תעשה לו המתת חסד כי הוא סתם סובל

לכלבה שלח התהפכו העיניים ובאותו יום היא עברה את האירוע המוחי 

עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
וטרינריה
בחר
בחר