שאלה לנוכחים... את דעתכם בבקשה....

מקעקע הוא אומן המוכר את מרכולתו. ככזה הוא מתפנס מעבודתו וחושיו האומנותיים כאשר הם באים לפי בקשת הלקוח. האם אתם חושבים שיש לצפות ממקעקע להביע את דעתו המקצועית \ אומנותית או אפילו לסרב לבצע עבודה כאשר לדעתו היא מכוערת לא מתאימה לא זורמת או שהלקוח מבקש ומשלם אז על ה ז' ? אגב , כמה לדעתכם "מותר" למקעקע להתערב? האם הערות כמו זה לא זורם... הצבעים שאתה רוצה לא מתאימים... אתה שעיר\ה וזה סגנון שלא יחמיא לך... זה מוגזם או חובתו הבסיסית של בעל המקצוע?

דעתי...

אז ככה...אני יכולה לומר באופן חד משמעי, שדעתי היא שמקעקע כאומן, לא רק רשאי, אלא חייב להביע את דעתו. אין הכוונה למקעקע שכופה את דעתו, אלא ממליץ מנסיונו האישי ומנקודת מבט מקצועית, ואני אסביר (באמצעות דוגמא שטחית -עם זאת אמיתית- להפליא): וידוי: יש לי אובססיה קשה לשיער שלי. לקח לי המון זמן לגדל אותו ואני חרדה מכל מה שרק מזכיר מספריים או כלי משחית אחר בקרבת שערי... לכן, כשאני הולכת לספר שלי (היחיד שאני סומכת עליו מזה 8 שנים) ונחה עלי הרוח לאיזושהי תספורת, אני מצפה ממנו לחלוק איתי את דעתו: האם התספורת מתאימה לסוג השיער שלי, למבנה הפנים שלי, למראה הכללי שלי ובאופן כללי מה דעתו לגבי הרעיון. ולמה זה חשוב לי? כי אדם שאני תופסת כמקצוען בתחומו בעל נסיון (ומוכשר להפליא, אגב...), בוודאי נתקל בתספורת הזו- על מליונת'לפים נשים. לחלקן היא התאימה, לחלקן פחות, ובוודאי יש לו את טביעת העין והידע הרצויים. אם הוא יבוא ויאמר- "תשמעי, התספורת הזו תשעבד אותך לפן/לא מתאימה למבנה הפנים שלך/לא מתאימה למבנה הכללי שלך" (שימו לב- הכוונה היא לא להגיד לי ש"התספורת פאסה מלפני שני חורפים...") אני אשקול שנית את הרעיון ואתייחס לדברים בכובד ראש וסביר להניח שאקבל את דעתו (זו אגב, הסיבה שאני עם אותו אורך כבר 4 שנים...) א-ב-ל!! אם בכ"ז אני אתעקש, הוא לא יפתח בשביתה איטלקית ולא יגרש אותי מהמספרה, אבל אני אדע שהתוצאות הן על אחריותי בלבד, ואני זו שאצטרך ללכת עם כובע שנה שלמה... ולמה סיפרתי את כל זה? כי מקעקע מבחינתי לא כל כך שונה (במובן, בהקשר הזה...). מקעקע מקצועי וטוב, יוכל לומר לי מה דעתו המקצועית על הקעקוע (שימו לב- מגניב/מכוער- זה טעם אישי, ולא דעה מקצועית!) על המיקום, הזרימה, הגודל, העיצוב וכו' ואפילו להציע הצעות לשיפור. מקעקע מספיק מוצלח, יוכל לשפר את הרעיון הבסיסי לאין שיעור. כמובן שאם זה מה שהלקוח שלו רוצה, אני לא חושבת שיש מקום לגרש אותו מהסטודיו, אבל הלקוח שלו יצטרך להיות מודע לתוצאות ואחראי מספיק לשאת בהן. וזהו.... נגמר לי האויר, ושמתי לב שיש לי כבר קצוות מפוצלים...חמור מאוד. מקווה שנהניתם (ולא, אני לא כל כך שטחית כמו שמשתמע...:) ) לילה טוב חברים אני

דעתי הכנה...

ובכן סוגיה לא קלה העלת. אני עונה מה אני הייתיעושה במידה והייתי מקעקעת או איך הייתי רוצה שמקעקע יתנהג כלפי. מבחינתי מקעקע הוא הסמכות המקצועית לענין ולכן לא מדובר רק על טכניקה גרידה. ישנם עוד דברים לעניין. במידה והייתי רוצה לקעקע נושא מסוים אני חושבת שלמקעקע אין מילה בעיניין מלבד דעה אישית שהוא בתור גורם מקצועי לא צריך להביע אותה אלא אם נשאל וגם אז זה לא תמיד לעניין. מבחינת סגנון. אם הייתי רוצה לקעקע נמר, ישנם המון סגנונות של נמרים שאני חושבת שלמקעקע יש את הזכות לומר לי אילו עוד אופציות ישנן. אולי לא ידעתי שיש נמר אוריינטלי? כוונתי לחשוף את הלקוח למגוון הסגנונות הקיימים בתחום. אבל אחרי שנבחר אחד אין למקעקע מילה לדעתי כל כך... א ב ל.... מבחינת זרימה יש למקעקע ועוד איך מילה הרי הוא זה שיש לו את העין לתחום ולפעמים ענין של זרימה עושה את ההבדל בין קעקוע רע למעולה... אני חושבת שלמקעקע יש את הזכות לסרב לקעקע מישהו אבל אצלי זה היה אם זו היתה קטינה לדוג' 13-14 או נושא מאוד קיצוני כמו צלב קרס ותנועות קיצוניות למיניהן... קשה לי לפרט את שאר ההביטים בגלל השאר אבל הנושא הזה הרבה יותר מורכב מבחינתי. לסיכות, אם אני הייתי מקעקעת נראה לי שלא הייתי מקעקעת חצי מהאנשים שהיו באים אלי אבל זו אני.... מקווה שהבנתם חצי ממה שרציתי חמוטל

לדעתי,

זה באמת מורכב, הייתי רוצה שהמקעקע\ת יתן דעה מקצועית בלבד, ולא שקשורה לטעם. כלומר, יתן לי את כל המידע בהקשר של מינוסים ופלוסים למיקום של הקעקוע שאני רוצה, להתאמת הצבעים, הגודל, וכו'... אם הקעקוע לא נראה לו מאיזשהי סיבה של טעם, שינסה לברר אצלי אם אני מכירה מגוון רחב יותר של קעקועים, ובחרתי את זה כי אני באמת אוהבת אותו, או כי זה הראשון שנתקלתי בו... שיכוון אותי לאלטרנטיבות אחרות שקשורות, כך שאם בכל זאת אבחר בסגנון "הגרוע" זה כי זה באמת מה שנראה לי.. ואז, הוא צריך ללכת איתי על זה. אולי זה קצת יותר מדי לבקש מהמקעקע, כי אני כאילו מצפה שהוא צריך להיכנס לי לראש, ולברר את המניעים, אבל זה מה שהייתי רוצה שיעשה איתי. עם מקועקעים אחרים אני בטוחה שלפעמים זה לא ילך בכלל!!! מה הם הולכים לפסיכולוג? אם אני הייתי מקעקעת, והיה בא אלי מישהו שאני בטוחה שעומד להתחרט על הקעקוע שהוא עומד לעשות, הייתי אומרת לו- תחשוב על זה, ותחזור אלי עוד X זמן, ואם הוא באמת חזר ועדיין רוצה לעשות אותו- בבקשה, אם לא חזר, אז כנראה שהתחרט (או שהלך למקעקע אחר...) ובכל זאת, אני לא סגורה על הדיעה שלי....

לדעתי

בגדול למקעקע יש את הזכות , ואפילו רצוי שהוא יביע דעה וייעץ וייכוון את הלקוח שלו במושגים כמו זרימה , מיקום , התאמת צבעים , אם יש אז להציג את אותו הרעיון בסגנונות שונים ובמקרה הצורך אם יש צורך בהשלמות שהלקוח מבקש , או שהמקעקע מציע על דעת עצמו . אני לא רואה את המקרים האלה כיוצאי דופן , אלא פשוט כחלק מהשירות שאותו מקעקע נותן ללקוח . למקעקע יש זכות לסרב לאיזה עבודה שהוא רוצה מתוקף היותו איש המקצוע שלוקח אחריות (או לפחות אמור) והעבודות שלו הם המוניטין שהוא רוצה לבנות לעצמו , אבל מקעקע שיסרב לעבודה רק בגלל שלפי דעתו היא מכוערת , או לא מתאימה לבן אדם הוא ייחשב בעיניי ללא מקצועי (ועם אפס חוש עסקי , אבל זה כבר ממש לא משנה ).למקעקע יש זכות ואפילו רצוי שהוא יסרב במקרה בו הוא לא חושב שהוא יכול לבצע את העבודה על הצד הכי טוב שלה מכל סיבה שהיא מקצועית ו/או טכנית. ודבר אחרון - זה באמת מיותר שהמקעקע יביע דעה על יופי הציור ועל האם זה יתאים ללקוח הספציפי הזה , זה כבר עניינו של הלקוח בלבד . זהו בגדול , לפי דעתי ה"חוקים" האלה צריכים להיות "מובנים" באתיקה המקצועית של המקעקעים יום טוב

חד וחלק

באמת חד וחלק כן על מקעקע להביע את דעתו ולסרב לעשות עבודות שלא נראות לו מקעקעים הם בהחלט אומנים גוף זה לא נייר זה הרבה יותר דינמי וקשה. אם אני הייתי מקעקע לא הייתי רוצה לפגוע במוניטין שלי ולעשות עבודות שייצאו לא בסדר. ואני אישית הייתי רוצה שמקעקע יחווה את דעתו על קעקוע שאני רוצה לעשות יש לו נסיון והוא יודע קצת יותר מה מתאים ביחד אפשר להגיד לעמק השווה. :)
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
קעקועים
בחר
בחר