ל- interstate, (וכמובן לכל שאר הפורום), פתאום ראיתי....

פתאום ראיתי שהגבת לי בנוגע לעיטור/קעקוע ורציתי להגיב לך אבל ההודעה ברחה לי מהדף המוצג אז הנה כתבתי בהודעה חדשה. האמת שקצת קשה לי להבין את הקו מחשבה שלך בנוגע לקעקועים. אני תמיד יצאתי מנקודת הנחה שבאומנות גוף המדיה אותה אנחנו מעטרים היא הגוף ולא משתמשים בו כדי לעטר את הקעקוע. אחרי הכל הקעקוע, לפחות אצלי נתפש כקישוט ודרך להבעה תוך שימוש בגוף ובקווים שלו. לא ממש הבנתי את ההפרדה שעשית בין קישוט הגוף באמצעות הקעקוע וקישוט הקעקוע באמצעות הגוף. מדבריך אני מבינה שאתה לא מכליל טרייבלים בתור קעקועים אלא בתור עיטורים לגוף (מה שאני רואה כשקול), אתה היית עושה דוגמא שבטית (טרייבל) או שאתה היית עושה רק קעקוע שעומד בפני עצמו מבחינת משמעות או ציור? אני באמת מתקשה להבין את הדרך שאתה רואה את הנושא בגלל שמבחינתי טרייבלים הם הקעקועים האולטימטיביים באיזשהו מקום כי הם נותנים את מלוא תשומת הלב לנושא עצמו שהוא בעיני הגוף ובעצם כל עולם הקעקועים המערבי/מודרני הוא מעין תת תרבות שנוצרה רק בגלל שהיו פעם קעקועים שבטיים. (אין מה לעשות, אני צריכה שיסבירו לי לאט, בולנדינית...:-), אפרת נ.ב, בנוגע לעניין הכסף... אני חייבת להסכים איתך... היו לי כ"כ הרבה הזדמנויות לקעקועים מדהימים שפיספסתי רק בגלל העניין הכספי... :-(

*מצביע* אפשר שאלה?

בתור מישהו שאין לו מושג בעסק, מי מתנדב להסביר לי מה זה טרייבל? תודה, אלון נבוך משהו

אם תציצי בתמונת הקעקוע שלי, זה שעל הצוואר, תשימי לב שהוא טרייבל

אומנם דוגמא קטנה מאוד שמייצגת ציור (נחש עם כנפיים - מפיסטו), אך בכל זאת טרייבל. אם כי אני מבין שהכוונה לדוגמאות גדולות לרוב, שזורמות עם הגוף ומעטרות אותו, שוב - כמו איפור. כמובן שאלה אכן קעקועים, אך הקושי פה הוא לקרוא לכל אחד מהם קעקוע, כמו שלא נקרא לכיסוי הפנים בפודרה (או יותר נכון - איפור קבוע) קעקוע אחד, אינדבידואלי, ציור מסויים. עכשיו, קעקועים, לדעתי, הם ציורים אינדבידואליים, יחידים - שנמצאים על הגוף. כאשר המקועקע יכול לאמר:"הנה את זה עשיתי לפני חצי שנה, העתקתי אותו מפחית ארסי קולה" וכו'. כאן נוצר עניין מסויים, מאחר וזהו ציור, אז ניתן להסתכל עליו כציור, להתעניין בו כציור וכו'. לעומת את - דוגמאות טרייבליות גדולות (וגם קטנות - כמו הקלטיים הקטנים שהיו פופולריים לפני כמה שנים) ואיפור קבוע, הם לא בדרגת "ציור", הם לא אינדבידואליים, לא יחידנים, לרוב אין בהם עניין כקעקוע נפרד אלא כ-איך הגוף נראה אחרי שהקעקוע נעשה. לקשט את הגוף בצורה שהיא, לדעתי כמובן, משעממת מאוד (ויקרה מאוד בד"כ), מיותרת. מצורפים שלושת הקעקועים האחרונים שלי. תמונה מאוד מטושטשת אבל מה לעשות...

*מצביע* אפשר שאלה?

בתור מישהו שאין לו מושג בעסק, מי מתנדב להסביר לי מה זה טרייבל? תודה, אלון נבוך משהו

וודאי שאפשר

לטרייבל בקעקועים יש שני פירושים. האחד הוא הישן יותר והוא פשוט קעקוע שהעיצוב שלו משוייך לשבט כלשהו (מהמילה Tribe). כדוגמא אתה יכול לקחת למשל את שבט הסאקויה שהייתה עליו תוכנית בערוץ 8 לא מזמן שאפילו דוסקסה בפורום. לשבט יש במסורתו קעוקעים שונים כשלכל אחד מהם פרשנות שונה, לדוגמא, קעקועים של טורי נמלים על הזרועות מעידים שהאדם עובד בשדה. הפרשנות השנייה היא של ימינו, ולזאת בדרך כלל הכוונה. כיום כמעט כל דוגמא שחורה ומפותלת נקראת טרייבל. קעקועי הטרייבל במקור היו קעקועים שהותאמו לאיברי הגוף בדוגמא שלהם ולחקם גם הייתה משמעות באשר למעמד האדם בשבט ולתפקידו. לחלק מהקעקועים אף היו פירושים מיסטיים (קעקוע שעוזר לפריון וכו'). הנה אתר של Leo Zulueta שהוא בין המפורסמים בין המקעקעים שמעצב טרייבלים בעיקר: http://www.hoboes.com/blackwave/leo.html דוגמא טובה לעובדה שלפעמים המשמעות היותר ישנה מרימה את ראשה בה הוא הקרובי וויליאמס (כן כן, זה מ-Take That). אותו רובי הלך ועשה קעקוע מאורי מקורי שמשמעותו המקורית היא לוחם. אצל המאורים רק מי שזכה באומץ לעשות את הקעקוע רשאי לעשותו ולכן הם הודיעו ברבים שהעובדה שהוא ואחרים כמוהו עושים את הקעקועים האלה בלי שתהיה להם את הזכות מעליבה את המסורת המאורית. עוד אתר נחמד הוא של האומן המאורי Uruora: http://www.tamoko.org.nz/artists/uruora מקווה שהבהרתי קצת את העניין :-), אפרת

אם תציצי בתמונת הקעקוע שלי, זה שעל הצוואר, תשימי לב שהוא טרייבל

אומנם דוגמא קטנה מאוד שמייצגת ציור (נחש עם כנפיים - מפיסטו), אך בכל זאת טרייבל. אם כי אני מבין שהכוונה לדוגמאות גדולות לרוב, שזורמות עם הגוף ומעטרות אותו, שוב - כמו איפור. כמובן שאלה אכן קעקועים, אך הקושי פה הוא לקרוא לכל אחד מהם קעקוע, כמו שלא נקרא לכיסוי הפנים בפודרה (או יותר נכון - איפור קבוע) קעקוע אחד, אינדבידואלי, ציור מסויים. עכשיו, קעקועים, לדעתי, הם ציורים אינדבידואליים, יחידים - שנמצאים על הגוף. כאשר המקועקע יכול לאמר:"הנה את זה עשיתי לפני חצי שנה, העתקתי אותו מפחית ארסי קולה" וכו'. כאן נוצר עניין מסויים, מאחר וזהו ציור, אז ניתן להסתכל עליו כציור, להתעניין בו כציור וכו'. לעומת את - דוגמאות טרייבליות גדולות (וגם קטנות - כמו הקלטיים הקטנים שהיו פופולריים לפני כמה שנים) ואיפור קבוע, הם לא בדרגת "ציור", הם לא אינדבידואליים, לא יחידנים, לרוב אין בהם עניין כקעקוע נפרד אלא כ-איך הגוף נראה אחרי שהקעקוע נעשה. לקשט את הגוף בצורה שהיא, לדעתי כמובן, משעממת מאוד (ויקרה מאוד בד"כ), מיותרת. מצורפים שלושת הקעקועים האחרונים שלי. תמונה מאוד מטושטשת אבל מה לעשות...

אוקיי, מה בקשר ל- irezumi?

מה בקשר לאותה אומנות יפנית שבה אדם מתכנן חליפה שלמה של סצינה שהולכת לעטר את רוב העור שלו? זה לא קעקוע בעיניך כי זה לא נעשה אחד אחד והכל משולב ביחד? או שזה כן קעקוע כי יש בו אלמנטים של ציורים שהם לא אבסטרקטיים? אני חושבת שהבנתי את החשיבה שלך אבל עדיין קשה לי בעיקר כי אתה מפריד בין קעקועים גדולים לקטנים למשל, כשאני למשל בקעקועים קטנים (ביחס למקום עליהם הם נמצאים) קשה לי לראות זרימה עם הגוף ולכן הרבה פעמים אני לא ממש מחשיבה אותם כאומנות גוף אלא כדוגמא אומנותית. את האנלוגיה לאיפור אני ממש לא אוהבת, איפור אפשר להוריד ואיפור "קבוע" גם הוא דוהה יחסית מהר ואין בו גם שום שינוי מהותי ממראה רגיל של גוף שלא עבר שינוי (משהו בדומה לניתוח פלסטי לשינוי מראה האף או הגדלת/הקטנת חזה), אני חושבת שאין שום מקום להשוואה. סתם כי יש לי אתר בנושא Irezumi: http://www.tattoomuseum.com/irezumi :-) אפרת

גם אני חשבתי על זה אבל...

אני חושב שאומנות שכזו עומדת בפני עצמה, מצד אחד, אבל מתאימה לגישה שלי כלפי קעקועים מצד שני. עומדת בפני עצמה מכיוון שזוהי אומנות שלדעתי היא הרבה הרבה הרבה מעבר לעולם הקעקועים ה"סטנדרטי" שאנו מכירים. יש בה הרבה יותר משמעות, ובכלליות כל הסיפור הרבה יותר ארוך, מסובך ומעניין. מתאימה לגישה שלי, מכיוון שמאחר ואין בה רק דוגמאות מופשטות אז הציורים הרבים שמשתלבים אחד בשני יוצרים עניין, ובסופו של דבר, מאחר והם לא אבסטרקטיים, כל אחד עומד בפני עצמו.

וודאי שאפשר

לטרייבל בקעקועים יש שני פירושים. האחד הוא הישן יותר והוא פשוט קעקוע שהעיצוב שלו משוייך לשבט כלשהו (מהמילה Tribe). כדוגמא אתה יכול לקחת למשל את שבט הסאקויה שהייתה עליו תוכנית בערוץ 8 לא מזמן שאפילו דוסקסה בפורום. לשבט יש במסורתו קעוקעים שונים כשלכל אחד מהם פרשנות שונה, לדוגמא, קעקועים של טורי נמלים על הזרועות מעידים שהאדם עובד בשדה. הפרשנות השנייה היא של ימינו, ולזאת בדרך כלל הכוונה. כיום כמעט כל דוגמא שחורה ומפותלת נקראת טרייבל. קעקועי הטרייבל במקור היו קעקועים שהותאמו לאיברי הגוף בדוגמא שלהם ולחקם גם הייתה משמעות באשר למעמד האדם בשבט ולתפקידו. לחלק מהקעקועים אף היו פירושים מיסטיים (קעקוע שעוזר לפריון וכו'). הנה אתר של Leo Zulueta שהוא בין המפורסמים בין המקעקעים שמעצב טרייבלים בעיקר: http://www.hoboes.com/blackwave/leo.html דוגמא טובה לעובדה שלפעמים המשמעות היותר ישנה מרימה את ראשה בה הוא הקרובי וויליאמס (כן כן, זה מ-Take That). אותו רובי הלך ועשה קעקוע מאורי מקורי שמשמעותו המקורית היא לוחם. אצל המאורים רק מי שזכה באומץ לעשות את הקעקוע רשאי לעשותו ולכן הם הודיעו ברבים שהעובדה שהוא ואחרים כמוהו עושים את הקעקועים האלה בלי שתהיה להם את הזכות מעליבה את המסורת המאורית. עוד אתר נחמד הוא של האומן המאורי Uruora: http://www.tamoko.org.nz/artists/uruora מקווה שהבהרתי קצת את העניין :-), אפרת

רוב תודות, אפרת.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
קעקועים
בחר
בחר