אופן ההגדרה

אני חושב שההגדרה של "מיינסטרים" הינה הגדרה איזורית חברתית. כמובן שאותם אנשים שתיארת יהיו קבוצות שוליים במקומות אחרים, אבל נראה שבישראל אותם קבוצות שתיארת מונות כמות גדולה של אנשים שלרוב אין ביניהם קשר תרבותי נוסף. מה שאני מנסה להבין האם בנוסף לקעקוע אותם האנשים גם "צורכים" סממני תרבות נוספים שנחשבים בחברה שלנו כשוליים. אומנם טעיתי שרוב ההימור שלי לגבי התנהגותך בתיכון אבל בכל זאת עשית פירסינג לפני שזה הפך להיות דבר כל כך מקובל בחברה - אולי בכל זאת היה בך משהו שלא היה כ"כ מיינסטרימי פעם ... ;) ונניח שבאותה תקופה כן היית חושפת את הפירס שלך, יתכן שהיית מקבל תגובות של "פריקית" או משהו בסגנון, ואותו דבר היה קורה אילו היית מתקעקעת באותה תקופה. אותם אנשים נניח ה"קלאברים" הם בעצם חלק מהתרבות שכוללת בתוכה כמות גדולה מאוד של אנשים שלפעמים נמצאים מעט בצד זה או אחר של אותה תרבות אבל סה"כ האנשים שנמצאים שם מונה כמות מספקת כדי לאמר היא חלק מהתרבות המקובלת של החברה שלנו. אולי דרך טובה למדוד מה שייך למיינסטרים ומה לא זה לחשוב "מה השכן היה חושב אילו ידע ש..." או "מה אמא היתה חושבת אילו ידעה ש..." נכון שוב זה דבר מאוד מכליל ולא נקודתי אבל אם אמא של X היתה יודעת שהוא עשה קעקוע היא כנראה היית יותר "מזועזעת" מאשר היא היתה יודעת שאותו X הינו הולך עם שרשראות זהב ונעליים עם שפיצים ברחובות :)

או. קיי, אבל אתה שוכח דבר אחד..

אתה אומר שההבדל, בעצם הוא נומרי. בגלל שיש מספר כ"כ גדול של קלאברים, לצורך העניין, הם הפכו לאיזושהי תופעה נורמטיבית. אבל אתה שוכח שאתה לא יודע כמה אנשים נושאים קעקועים על גופם, ואני מבטיחה לך שהמספר גדול לאין שיעור ממה שתעריך. ורק לידע כללי, את הקעקוע הראשון שלי עשיתי שנתיים לאחר מכן, בגיל 16, וגם אז לא מצאתי לנכון לצאת בהצהרות בחוצות העיר, לא מפחד מה יגידו או מה יחשבו, פשוט בגלל שזה דבר שמשמעותי לי, ולא לאף אחד אחר, ולא בא לי לחלוק אותו עם אף אחד. אל תשכח שחלק גדול בקביעת התנהגות נורמיטבית או שוליות, הוא הסנקציות שמופעלות על מי שנחשב כ"שולי". ברגע שהסנקציות הללו לא משמעותיות (בפועל גם לא מתקיימות על בסיס ממוסד) מבחינה מושגית גם לא ניתן לקרוא לזה "תרבות שוליים":) איזה כיף...כבר שלוש שנים לא יצא לי להרגיש כמו "מבוא לסוציולוגיה שנה א'):))

יתכן אבל ...

אני עדיין חושב, אפשר לאמר שזה קבעון מחשבתי ;) או אולי אני פשוט מוצף בסטיגמות שבכל זאת קיים משהו משותף מעבר לקעקוע.

ל-ס-י-כ-ו-ם...

(כי עוד שניה אני רצה להוציא חומר מתואר ראשון כדי להראות לך כמה שאתה טועה): 1. כן, אתה באמת מלא סטיגמות, ואני לא אומרת את זה בכוונה רעה, אלא מצטטת אותך... והסיבה אגב שאני לא כועסת, זה כי כמו שאפרת אמרה, מה לעשות , אנחנו בארץ קצת מפגרים מבחינה מנטלית בקטע הזה. 2. דווקא יש קשר ישיר בין אמנות (לכל סוגיה) לבין קעקועים. למעשה- קעקוע הוא סוג של אמנות (קרי: אמנות גוף). בד"כ מקעקעים (ואני מדברת על הטובים והמקצועיים, לא המחלטרים ן GOD KNOWS- יש גם כאלה) הם בעלי ראיה מאוד מרחבית ואמנותית. תתעמק פעם באחרת הגלריות- גם זו של הפורום, ותראה את העבודה, והפרטים הקטנים, וההשקעה. איזו עין אמנותית צריכה להיות לאדם כדי ליצור דבר כזה? וקח בחשבון שלא כל הקעקועים (במקרה שלי- אך אחד) נוצרים משבלונה. (ואפרופו מונה ליזה- אני מכירה בחור שקעקע על הגב את אגם הברבורים-פילים של דאלי עם הגב, ועוד חברה טובה שלי מסתובבת עם קעקוע על הכתף שהוא העתק מדוייק של ציור שציירתי ...זה אמנות!) 3. כנאמר- איש תחת גפנו ותחת תאנתו...כל אחד מוצא את מה שטוב לו במקום אחר.אז יאללה- שתהיה שבת שלום!

מכיוון ש ...

מכיוון שנראה שאת *כמעט* כועסת עלי :) זה לא שיש לי משהו נגד האוכלוסיה הזו או כל אחת אחרת להיפך... אני אישית שייך ליותר מידי סטיגמות שנפוצות ומשום מה נראה כאילו יש משהו בסטיגמות ולכן התעניינתי ושאלתי. אין צורך להתחיל לחפש חומר מתואר ראשון או להוכיח משהו בצורה מדעית - רק עניין של הרגשה. המשך יום נפלא, ושבת שלום :) Seeker of rain

חייב להגיד את המילה האחרונה, הא?

מה פתאום , חס וחלילה - שלך

תרבות שוליים או משהו שהפך לחלק מכולם ?

נראה שרוב האנשים ששומעים על אנשים מקועקעים ישר חושבים על אנשים שצורכים "תרבות שוליים" ז"א רוב האנשים יאמרו אלו אנשים ששומעים רוק כבד,לוקחים סמים,ורוכבים על אופנועים כבדים או משהו שכזה ... האם באמת יש קשר הדוק בין תרבות הקעקועים לשאר "תרבויות השוליים" או שזו עוד סטיגמה שמודבקת לציבור אנשים ? כמה ממכם יכולים לאמר שהם לא שייכים לאף קטגוריה נוספת כזו, והם לא ה"כבשים השחורות" של המשפחה ? ;) סתם מעניין לדעת :) Seeker Of Rain

תגובה.

ובכן.. למרות שהיה פה דיון נרחב למדי רציתי גם להגיד :) לדעתי יש לך סטיגמה על מקועקעים. שלום שמי ladybug ואני שומעת mtv ג'וזי כץ גלי עטרי וגם נירוונה. מעולם לא עשיתי ספורט אתגרי למרות שהייתי8 שנים בצופים ועשיתי שנת שירות.למדתי בבית ספר לאומנויות ואוטוטו מתגייסת (12 יום) ולמרות זאת אני מקועקעת ומחוררת (מעט מדי לטעמי אבל יש נסיבות מגבילות) ואנשים שרואים אותי מופתעים כל פעם מחדש ממני מקעקועי והתוכניות שלי לעתיד. מה ניסיתי לומר? שלקעקועים אין שום קשר למטאל "מוזרים" מוקצים ואנשי שוליים... זהו:)

מה פתאום , חס וחלילה - שלך

אל תתחיל עם זה!

איך אפשר להפוך את הדעה למשהו מבוסס...

קשה לי להסכים איתך ,וכנראה בגלל כל הסטיגמות שנצברו אצלי במרוצת השנים. נראה לי שהדרך הטובה ביותר היא פשוט לשאול מקעקע, ואני מניח שיש פה כמה כאלו שיכולים לאמר איזה סוגי טיפוסים מגיעים לסטודיו שלהם ... נכון אני בטוח שכל משתתפי הפורום (לפחות רובם) מעריכים אומנות וציור בפרט - אבל לדעתי לכל אחד יש את המשיכה לתרבות השוליים ולא רק לקעקועים (אני מרגיש שאני קצת חוזר על עצמי עם כל הפוסטים האחרונים :) ) בכל זאת יש הבדל גדול בין להעריך אומנות פלאסטית ועד ללכת להתקעקע. הרבה יאמרו לדוגמה שהמונה ליזה הינו ציור יפה מעט מאוד מאותם אנשים גם ילכו לקעקע אותו - עזבו את הקטנוניות אם זה יפה או לא ואם זו העתקה או לא... להתייחס לרעיון :)

חשבתי שהתיחסתי לזה במה שכתבתי

אני יכולה להגיד לך בתור בחורה שהייתה בהרבה סטודיואים ובכמה מדינות, שאין שום דרך בעולם להכליל את האנשים שנכנסים לסטודיו לעשות קעקועים ופירסינגים תחת קטגוריה אחת – ועל זה גם אין וויכוח. אני לא מבינה למה אתה מתכוון באומרך "משיכה לתרבות שוליים" אבל אני מניחה שאם אני אגיד לך שאני חובבת ג'אז מושבעת ואני הולכת להרבה הופעות ויש לי המוני דיסקים של ג'אז אתה לא תכליל אותי עקב סיבה זו בתרבות שוליים כלשהי למרות שאוכלוסיית שומעי הג'אז הרציניים בארץ היא מועטה באופן יחסי אף למספר המתקעקעים. ברור שיש הבדל בין לאהוב יצירת אומנות מסוימת לבין ללכת לקעקע אותה – אבל אני לא רואה את הקשר בין זה לנושא הוויכוח. בקיצור – נראה לי (ואל תיעלב) שהמחזיק העיקרי באיזושהי סטיגמה על מקועקעים הוא דווקא אתה. אומנם יש הרבה חובבי מטאל מקועקעים אבל את המשפט הזה אי אפשר לומר הפוך, ציבור המקועקעים שאינו חובב מטאל גדול פי כמה וכמה ובעיקר בארץ. לילה טוב, אפרת

הרי ברור ש...

הרי ברור שאצלי נמצאים רוב הסטיגמות, וכדי להפריח אותם או לבסס אותם בכלל פתחתי את הדיון הזה. הנושא עניין אותי מספיק, והוויכוח הוא לא לשם הוויכוח אלא כדי לבסס דעה זו או אחרת. ולבסוף ברור שאני לא נעלב :) אני פשוט מנסה להבין.

ואיך הולך עם ביסוס הדעה?

יש התקדמות? עזרנו במשהו אולי? אפרת

מסטיגמות קשה להפתר

אפילו קשה מאוד, לכן אני לא מאמין שהדיון לבד יכול להעלים דעות של שנים :) אבל טוב לדעת שיש גם אנשים שונים - ובכלל נחמד להכיר אנשים נוספים בעלי השקפות שונות. נראה לי שהייתי צריך להציג את עצמי לפני פתיחת כל הדיון - מכיוון שיש לי הרגשה שהשארתי רושם מוטעה קצת - וסביבו נע כל הדיון אבל שוב - כנראה זו דעה מוטעת ;)
עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
קעקועים
בחר
בחר