תרבות שוליים או משהו שהפך לחלק מכולם ?

נראה שרוב האנשים ששומעים על אנשים מקועקעים ישר חושבים על אנשים שצורכים "תרבות שוליים" ז"א רוב האנשים יאמרו אלו אנשים ששומעים רוק כבד,לוקחים סמים,ורוכבים על אופנועים כבדים או משהו שכזה ... האם באמת יש קשר הדוק בין תרבות הקעקועים לשאר "תרבויות השוליים" או שזו עוד סטיגמה שמודבקת לציבור אנשים ? כמה ממכם יכולים לאמר שהם לא שייכים לאף קטגוריה נוספת כזו, והם לא ה"כבשים השחורות" של המשפחה ? ;) סתם מעניין לדעת :) Seeker Of Rain

סטיגמה שמודבקת לציבור אנשים

נכון אני רוכב אופנועים מגיל 12 אבל אז לא היה לי אפילו קעקוע אחד :) אני אוהב DEATH METAL & BLACK METAL אבל זה מגיל 13 וגם אז לא היה לי קעקועים. סמים אני בחיים שלי ניסיתי ולא רוצה גם. וטילתי במיזרח וראיתי את מה שאתם רוצים ואמרתי לא תודה. אני נעצרתי המון פעמים על"י המשטרה בגלל איך שאני נראה והיום אני עובד איתם דרך העבודה שלי בביטחון ברמת הגולן. עברתי המון דברים לא נעימים כמו סיפורים שאני עובד שטן (מנהיג) שאני חולה אידייס או במחלות אחרות. שאני עבריין (ואין לי תיק אחד) שאני חולה נפש נאצי וכו וכו .... זה הכול סטיגמה שמודבקת אני לא רק סובל מקעקועים גם הכלב שלי סובל מאותו דבר סטיגמה שמודבקת לאמסטפים נכון המראה החיצוני שלי דיי מפחיד אבל שמדברים איתי אני אחלה בחור חברותי מעוד :)

זה בדיוק העניין

משעשע כמה סטיגמות הם בעצם לא כ"כ מופרחות ... מוזר ש90% מהאנשים שאני מכיר שומעים מטאל - אולי יש משהו בצריכה של תרבות שוליים לסוג מסויים של אנשים וקעקועים זה פשוט חלק מזה.

נראה שרוב האנשים ששומעים על אנשים מקועקעים ישר חושבים על אנשים שצורכים "תרבות שוליים" ז"א רוב האנשים יאמרו אלו אנשים ששומעים רוק כבד,לוקחים סמים,ורוכבים על אופנועים כבדים או משהו שכזה ... האם באמת יש קשר הדוק בין תרבות הקעקועים לשאר "תרבויות השוליים" או שזו עוד סטיגמה שמודבקת לציבור אנשים ? כמה ממכם יכולים לאמר שהם לא שייכים לאף קטגוריה נוספת כזו, והם לא ה"כבשים השחורות" של המשפחה ? ;) סתם מעניין לדעת :) Seeker Of Rain

אני חושבת שהבעיה היא בעצם ההגדרה של "תרבות השוליים",

למשל: אני בת 24, לומדת לתואר שני בסטטיסטיקה, עובדת בחברת תקשורת גדולה, לא שומעת מטאל ודומיו, אלא מתמוגגת מדפש מוד (מיינסטרים משהו...),מקסימום פיטר מרפי. מי שמסתכל מספיק טוב מגלה את כ-ל הקעקועים. מופתע? כמו כולם. בגלל זה אני לא חושבת שמדובר בתרבות שוליים, אפילו לא תת-תרבות (התואר הראשון שלי הוא בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, אם תבקש אני מוכנה להסביר את ההבדלים באריכות:) ). פשוט מדובר באנשים נורמליים, שחיים בחברה נורמלית (פחות או יותר...) ומתנהגים בצורה נורמלית, אבל יש להם תחביב ייחודי להם (על כל המשתמע מכך), וזה מה שעושה אותם (אותנו) מיוחדים יותר. כמובן שישנם היוצאים מן הכלל, אלא שעליהם אתה מדבר, אבל זה לא כמו הביצה והתרנגולת: קעקועים לא "גוררים" לאיזושהי תרבות ספציפית ולהיפך. בגדול-תרבות שוליים? לא נראה לי:)

אני לא טוען שהקעקוע הוא זה שגורר ...

אלא שאותו אדם שיעשה קעקוע הוא מלחתחילה היה אדם שצורך דברים שנמצאים בשולי החברה אותו אדם שבנעוריו היה מקשיב לרוק כבד, בבגרותו החליט לעשות קעקוע. הייתי מהמר שגם את בזמן התיכון לא היית זאת שנחבאת אל הכלים וגם לא היית ב"מיינסטרים" של התיכון :) (לא מצאתי הגדרה טובה יותר) יכול להיות שבאותה תקופה אצלך זה התבטא בלבוש שונה (שלא חייב להיות פרובוקטיבי, פשוט לא רגיל) או אולי חלוצת פירסינג או כל דבר אחר. בכל זאת קעקועים הם לא משהו שכל כך מקובל בחברה שלנו אחרת לא היו קיימות אותם סטיגמות שעולות פה :)

זה בדיוק העניין

משעשע כמה סטיגמות הם בעצם לא כ"כ מופרחות ... מוזר ש90% מהאנשים שאני מכיר שומעים מטאל - אולי יש משהו בצריכה של תרבות שוליים לסוג מסויים של אנשים וקעקועים זה פשוט חלק מזה.

אבל אני לא אוהב קעקועים בגלל מטאל. אני אוהב קעקועים מגיל 7 ואז אהבתי את שירי אלף לילה ולילה

נכון רוב המטליסטים מקועקעים אבל יש גם המון מקועקעים שלו אוהבים מטאל !

אני לא אומר שזו הסיבה ...

אני לא טוען שמי ששומע מטאל יהיה בהכרח מקועקע וגם לא להיפך מי שמקועקע בהכרח שומע מטאל או לוקח סמים או רוכב על אופנועים או בכלל ... מה שאני אומר הוא שאדם שמראש אוהב דברים "שונים" שלא נמצאים ב"מיינסטרים" של החברה כנראה שהסיכוי שהוא יהיה גם מקועקע יהיה גדול יותר. אין מה לעשות כמו שכבר נאמר מקודם , אנחנו אנשים קצת שונים :) לטוב ולרע. אני חושב שאם נערוך משאל בפורום נראה שרוב האנשים מהוסף לזה שהם מקועקעים יש להם קריזים נוספים שהם לא כ"כ מקובלים בחברה או לפחות לא כ"כ "מיינסטרימים" מספורט Extream ועל מטאל כמובן ששום דבר מחייב ויש את אלו שפרט לדבר הזה הינם אנשים "רגילים" לחלוטין. אלו לא דברים שגורמים או שמחייבים אחד את השני, לדעתי יש סוגים מסויימים של אנשים שבאים להתקעקע וסוג שלא - ואלו שכן לדעתי גם לפני וגם אחרי צרכו ויצרכו עוד תרבות "שוליים". אני חושב שבעל סטודיו יכול לתת מידע קצת יותר נכון ומדוייק לגבי סוג האנשים שבאים להתקעקע - יש מישהו שמעוניין ? פשוט זה מסקרן אותי לדעת אם התאוריה נכונה :)

אני לא טוען שהקעקוע הוא זה שגורר ...

אלא שאותו אדם שיעשה קעקוע הוא מלחתחילה היה אדם שצורך דברים שנמצאים בשולי החברה אותו אדם שבנעוריו היה מקשיב לרוק כבד, בבגרותו החליט לעשות קעקוע. הייתי מהמר שגם את בזמן התיכון לא היית זאת שנחבאת אל הכלים וגם לא היית ב"מיינסטרים" של התיכון :) (לא מצאתי הגדרה טובה יותר) יכול להיות שבאותה תקופה אצלך זה התבטא בלבוש שונה (שלא חייב להיות פרובוקטיבי, פשוט לא רגיל) או אולי חלוצת פירסינג או כל דבר אחר. בכל זאת קעקועים הם לא משהו שכל כך מקובל בחברה שלנו אחרת לא היו קיימות אותם סטיגמות שעולות פה :)

אז זהו, שלא...

דווקא כשהייתי בתיכון הייתי שיא ה"מיינסטרים": הייתי צפונבונית שחיה על הסרט "קלולס":) לא היה אדם יותר נורמלי ממני. מעבר לזה, את הפירסינג הראשון שלי עשיתי בגיל 14 בלונדון (זו היתה תקופת טרום crazy של אירוסמית', שאגב, לדעתי היווה נקודת מפנה בתחום הפירסינג שאז כל העולם ואישתו מיד רצו לחורר עצמם בסטודיואים אשר צצו כפטריות אחרי הגשם...). לענייננו- את הפירסינג שלי אמנם עשיתי מאוד מוקדם, אבל חשפתי אותו לכלל ה"ציבור" רק בגיל 18.5. כלומר- עד הצבא אף אחד (למעט מס' יחידי סגולה) ואני מתכוונת א ף א ח ד לא ידע על קיומו. לא כי התביישתי בו, אבל זה היה משהו שעשיתי בשביל עצמי, לא בשביל כל הסובבים אותי. דווקא היום יותר ויותר אנשים מקעקעים את עצמם הרבה יותר בקלות מפני שה"סטיגמות" כבר לא נתפסות ליותר ממה שהן- סתם סטיגמות (לפחות בעיני רוב האנשים). ואני שוב מציגה את אבא שלי לראיה- אדם מכובד בן55 שפשוט הבין את מה שאני מסבירה כרגע, והתחדש בקעקוע מרשים על הזרוע. לא לכל דבר בחיים יש משמעויות נסתרות או צריך לבוא מתוך איזושהי נקודה אפלולית בחיים. לפעמים פשוט עושים דברים שאוהבים...

תמיד יש יוצאים מהכלל ...

כל מטרת העץ הזה לפחות בשבילי הוא לנסות להבין האם יש משהו משותף לכל האנשים בנוסף לחיבה לקעקועים ובודי פירסינג. כרגע רק אין שיתוף פעולה מצד עוד אנשים בפורום אז קשה לי לאמר שיש לנו "מדגם מייצג" ;) חוץ מזה שזה מסקרן מאוד :)

אני לא אומר שזו הסיבה ...

אני לא טוען שמי ששומע מטאל יהיה בהכרח מקועקע וגם לא להיפך מי שמקועקע בהכרח שומע מטאל או לוקח סמים או רוכב על אופנועים או בכלל ... מה שאני אומר הוא שאדם שמראש אוהב דברים "שונים" שלא נמצאים ב"מיינסטרים" של החברה כנראה שהסיכוי שהוא יהיה גם מקועקע יהיה גדול יותר. אין מה לעשות כמו שכבר נאמר מקודם , אנחנו אנשים קצת שונים :) לטוב ולרע. אני חושב שאם נערוך משאל בפורום נראה שרוב האנשים מהוסף לזה שהם מקועקעים יש להם קריזים נוספים שהם לא כ"כ מקובלים בחברה או לפחות לא כ"כ "מיינסטרימים" מספורט Extream ועל מטאל כמובן ששום דבר מחייב ויש את אלו שפרט לדבר הזה הינם אנשים "רגילים" לחלוטין. אלו לא דברים שגורמים או שמחייבים אחד את השני, לדעתי יש סוגים מסויימים של אנשים שבאים להתקעקע וסוג שלא - ואלו שכן לדעתי גם לפני וגם אחרי צרכו ויצרכו עוד תרבות "שוליים". אני חושב שבעל סטודיו יכול לתת מידע קצת יותר נכון ומדוייק לגבי סוג האנשים שבאים להתקעקע - יש מישהו שמעוניין ? פשוט זה מסקרן אותי לדעת אם התאוריה נכונה :)

וחוץ מזה...

נורא מעניין אותי לדעת מהו "מיינסטרים" בשבילך? באותה מידה אתה יכול לאמר שאנשים שמסתובבים עם נעלי שפיץ ועונדים שרשרת זהב על הצוואר הם אנשים שבצעירותם שמעו מוזיקה מזרחים ומסלסלת...באופן עקרוני, אם נבדוק יתכן ויתגלה שזה נכון, אז למה אתה לא מפנה אליהם שאלה זהה? משום שהם מבחינתך נכללים ב"קטגוריית המיינסטרים". כנ"ל לגבי "אנשי המסיבות" ששומעים טראנסים ובום בום בומים אחרים (שים לב, אני בכוונה מקצינה!) ועוטים על עצמם בגדים בשלל צבעים. לצורך העניין, על פי ההגדרה שלך, גם הם נכללים בקטגורית המיינסטרים, עא"פ שהם כבר הוגדרו על ידי מספר חוקרים כתת-תרבויות באופן חד משמעי. למה דוקא ההבחנה של "מקועקעים" לקבוצת שוליים?

תמיד יש יוצאים מהכלל ...

כל מטרת העץ הזה לפחות בשבילי הוא לנסות להבין האם יש משהו משותף לכל האנשים בנוסף לחיבה לקעקועים ובודי פירסינג. כרגע רק אין שיתוף פעולה מצד עוד אנשים בפורום אז קשה לי לאמר שיש לנו "מדגם מייצג" ;) חוץ מזה שזה מסקרן מאוד :)

יקירי, אבל זה בדיוק העניין....

זה מה שמשותף! הקעקועים, (ולחלקנו) הפירסינג..אנחנו לא חייבים להיות זהים, וכמוני יש עוד המוני אנשים...הרי זוהי בדיוק המטרה של הפורום הזה: לרכז אנשים שונים מתחומים שונים, עם עיסוקים ודעות וחיים שונים לחלוטין, ולדון במה שמשותף לכולם- הקעקועים. גם אם תנסה המון, לא תגיע למכנה משותף בין כולם, ואפילו לא בין הרוב (לפחות בנוגע לפרמטרים שאתה מדבר עליהם) אגב, שישי אחה"צ, אנשים נחים...כדאי שתבדוק עוד תגובות בערב...אני די מתה לדעת מה דעתה של אפרת בעניין:)

וחוץ מזה...

נורא מעניין אותי לדעת מהו "מיינסטרים" בשבילך? באותה מידה אתה יכול לאמר שאנשים שמסתובבים עם נעלי שפיץ ועונדים שרשרת זהב על הצוואר הם אנשים שבצעירותם שמעו מוזיקה מזרחים ומסלסלת...באופן עקרוני, אם נבדוק יתכן ויתגלה שזה נכון, אז למה אתה לא מפנה אליהם שאלה זהה? משום שהם מבחינתך נכללים ב"קטגוריית המיינסטרים". כנ"ל לגבי "אנשי המסיבות" ששומעים טראנסים ובום בום בומים אחרים (שים לב, אני בכוונה מקצינה!) ועוטים על עצמם בגדים בשלל צבעים. לצורך העניין, על פי ההגדרה שלך, גם הם נכללים בקטגורית המיינסטרים, עא"פ שהם כבר הוגדרו על ידי מספר חוקרים כתת-תרבויות באופן חד משמעי. למה דוקא ההבחנה של "מקועקעים" לקבוצת שוליים?

אופן ההגדרה

אני חושב שההגדרה של "מיינסטרים" הינה הגדרה איזורית חברתית. כמובן שאותם אנשים שתיארת יהיו קבוצות שוליים במקומות אחרים, אבל נראה שבישראל אותם קבוצות שתיארת מונות כמות גדולה של אנשים שלרוב אין ביניהם קשר תרבותי נוסף. מה שאני מנסה להבין האם בנוסף לקעקוע אותם האנשים גם "צורכים" סממני תרבות נוספים שנחשבים בחברה שלנו כשוליים. אומנם טעיתי שרוב ההימור שלי לגבי התנהגותך בתיכון אבל בכל זאת עשית פירסינג לפני שזה הפך להיות דבר כל כך מקובל בחברה - אולי בכל זאת היה בך משהו שלא היה כ"כ מיינסטרימי פעם ... ;) ונניח שבאותה תקופה כן היית חושפת את הפירס שלך, יתכן שהיית מקבל תגובות של "פריקית" או משהו בסגנון, ואותו דבר היה קורה אילו היית מתקעקעת באותה תקופה. אותם אנשים נניח ה"קלאברים" הם בעצם חלק מהתרבות שכוללת בתוכה כמות גדולה מאוד של אנשים שלפעמים נמצאים מעט בצד זה או אחר של אותה תרבות אבל סה"כ האנשים שנמצאים שם מונה כמות מספקת כדי לאמר היא חלק מהתרבות המקובלת של החברה שלנו. אולי דרך טובה למדוד מה שייך למיינסטרים ומה לא זה לחשוב "מה השכן היה חושב אילו ידע ש..." או "מה אמא היתה חושבת אילו ידעה ש..." נכון שוב זה דבר מאוד מכליל ולא נקודתי אבל אם אמא של X היתה יודעת שהוא עשה קעקוע היא כנראה היית יותר "מזועזעת" מאשר היא היתה יודעת שאותו X הינו הולך עם שרשראות זהב ונעליים עם שפיצים ברחובות :)

יקירי, אבל זה בדיוק העניין....

זה מה שמשותף! הקעקועים, (ולחלקנו) הפירסינג..אנחנו לא חייבים להיות זהים, וכמוני יש עוד המוני אנשים...הרי זוהי בדיוק המטרה של הפורום הזה: לרכז אנשים שונים מתחומים שונים, עם עיסוקים ודעות וחיים שונים לחלוטין, ולדון במה שמשותף לכולם- הקעקועים. גם אם תנסה המון, לא תגיע למכנה משותף בין כולם, ואפילו לא בין הרוב (לפחות בנוגע לפרמטרים שאתה מדבר עליהם) אגב, שישי אחה"צ, אנשים נחים...כדאי שתבדוק עוד תגובות בערב...אני די מתה לדעת מה דעתה של אפרת בעניין:)

יתכן אבל ...

אני עדיין חושב, אפשר לאמר שזה קבעון מחשבתי ;) או אולי אני פשוט מוצף בסטיגמות שבכל זאת קיים משהו משותף מעבר לקעקוע.

לא תרבות ולא שוליים וגם לא חלק מהחברה

מכנה משותף למשתתפי הפורום?... הממ... אני חושבת שמלבד העובדה שרוב משתתפי הפורום הם חובבי קעקועים ופירסינג וגם מתהדרים בכמה שכאלה ישנו חוט מקשר אבל הוא לא קשור למראה אלא דווקא לתחומי עניין. רוב האנשים המתאים את עצמם בסופו של דבר חוזרים לעמדה של מתחת למחט הם חובבי אמנות אחרת מלבד אומנות גוף. אני מאמינה שאם נפתח פה הודעה שלא נוגעת כלל לקעקועים כלל אלא דווקא לציור לרוב חברי הפורום תהיה דעה בנושא. בנוגע למוזיקה או טעם בלבוש, אין מכנה משותף גדול במיוחד, לפחות לא כזה שאני יכולה לראות בפורום. א-ב-ל: אם נלך למסיבה של מטאל אין לי שום ספק שנוכל לראות שם הרבה יותר מקועקעים מאשר בבית קפה בהרצליה פיתוח. למה? מסיבות היסטוריות. קעקועים בכל זאת מקושרים כבר במשך כמה עשורים לתחום מוזיקת הרוק הכבד ומכיוון שהתחום אימץ את הקעקועים לפני כל כך הרבה זמן הוא הפך למזוהה איתו. הרבה מה לעשות בקשר לזה אין וגם אין סיבה. ישנן הרבה תרבויות כמו פאנקיסטים או הגייז באמסטרדם למשל שקעקועים ופירסינג הפכו להיות חלק מהשגרה שלהם. בארץ יש הרבה מאוד סטיגמות אבל מה שקובע בסופו של דבר זה המראה הכללי של הבן אדם ולא הקעקועים בפרט. הקעקועים הם פשוט משלימי מראה, ואדם שלבוש בשחור עם חולצה של להקת מטאל ויש לו כמה קעוקעים ופירסינגים משדר, אם הוא רוצה ואם לא "אני חובב מטאל" וכך גם החברה תתיחס אליו. אני באופן אישי – בלבוש מלא נראית כמו Theהשכנה ממול, והקעקועים שלי מפתיעים אנשים לא פעם אבל אני לא מקבלת יחס שלילי או סטיגמטי בגללם. קעקועים גדולים הם דבר שלא רואים הרבה בארץ ולכן הרבה אנשים מרגישים חובה לאומית להגיב עליהם לטוב ולרע. אני יודעת שבהולנד למשל יכולתי להסתובב באופן חופשי ופתוח וללכת עם הקעקועים גלויים לריאיון עבודה בלי שהדבר יגרור אחריו יחס מיוחד או הפלייה. אנחנו עדיין לא בנקודה כזאת בארץ אבל לסיכום – אני לא רואה שיש איזשהו תרבות קעקועים או מועדון שאליו נכנסים כל המקועקעים ולכן קשה לי להתייחס אליהם בתור תרבות שלא לדבר על תרבות שוליים. מילה אחרונה, העובדה שבשנים האחרונות ישנם יותר ויותר אנשים שמחוררים את גופם לשם האופנה ומקעקעים את גופם בלי מחשבה בקעקועים בנאליים רק עושה למקועקעים שרות. הם מרגילים את עין החברה לקעקועים כך שכיום היחס הוא מאוד שונה מבעבר באופן מורגש. יש לי עוד הרבה לומר בנושא – והדעה שלי בכל יום מקבלת עוד ועוד ממדים אבלזהו תקציר של תקציר של דעתי. אפרת

איך אפשר להפוך את הדעה למשהו מבוסס...

קשה לי להסכים איתך ,וכנראה בגלל כל הסטיגמות שנצברו אצלי במרוצת השנים. נראה לי שהדרך הטובה ביותר היא פשוט לשאול מקעקע, ואני מניח שיש פה כמה כאלו שיכולים לאמר איזה סוגי טיפוסים מגיעים לסטודיו שלהם ... נכון אני בטוח שכל משתתפי הפורום (לפחות רובם) מעריכים אומנות וציור בפרט - אבל לדעתי לכל אחד יש את המשיכה לתרבות השוליים ולא רק לקעקועים (אני מרגיש שאני קצת חוזר על עצמי עם כל הפוסטים האחרונים :) ) בכל זאת יש הבדל גדול בין להעריך אומנות פלאסטית ועד ללכת להתקעקע. הרבה יאמרו לדוגמה שהמונה ליזה הינו ציור יפה מעט מאוד מאותם אנשים גם ילכו לקעקע אותו - עזבו את הקטנוניות אם זה יפה או לא ואם זו העתקה או לא... להתייחס לרעיון :)
עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
קעקועים
בחר
בחר