הנה למשל דוגמא לדילמה.

מר דיויד. כניראה שיש בעיה. לטעמי זאת בעיה ביזארית משהו. בתור התחלה הייתי מצפה לפתרון בעיות "פשוטות"/שכיחות יותר. לדוגמא : כאשר מרכב פרטי רגיל (לא סטיישן עם כסאות נוספים מאחור) יוצאים נהג, ושישה נוסעים. כל מה שאתה יכל לעשות זה לעמוד ולגרד את פדחתך. או שאני טועה, אז תאיר את עיני. אם לא טעיתי, אז גברת יודית, הנה לך דילמה "להכות" את המומחים. יום טוב.

אם הבנתי נכון הפעם - אינך טועה אך גם לא כל כך יש דילמה.

מה שנאמר לי בעבר על ידי גורמים רשמיים מוסמכים (שלא אחשוף את זהותם כיון שלא נטלתי רשות), שזה בכוונה. הענין הוא חברתי ולא תחבורתי. לא רצו למנוע ממשפחה גדולה להנות יחד מהרכב המשפחתי. מטבע הדברים אין ידן של משפחות גדולות משגת כדי קנית רכב גדול. אגב, מי שידע את החוק הזה על בוריו היו הערבים מעזה. פעם הם נסעו או במרצדס או בפיג'ו. (היום הם כבר "השתכנזו"). אז בטנדר פיג'ו 404 (היה הקלאסיקה), נסעו נהג, 2 על ידו ו-4 בארגז. כמו שצריך. מסטיישן 404 כשנפתחו הדלתות - יצאו... 404. אגב, הנושא של נהג עם רשיון לרכב פרטי הנוהג בטרנזיט עם 10 מקומות ומוגבל ל-8 לא עלה מדבריך במפורש אבל זה התבקש. לכן חידדתי. פניתי בשאלה לאתר האינטרנט הרשמי של המשטרה. בדרך כלל עונה לי טלפונית נצ"מ אודי אפרת - ראש מחלקת תו"פ. הוא גם עושה את זה די בזריזות. יום טוב. דיויד

לצערי, הדילמה עומדת.

מר דיויד. אם הדבר נעשה "במחשבה תחילה", הרי מישהו שכח את שיקול הדעת בבית בזמן שהחליט להתיר/להתעלם מהסעת נוסעים שאין להם מושב ראוי/חגורת בטיחות ברכב. יתרה מכך, מי שהיה אמור לפקח ולבקר את ה-"גורמים הרשמיים" שהתירו זאת, התרשל בתפקידו ונרדם בשמירה. התרת דמם של הנוסעים ברכב משיקולים חברתיים, אינה ראויה !. ניתן בהחלט למצוא פתרונות ראויים לסוגיות חברתיות כאלה, לדוגמא, מתן הנחה/מענק/הלוואה לרכישת רכב מתאים למשפחות שהדילמה מונחת לפיתחן. בהמשך לזה שבהחלט קיימים כלי רכב לא יקרים שמתאימים להסעת עד 7 נוסעים (ברכב פרטי) כגון מיצובישי L300, מכוניות סטיישן למיניהן וכו. היום יום ב' ה- 7.4.03 נמסר בחדשות אחר הצהריים כי שוטרי משטרת התנועה עצרו נהג רכב (טרנזיט כלשהו) שמספר הנוסעים המותר הוא 8 נוסעים, ברכב נמצאו (אני מציע שתשב לפני שאתה ממשיך לקרא) 32 נוסעים (פעוטות), נו מה אנחנו רוצים, לא היה לנהג כסף לקנות אוטובוס. יום טוב.

בוא לא נערבב שמחה בשמחה.

לדיון החברתי/מוסרי על מספר הנוסעים ברכב פרטי אין בדעתי להכנס. אדם באמונתו יחיה. איני מצדיק גם לא פוסל. הצגתי את הסיבות כפי שנאמרו לי. הדילמה בעיני לא יותר גדולה מהדילמה מדוע לא להנהיג ענישת מינימום על עבירות, לאו דוקא עבירות נהיגה. אבל בוא לא ניכנס לזה. לענין 32 פעוטות בטרנזיט (ראיתי את הידיעה) הדבר ברור ואין דילמה. הוא הסיע ברכב מסחרי מס' נוסעים מעל המותר, גם הסיע בשכר כשהיה אסור לו וגם מדובר בקבוצה של יותר מ-9 ילדים שלא מלאו להם 14. אני מתערב על כך שלא היה לו היתר. על פניו - לא לכך התכוון המחוקק אלא להתיר למשפחות להנות יחד מהרכב המשפחתי בלי להזדקק ל"נגלות". ומה בסוף יעשו למנוול? אני מת מסקרנות וחושש שכרגיל אתאכזב. שלא נדע מצרות. דיויד

שאלה בנושא אוטובוס ציבורי זעיר,

האם בעל רשיון D [ אוטובוס ] רשאי להסיע באטובוס ציבורי זעיר שמופיע ברשיון 19 נוסעים וקיים בו גם כסא מדריך,

האם רשאי להסיע 20 נוסעים? כלומר על כסא המדריך נוסע רגיל.

תודה מראש על התשובה.

עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מתנדבי המשמר האזרחי
בחר
בחר