מבולבלת לפני דוקטורט

שלום, אני נמצאת בבעיה... אני אוטוטו מסיימת תואר שני בביואנפורמטיקה. ואמורה להתחיל דוקטורט באותו התחום. אני מרגישה שאין לי הרבה אופציות, כי התחלתי להלהתלבט מאוחר כל-כך... הבעיה היא: אני לא בטוחה שאני אוהבת את התחום, אבל גם לא יודעת איזה תחום אחר אני אוהבת. מאז שהתחלתי את התואר השני - בעצם אני דיי סובלת. אני מרגישה שחסרה לי ה"דינמיקה". מצד אחד אני רוצה לעשות דוקטורט, גם בשביל היוקרה. מצד שני, אני סובלת מחוסר מוטיבציה קשה. אני לא יודעת אם אני אוהבת את התחום, ואני לד יודעת איך אוכל לאהוב תחומים אחרים כמו בכימיה או ביולוגיה מבלי להתנסות. למעשה המטרה שלי הסופית היא - לנהל, למשל בחברת ביוטנולוגיה, אני לא ניסיונאית, ואני אוהבת להתעסק עם רעיונות. מעבר לזה אני שאפתנית, תמיד הייתי, ואני רוצה להיות ב"טופ", כלומר בכירה. אני מפחדת שאני אתחיל דוקטורט וזה לא "יעשה" לי את זה. חשבתי אפילו ללכת ללמוד מנה"ע או כלכלה, כדי שזה יתן לי דינמיקה שאין פה, ויכניס אותי יותר לניהול. אבל חברים יעצו לי אחרת, אמרו שזו ירידה בדרגה. חשבתי אולי ללמוד באוניברסיטה שונה.לשנות אוירה. אני מבולבלת ולא יכולה לצאת מזה כבר הרבה זמן..... מה את/ה אומר/ת?

עוד דבר

אני חשבתי לפני שהחלטתי על התואר הראשון ללמוד פסיכולוגיה. זה תמיד עניין אותי, ואהבתי את זה. העניין הוא שפחדתי שלא אצליח כי אני נוטה יותר ל"ראליות" לא ו"הומניות"

תגובה

את יכולה לעשות דוקטורט בנושאים המשלבים פסיכולוגיה וביולוגיה ואף כימיה(חקר השינה וכו') פסיכוביולוגיה הוא נושא שמתפתח פני למחלקות לפסיכו' ובררי.

מבולבלת לפני דוקטורט

שלום, אני נמצאת בבעיה... אני אוטוטו מסיימת תואר שני בביואנפורמטיקה. ואמורה להתחיל דוקטורט באותו התחום. אני מרגישה שאין לי הרבה אופציות, כי התחלתי להלהתלבט מאוחר כל-כך... הבעיה היא: אני לא בטוחה שאני אוהבת את התחום, אבל גם לא יודעת איזה תחום אחר אני אוהבת. מאז שהתחלתי את התואר השני - בעצם אני דיי סובלת. אני מרגישה שחסרה לי ה"דינמיקה". מצד אחד אני רוצה לעשות דוקטורט, גם בשביל היוקרה. מצד שני, אני סובלת מחוסר מוטיבציה קשה. אני לא יודעת אם אני אוהבת את התחום, ואני לד יודעת איך אוכל לאהוב תחומים אחרים כמו בכימיה או ביולוגיה מבלי להתנסות. למעשה המטרה שלי הסופית היא - לנהל, למשל בחברת ביוטנולוגיה, אני לא ניסיונאית, ואני אוהבת להתעסק עם רעיונות. מעבר לזה אני שאפתנית, תמיד הייתי, ואני רוצה להיות ב"טופ", כלומר בכירה. אני מפחדת שאני אתחיל דוקטורט וזה לא "יעשה" לי את זה. חשבתי אפילו ללכת ללמוד מנה"ע או כלכלה, כדי שזה יתן לי דינמיקה שאין פה, ויכניס אותי יותר לניהול. אבל חברים יעצו לי אחרת, אמרו שזו ירידה בדרגה. חשבתי אולי ללמוד באוניברסיטה שונה.לשנות אוירה. אני מבולבלת ולא יכולה לצאת מזה כבר הרבה זמן..... מה את/ה אומר/ת?

זה מעניין...

מה בדיוק את לא אוהבת? האם זה להיות במעבד או לכתוב דוחות? מה למדת לתואר ראשון ואיפה ומה הביא ללמוד את זה? מה הביא ואתך ללמוד תואר שני בביואינפורמטיקה? איך גילית שזה לא התחום שאת אוהבת? זה ממש מעניין בעיני התהליך שעברת שבו בעצם למדת דברים על עצמך האם יכולת לצפות את זה מראש? נ.ב. מצטער על ריבוי השאלות

תשובות

אני שמחה שזה מעניין אותך. האמת היא שהשתנתי. אני חושבץ שפשוט השיקולים שלי השתנו. ליתר דיוק, כשהלכתי ללמוד לפני כ-5 שנים (כימיה), הייתי יותר צעירה בנפשי, והשיקולים שלי שיקפו את זה. אני חושבת שמה שהכי מפריע לי פה, זה הקצב - החוסר דינמיקה, אני אוהבת לחץ, אנשים, שיש הרבה "גירויים" כלומר הרבה דברים קורים. מעבר לזה שזה מתחבר לי יותר לאופי - אני בדר"כ עליזה קופצנית, עושה דברים מהר... אולי גם קצת חסרת סבלנות. אבל זה לא-משנה. אני משועממת, אהבתי את התואר הראשון, ואני פשוט לא יודעת מה קרה לי מאז.

האם לא הבחנת

בתכונות שאת מציינת - לחץ, "עליזות", דינמיות לפני שהלכת לעשות תואר ראשון/שני. האם השנים האלה היו הכרחיים כדי לגלות תכונות אלה או שפשוט לא הכרת את עצמך מספיק טוב אז? אני עצמי בדיוק מתלבט בשאלה האם בתחום הלימודים ניתן להגדיר בדיוק מה יעניין בן-אדם מה יתאים לו ובמה הוא יצליח לפני התחלת הלימודים או שמה ההתנסות הכרחית. מה יכול להיות מקור לחוסר התאמה - כמו במקרה שלך למשל? אגב איפה את למדת?

השתניתי

האם זהו תירוץ טוב מספיק? אני חושבת שהתפתחתי רגשית קצת לאט. כשהייתי ילדה אמרו לי שיש לי התפתחות שכלית מהירה מאוד, הייתי הכי חכמה בכיתה וכל השטויות הללו. אבל רגשית התפתחתי לאט. אני לא אותה בחורה שהייתי לפני 5 שנים כשהתחלתי ללמוד. ממש לא. זו בעיה לחשוב עם עצמך על "מה את רוצה להעסוק בו בעוד 5-10-20-30 שנה..." זו שאלה קשה מדיי בשבילי. ואף אחד/ת לא יכול לענות לי על זה. אני חושבת שאני פשוט צריכה "לקחת סיכון", למרות שאומרים לי שאני עושה טעות לעזוב דוקטורט במקצוע שהרבה אנשים היו רוצים לעסוק בו.

תגובה

את יכולה לעשות דוקטורט בנושאים המשלבים פסיכולוגיה וביולוגיה ואף כימיה(חקר השינה וכו') פסיכוביולוגיה הוא נושא שמתפתח פני למחלקות לפסיכו' ובררי.

מעברים

את נמצאת במקום שלא מעט אנשים נמצאים בו, אבל לא תמיד הם מוכנים להתבונן פנימה, לזהות את השינוי שחל בהם, ולהסיק את המסקנות ההולמות. אז ראשית, מגיע לך כל הכבוד על החוזק הפנימי והנכונות לראות את המציאות כפי שהיא באמת בעיניל, בודאי בשלב המתקדם של הלימודים בו את נמצאת. נראה לי שעשית עבודה רצינית עם עצמך, והתשובות למעשה כבר נמצאות בידיך. את יודעת לזהות את השינויים שחלו בך, את מרכיבי חוסר שביעות הרצון שלך מתחום הלימודים הנוכחי (אני חושבת שמה שהכי מפריע לי פה, זה הקצב - החוסר דינמיקה, אני אוהבת לחץ, אנשים, שיש הרבה "גירויים" כלומר הרבה דברים קורים וכו') ,את מאפייני העבודה ההולמים אותך, ויודעת גם להגדיר לאן את חותרת (למעשה המטרה שלי הסופית היא - לנהל, למשל בחברת ביוטנולוגיה, אני לא ניסיונאית, ואני אוהבת להתעסק עם רעיונות. מעבר לזה אני שאפתנית, תמיד הייתי, ואני רוצה להיות ב"טופ", כלומר בכירה). הקושי הוא להפרד מדרך לא קצרה ולא קלה שעברת ( תואר ראשון ושני), ולותר על המשך דרך המלך לתואר השלישי על מנת לחולל שינוי. אני מתרשם ככל שניתן במגבלות של המסגרת הנוכחית (פורום) שאכן יש מקום לערוך שינוי כזה. בעקרון ניתן להגיע לתפקידי ניהול בשתי דרכים חלופיות: 1. המסלול המקצועי- היינו להשלים לתואר שלישי, להתחיל לעסוק בתפקידים מקצועיים בתחומך, ולהתקדם ממנו בשלב מאוחר יותר לניהול. זו למעשה הדרך המסורתית שהיתה (ועדיין) נהוגה בתחומי מקצועות רבים. 2. בהדרגה הולכת ותופסת יותר הגישה שניהול הוא מקצוע בפני עצמו (ואפילו מורכב למדי ), ופרופסיונל טוב שקודם לניהול אינו בהכרח מתאים לניהול, ולא הוכשר לניהול. מרכזיותם של מנהלים בהצלחה או בחוסר הצלחת הארגון נמצאת היום יותר במוקד. במסגרות רבות ובודאי בתחומי ההי-טק מחפשים מנהלים שהם אנשי מקצוע בתחום הניהול, עם עדיפות ברורה למי שיש להם השכלה וידע גם בתחום בו הם מנהלים. גם היום את יכולה לבחור באחת משתי הדרכים, אבל נראה לי שיותר הולם היה לעבור למסלול מינהל עסקים. אם יש לך את הכוחות תוכלי אולי ללמוד במקביל לתואר שני במינהל עסקים ותואר שלישי בביואינפורמטיקה. אבל זה מסלול לשאפתנים ומשקיענים גם יחד. אגב, את מציינת שניהנת מלימודי התואר הראשון ואינך יודעת מה קרה בהמשך. אולי את כמו רבים אחרים בחרת לימודי תואר ראשון עם יותר דגש ומשקל למה שעשוי להיות מענין ללמוד, ומבלי לתת מספיק את הדעת אם זה יהייה גם מספיק מעניין לעבוד בזה, או לחילופין בלי מספיק ידע על מאפייני העבודה של התחום. על כל פנים מבחירה שגויה אחת ניצלת- פסיכולוגיה. זהו תחום שעוד פחות היה עונה על צרכיך. אני מאחל לך לקבל החלטות טובות, ולהצליח ביישומן!

מבולבלת לפני דוקטורט

אל תזלזלי במקצוע נדרש..

שלום אני ענת בת 23 וחשבתי על הדילמה שלך, ואני מזדהה איתך בקושי ובהתחבטויות לפני קבלת החלטות בנוגע לבחירת מקצוע וגם בנושא הראליות לעומת ההומניות. אני יכולה להגיד לך שפעם חשבתי שבחירת מקצוע היא עניין של נטיית לב בלבד ושאם תעשה מה שאתה אוהב- תצליח. היום תחושתי השתנתה. אני השתחררתי לפני שנתיים מהצבא אחרי מסלול מגוון ושירות בתפקידי קצונה ובקבע ולא חששתי כלל מן השחרור האמנתי ביכולתי ובכישוריי להצליח. אלא שאני נכנסתי לשוק העבודה לאחר טיול בחו"ל כשהמצב הכלכלי כבר התדרדר ועל אף הרקע שהיה לי וגם הכשרה מסויימת וידע במחשבים ותכנות לא הצלחתי למצוא אפילו עבודה אחת שסיפקה אותי אישית ולא כלכלית עד היום טרם לימודיי. את ההחלטה מה ללמוד היה לי קשה מאוד לקבל אבל אני יכולה לומר לך שהשיקולים השתנו- ממה אני אוהבת הוספתי מרכיב כבד משקל- במה תהייה לי עבודה, ושנית הכנסה כי למדתי שהתחושה של התדפקות על משרות פנויות ודחיה כיוון שאין לך הכשרה מספקת היא לא נעימה לעיתים יותר מדברים אחרים. בסופו של דבר בחרת בתחום שאהבת ומעניין בעינייך וגם מבוקש וחשוב בשוק- אל תזלזלי בכך במיוחד לא במצב של היום. אם מאסת בלימודים צאי לשוק ותבדקי את עצמך ובהתאם לכך תמשיכי ללמוד. לדעתי אז הדברים יזרמו מאליהם ותלמדי מהם האפשרויות העומדות בפנייך שכן מעניינות אותך... בהצלחה.

אוליי תוכלי ליעץ לי

היי, אני מתחילה ללמוד לתואר ראשון בשנה הבאה. אחת האפשרויות היא התחום של ביואינפורמטיקה, או יותר נכון מחשבים וביולוגיה חישובית באוניברסיטה העברית. התכנים שנלמדים בתואר ראשון כזה דיי ברורים לי, לעומת זאת, אפשרויות העיסוק עצמו בתחום, לאחר הלימודים מאוד עמומות עבורי. בתור מישהי שסיימה תואר שני בנושא, איזה אפשרויות עבודה בדיוק יש לך, אם בכלל, ומה הסדר גודל משכורת בעבודה כזאת? מעניין אותי לדעת מה היו ההתלבטויות שלך לפני תואר ראשון ושני, איזה מקצועות שקלת אבל שללת בכל זאת ולמה? תודה מראש.

היכן לומדים ביואינפורמטיקה לתואר שני?

שלום רב לך רציתי לשאול היכן את לומדת לתואר שני והאם את ממליצה על תוכנית לימודים זו, מבחינת רמת הלימוד וכו'. שיהיה לך בהצלחה בכל מה שתחליטי.

ביואינפורמטיקה

היי, ביואינפורמטיקה לא נלמד כתואר שני, אלא עלייך לבחור מנחה שתעסק בתחום הזה. יש מעט חוקרים בארץ שמתעסקים באמת בביואינפורמטיקה. אני מציעה להכנס לאתר של היחידה לביואינפורמטיקה של אוניברסיטת ת"א: http://www.tau.ac.il/lifesci/bioinfo/ יש שם לינקים למעלה לקבוצות שעוסקות במחקר בארץ בכל האונברסיטות. ב ה צ ל ח ה !

אוליי תוכלי ליעץ לי

היי, אני מתחילה ללמוד לתואר ראשון בשנה הבאה. אחת האפשרויות היא התחום של ביואינפורמטיקה, או יותר נכון מחשבים וביולוגיה חישובית באוניברסיטה העברית. התכנים שנלמדים בתואר ראשון כזה דיי ברורים לי, לעומת זאת, אפשרויות העיסוק עצמו בתחום, לאחר הלימודים מאוד עמומות עבורי. בתור מישהי שסיימה תואר שני בנושא, איזה אפשרויות עבודה בדיוק יש לך, אם בכלל, ומה הסדר גודל משכורת בעבודה כזאת? מעניין אותי לדעת מה היו ההתלבטויות שלך לפני תואר ראשון ושני, איזה מקצועות שקלת אבל שללת בכל זאת ולמה? תודה מראש.

עבודה בביואינפורמטיקה

היי, נכון שיש הרבה אנשים שמתעתדים להגיע לביואינפורמטיקה כי זה ה"דבר הבא". אבל מעשה מספר החברות בארץ של ביוטק שדורשות עובדים מהתחום הוא עדיין מצומצם. מעבר לזה שסדר הגודל של המחלקות או יחידות ביואינפ. בחברות אילו גם מוגבל. למרות שיש את קומפיוג'ן או די-פארם. הצפייה היא שזה יגדל עם הזמן. כמובן שבחו"ל (ארה"ב) המצב הרבה יותר טוב, אבל זה נכון לגבי הרבה דברים. השיקולים שלי - נבעו מרצון ללמוד תחום עם "כדאיות" לעתיד - שיהיה מבוקש. שנית, להתעסק במשהו שהוא משלב כמה תחומים: ביולוגיה, מחשבים, אספקטים כימיים, מתמטיים או רפואיים. מעבר לזה, צריך לקחת בחשבון את סוג העבודה - אם מתאים לך לשבת מול מחשב כל היום, , או לחילופין מעניין אותך לעבוד במעבדה נסיונית (אז את יכולה ללמוד ביוטכנולוגיה, שזה אותו הדבר כמו ללמוד ביולוגיה). בהצלחה.
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
יעוץ ללימודים וקריירה
בחר
בחר