12.05.02 | 01:59
רנטגנאים מול טכנולוגים רפואים
שלום רב , אני שוקל לימודי רנטגנאות ודימות מול לימודי טכנולוג רפואי (הנדסאי רפואי), חקרתי ואספתי חומר רב לגבי שני מקצועות אלו וכעת אני יודע הרבה פרטים עליהם - כמו מקומות הלימוד , משך הלימודים ואופיין ועוד. אבל עדיין יש מספר דברים שאינני מצליח להבין מכל הבירורים שערכתי והם : 1) מה בדיוק ההבדל בפועל בעבודה שעושה רנטגנאי מול העבודה של טכנולוג רפואי - נגיד בבית-חולים - (יש מספר דברים כמו למשל מיפוי עצמות או צינטורים שעושים גם אלו וגם אלו !?) 2) הבנתי שטכנולוג רפואי הוא עדיין מקצוע בעייתי היות ואין הגדרות ברורות לגביו במשרד הבריאות - כמ קידום השתלמויות ושכר - האים זה המצב בפועל ? (אגב מקצוע זה לומדים במכללת תל-אביב) 3) חשוב לי מאוד לדעת מהן המשכורות המקובלות של רנטגנאי בבית-חולים או קופת-חולים ? מהם שלבי ההתקדמות בתפקיד (ובמשכורת) של רנטגנאי בבית-חולים או קופת-חולים? 4) האים עבודת רנטגנאי היא במשמרות ? ואים יש תורנויות - מה זה אומר מבחינת שעות עבודה במקצוע זה ? 5) ישנם מספר בתי-ספר לרנטגנאות (ביהח קפלן,אסף הרופא,איכילוב ועוד) האים יש עדיפות לאחד מהם (בתי-החולים עצמם טוענים שאין הבדל בניהם) ? אני שוקל לעשות הסבה מתחום המחשבים למקצוע זה (אני בעל תואר ראשון במדעי-הטבע). אודה לך מאוד אים תוכל לענות לי על שאלות חשובות אלו דני
12.05.02 | 08:55

מכון הדסה: רנטגנאות וטכנולוגיה רפואית

) מה בדיוק ההבדל בפועל בעבודה שעושה רנטגנאי מול העבודה של טכנולוג רפואי - נגיד בבית-חולים - (יש מספר דברים כמו למשל מיפוי עצמות או צינטורים שעושים גם אלו וגם אלו !?) מיגוון המשימות והתפקידים של הרנטגנאי הוא גדול יותר. טכנולוג רפואי- הפיתוח המואץ של מיכשור מתוחכם, בתחום הרפואי, דורש הכשרה של אנשי מקצוע לטיפול ושימוש במיכשור זה. התחומים בהם עוסקים טכנולוגים רפואיים הם רבים ומגוונים. ביניהם נמנה: בדיקות אי.אי.ג', מכשירי הרדמה, מכשירים לבדיקת צפיפות העצם, מכשירי הנשמה, מכשירי לב-ריאה, בדיקת תפקודי ריאה, כלי דם, דיאליזה, מכשירי לייזר, מכשירי הדמייה שונים, מכשירים בתחום הגסטרואנטרולוגיה. טיפולים במכון הלב כמו אקו, ארגונומטריה, הולטר ועוד. הטכנולוג הרפואי אחראי להכנת המכשיר לפעולה, כיולו וחיבורו למטופל, ביצוע הבדיקה או הטיפול והכנת תוצאות לאבחון ע"י הרופא המטפל. מחירו של המיכשור הרפואי המתוחכם גבוה מאד והטכנולוג הרפואי אחראי גם לטיפול שגרתי ותקופתי במיכשור ולתפקודו התקין. כן משמש הטכנולוג הרפואי המומחה בתפקידי הדרכה של צוות רפואי, סטאג'רים וטכנולוגים רפואיים מתחילים. הרנטגנאי- מתמחה בשימוש בהדמאה על קולית - U.S טכנולוגית גלי קול המאפשרת הדמאה דינמית של גוף האדם. שימוש רפואי בתהודה מגנטית M.R.I . טומוגרפיה ממוחשבת - C.T . רפואה גרעינית- אבחון בשיטת מיפוי אזורי הגוף השונים. ממוגרפיה. אנגיוגרפיה וצינטור- אבחון וטיפול בבעיות מחזור וכלי דם שונים. טיפולים לריפוי מחלקת הסרטן בהקרנות - שימוש בקרינה במאיץ קווי לטיפול בגידולים סרטניים. אבחון ממצאים שגרתיים בגוף האדם באמצעות קרני רנטגן. ועוד. הטכנאי חייב להיות מסוגל לקרוא ולהבין צילומי רנטגן, עליו להכיר היטב את הציוד והמכשירים, הוא זקוק לידע בסיסי ברפואה. עבודת הרנטגנאי כוללת: ביצוע עצמאי של צילומי רנטגן ובדיקות הדמיה. סיוע לרופא - רנטגנולוג בביצוע בדיקות רנטגניות עם שיקוף: צינתורים וטיפולים רפואיים אחרים. ביצוע בדיקות הדמיה בחדר מיון, בחדר ניתוח ובמחלקות האשפוז. הפעלת שיטות הדמיה חדישות (כגון - סונר, תהודה מגנטית, וטומוגרפיה ממוחשבת) פיתוח ועיבוד אמצעי תיעוד. טיפול וריפוי במחלות שונות באמצעות קרינת רנטגן. הכנת החומרים והציוד הנדרשים. הדרכת החולה באשר להתנהגותו בזמן הבדיקה. הוא מכין את החומרים להזרקה, מדריך את החולה באשר להתנהגותו בשעת הבדיקה, מכין ומכוון את המכשירים השונים בהתאם לבדיקה הספציפית הנדרשת, מפקח על ביצוע הבדיקה ומפעיל את הציוד הנדרש. הוא מכין את החומרים הנדרשים לפיתוח התצלומים ואחראי לפיתוחם. הרנטגנאי אינו עוסק בתיקון המכשירים אבל הוא אחראי על תקינות הציוד, על תחזוקתו והטיפול השותף בו, ועליו להיות מסוגל לאתר תקלות פשוטות ולטפל בהן. הוא גם אחראי על הזמנת טכנאי לטיפול בתקלות במכשיר(ואינו מתקן בעצמו!). חלק מן הבדיקות מתבצע על ידי הרנטגנאי בלבד, בבדיקות אחרות, כאשר הבדיקה מתבצעת על ידי הרופא, עוזר לו הרנטגנאי בהפעלת הציוד, בביצוע הבדיקה ובטיפול בחומרים הרדיו-אקטיביים. הרפואה הכירורגית היום מתבצעת בעיקר בשיטה ידנית כשהרופא נעזר בצילומי רנטגן או באמצעי הדמיה אחרים כמו ה-CT וה-MRI. מספר בתי חולים גדולים בארה"ב הנהיגו את הכנסת אמצעי ההדמיה הממוחשבת לחדר הניתוח, אלה מאפשרים לרופא לראות בעת ובעונה אחת את החולה שהוא מנתח ואת תצלום האבר המנותח, שנעשה ב-CT או ב-MRI, המוקרן על משטח שקוף מעל לחולה. ניתן גם לצייד את איזמל המנתח בהתקן הפולט אור, כך שכל תנועה שמבצע המנתח תוקרן על המסך ותאפשר למנתח להחדיר את האיזמל גם לתוך רקמות הנסתרות מעיניו. 2) הבנתי שטכנולוג רפואי הוא עדיין מקצוע בעייתי היות ואין הגדרות ברורות לגביו במשרד הבריאות - כמ קידום השתלמויות ושכר - האים זה המצב בפועל ? (אגב מקצוע זה לומדים במכללת תל-אביב) בעוד הרנטגנאי הוא מקצוע לא חדש שמתפתח להיות מקצוע עם תואר אקדמי, תחום הטכנולוגיה הרפואית הוא חדש יחסית ונלמד ברמת הנדסאות. כמקצוע חדש נכון הדבר שהוא עדיין בתהליך עיצוב. 3) חשוב לי מאוד לדעת מהן המשכורות המקובלות של רנטגנאי בבית-חולים או קופת-חולים ? מהם שלבי ההתקדמות בתפקיד (ובמשכורת) של רנטגנאי בבית-חולים או קופת-חולים? אין ברשותי כרגע טבלאות שכר של רנטגנאים. כיון שהם אקדמאים, שכרם צמוד לשכר המהנדסים. יש להם הטבות יחודיות כמו שעות עבודה מקוצרות, מכסת ימי חופשה רבים יותר מאקדמאים אחרים בגלל החשש לחשיפה לחומרים רדיואקטיביים. רנטגנאים יכולים להתקדם בתפקידים בתוך המערכת החל באחראי משמרת, ועד לרנטגנאי ראשי במערכת (בית חולים למשל). בנוסף יש התמחות במערכות מורכבות פחות (צילום רנטגן פשוט)ויותר- MRI למשל). 4) האים עבודת רנטגנאי היא במשמרות ? ואים יש תורנויות - מה זה אומר מבחינת שעות עבודה במקצוע זה ? כן, בהחלט. רנטגנאים עובדים במשמרות כאשר מדובר בבתי חולים. הציוד היקר מופעל 24 שעות ביממה כדי לכסות את עלותו. מעבר לכך, ברור שבית חולים מתפקד 24 שעות כולל שבתות וחגים. רנטגנאים העובדים במעבדות פרטיות אינם עובדים בד"כ בשעות לא מקובלות. 5) ישנם מספר בתי-ספר לרנטגנאות (ביהח קפלן,אסף הרופא,איכילוב ועוד) האים יש עדיפות לאחד מהם (בתי-החולים עצמם טוענים שאין הבדל בניהם) ? אני נמנע ממתן המלצה על מוסד כלשהו. עצתי- בקר במוסדות ושמע מתלמידים הלומדים בהם על התוכנית וטיבה.
12.05.02 | 10:14

טכנולוג רפואי המשך........

שלום 1.רציתי לדעת האם טכנולוג רפואי הוא המצאה ישראלית ? ואם לא אז איך נקרא מקצוע זה בעולם? 2.האם הכרחי ללמוד מקצוע טכנולוג רפואי במסגרת הנדסאי או אפשר רק ללמוד להסמכת טכנולוג רפואי? תודה
12.05.02 | 10:50

טכנולוגיה רפואית

המקצוע אינו המצאה ישראלית . הוא מופיע למשל באינדקס המקצועות בארה"ב:MEDICAL TECHNOLOGIST (medical ser.) 078.261-038 בעבר נהגו בתי חולים שונים לפתוח מדי פעם קורס ולהכשיר את הבוגרים לעבודה. יתכן שבתי חולים מסוימים עדין עושים זאת.
12.05.02 | 14:20

רנטגנאים מול טכנולוגים רפואיים - המשך

שלום ד"ר גרתי תודה על תשובתך המהירה ! בעניין השכר של רנטגנאי בכל זאת לא ברור לי משהו - אתה כתבת שהיות והם אקדמאים אז השכר צמוד לשכר המהנדסים. האים זה אומר שמהנדס מתחיל (למשל אלקטרוניקה) במוסד ציבורי (כמו בית-חולים) מרוויח בדיוק כמו רנטגנאי מתחיל שעובד אותן שעות בדיוק ? או הכוונה שהרנטגנאי פשוט צמוד לשכר המהנדסים בכך שבכל שינוי בשכרם של המהנדסים - מתבצע אותו שינוי בשכר הרנטגנאים - אולם משכורות הבסיס שלהם שונות מראש (שוב כמובן במוסד ציבורי ) כאשר משכורת מהנדס מתחיל במוסד גבוהה יותר ? עניין השכר מאוד חשוב לי היות ואני כבר בן 31 (נשוי+1) ואקדמאי ומעוניין לעשות הסבה למקצוע הרנטגנאות , ואינני רוצה להשקיע 3 שנים בלימודים שיביאו לעבודה (מעניינת וחשובה) אבל עים משכורת מאוד נמוכה וקידום איטי לכן חשוב לי לקבל מושג מהן משכורות התחלתיות רגילה ,והאים כדי להרוויח באופן סביר - זה אפשרי רק ע"י תורנויות בשבתות וחגים ??? ניסתי לברר מידע זה בבתי-חולים עצמם - אבל לא הצלחתי לקבל תשובה ממשית בעניין זה, ואנני רוצה ללחוץ יותר מדי בנושא עדין זה כי אז אראה כמו מישהו שרק כסף מעניין אותו ופה הרי מדובר ברפואה והצלת חיים ... בתודה מראש דני
12.05.02 | 14:52

רנטגנאים מול טכנולוגים רפואים

שלום רב , אני שוקל לימודי רנטגנאות ודימות מול לימודי טכנולוג רפואי (הנדסאי רפואי), חקרתי ואספתי חומר רב לגבי שני מקצועות אלו וכעת אני יודע הרבה פרטים עליהם - כמו מקומות הלימוד , משך הלימודים ואופיין ועוד. אבל עדיין יש מספר דברים שאינני מצליח להבין מכל הבירורים שערכתי והם : 1) מה בדיוק ההבדל בפועל בעבודה שעושה רנטגנאי מול העבודה של טכנולוג רפואי - נגיד בבית-חולים - (יש מספר דברים כמו למשל מיפוי עצמות או צינטורים שעושים גם אלו וגם אלו !?) 2) הבנתי שטכנולוג רפואי הוא עדיין מקצוע בעייתי היות ואין הגדרות ברורות לגביו במשרד הבריאות - כמ קידום השתלמויות ושכר - האים זה המצב בפועל ? (אגב מקצוע זה לומדים במכללת תל-אביב) 3) חשוב לי מאוד לדעת מהן המשכורות המקובלות של רנטגנאי בבית-חולים או קופת-חולים ? מהם שלבי ההתקדמות בתפקיד (ובמשכורת) של רנטגנאי בבית-חולים או קופת-חולים? 4) האים עבודת רנטגנאי היא במשמרות ? ואים יש תורנויות - מה זה אומר מבחינת שעות עבודה במקצוע זה ? 5) ישנם מספר בתי-ספר לרנטגנאות (ביהח קפלן,אסף הרופא,איכילוב ועוד) האים יש עדיפות לאחד מהם (בתי-החולים עצמם טוענים שאין הבדל בניהם) ? אני שוקל לעשות הסבה מתחום המחשבים למקצוע זה (אני בעל תואר ראשון במדעי-הטבע). אודה לך מאוד אים תוכל לענות לי על שאלות חשובות אלו דני

אני לומדת רנטגן

אני לומדת רנטגן שנה שניה באסף הרופא, אם אתה מעוניין בלימודי רנטגן, המלצה לך לקפלן, הכי טוב מבחינה ידע שנותנים וגם יחס לתלמידים.
13.05.02 | 00:57

שלום יפעת (מרנטגן)

שלום יפעת תודה על תשובתך הכנה ! האים תוכלי גם לעזור לי בשאר הדברים ששאלתי ? אני מאוד מעוניין בלימודי הרנטגן ובכלל בתחום הרפואה - אבל בגלל המצב הכלכלי של היום ובעיקר בגלל שאני כבר נשוי+1 חשוב לי לדעת מה מצפה לבוגר צעיר - הן מבחינת מקומות העבודה , שכר ושעות העבודה (ואפשרויות הקידום) כי צריך גם להתפרנס ... דרך אגב - האים את נהנית מהלימודים עצמם ? האים מקבלים גם ידע מעשי או שאלו רק לימודי תאוריה ? מה לגבי טכנולוג רפואי - מה את יודעת בקשר לזה ומה הם עושים תכלס ? תודה וכל טוב דני
13.05.02 | 09:32

רנטגנאים מול טכנולוגים רפואיים - המשך

שלום ד"ר גרתי תודה על תשובתך המהירה ! בעניין השכר של רנטגנאי בכל זאת לא ברור לי משהו - אתה כתבת שהיות והם אקדמאים אז השכר צמוד לשכר המהנדסים. האים זה אומר שמהנדס מתחיל (למשל אלקטרוניקה) במוסד ציבורי (כמו בית-חולים) מרוויח בדיוק כמו רנטגנאי מתחיל שעובד אותן שעות בדיוק ? או הכוונה שהרנטגנאי פשוט צמוד לשכר המהנדסים בכך שבכל שינוי בשכרם של המהנדסים - מתבצע אותו שינוי בשכר הרנטגנאים - אולם משכורות הבסיס שלהם שונות מראש (שוב כמובן במוסד ציבורי ) כאשר משכורת מהנדס מתחיל במוסד גבוהה יותר ? עניין השכר מאוד חשוב לי היות ואני כבר בן 31 (נשוי+1) ואקדמאי ומעוניין לעשות הסבה למקצוע הרנטגנאות , ואינני רוצה להשקיע 3 שנים בלימודים שיביאו לעבודה (מעניינת וחשובה) אבל עים משכורת מאוד נמוכה וקידום איטי לכן חשוב לי לקבל מושג מהן משכורות התחלתיות רגילה ,והאים כדי להרוויח באופן סביר - זה אפשרי רק ע"י תורנויות בשבתות וחגים ??? ניסתי לברר מידע זה בבתי-חולים עצמם - אבל לא הצלחתי לקבל תשובה ממשית בעניין זה, ואנני רוצה ללחוץ יותר מדי בנושא עדין זה כי אז אראה כמו מישהו שרק כסף מעניין אותו ופה הרי מדובר ברפואה והצלת חיים ... בתודה מראש דני

שכר

שכר האקדמאים במגזרים השונים צמוד לשכר המהנדסים. צמוד אין פרוש שווה , אלא כפי שכתבת . תוספת למהנדסים גוררת גם שנוי בשכר שאר האקדמאים.
15.05.02 | 00:35

טכנולוגיה רפואית

המקצוע אינו המצאה ישראלית . הוא מופיע למשל באינדקס המקצועות בארה"ב:MEDICAL TECHNOLOGIST (medical ser.) 078.261-038 בעבר נהגו בתי חולים שונים לפתוח מדי פעם קורס ולהכשיר את הבוגרים לעבודה. יתכן שבתי חולים מסוימים עדין עושים זאת.

שכר רנטגנאים - עזרה

שלום ד"ר גרתי אולי תוכל בכל זאת לתת לי את המידע לגבי שכר של רנטגנאי מתחיל בבית-חולים ? או של טכנולוג מתחיל בבית-חולים ? זה מאוד חשוב לי כי המקצוע מאוד מעניין אבל היות והוא דורש 3 שנות לימוד ואחר-כך עבודה בבית-חולים או קופת-חולים אבל לצערי יש לי חשש שהמשכורת ההתחלתית מאוד נמוכה ולא תצדיק השקעה ארוכה כזאת תעזור לי ד"ר - אני לא צריך סתם לזרוק 3 שנים - אני כבר אקדמאי שמעוניין לעשות הסבה למקצוע כזה - אבל גם צריך להתפרנס (איזה מילה מגעילה ...) תשובתך חשובה לי היות והרישום מסתיים החודש ! HELP
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
יעוץ ללימודים וקריירה
בחר
בחר