בנט: "אל תלמדו משפטים; תעבדו בבניין - יש שם משכורות לא רעות"

בנט בעמוד הפייסבוק שלו: "יש מחסור בידיים מקצועיות; אך עדיין יש עודף עצום של צעירים שבוחרים בעריכת דין" ■ על רקע חוסר תיאום זה המשרד בונה אתר שיפרט את רמת הביקוש והשכר המוצע במקצועות שונים

"אל תלכו ללמוד משפטים!", כתב שר הכלכלה נפתלי בנט בעמוד הפייסבוק שלו הבוקר (ד'). בנט כתב את הדברים על רקע נתונים שהגיעו אליו מהתאחדות התעשיינים, לפיהם קיים בישראל מחסור בעובדים במקצועות כפיים ובמקצועות טכניים והנדסיים.

מסדרת כתבות שפורסמה ב-TheMarker על המקצועות החסרים בישראלעלה, כפי שמדווח בנט, כי בעוד מקצועות כמו משפטים, ראיית חשבון, רוקחות ואדריכלות "מוצפים" בעובדים, ולתעשייה חסרים 5,000-6,000 עובדים מקצועיים, בהם חרטים, מסגרים, רתכים, עובדי מתכת כלליים, נגרים, חווטים ואחרים. כך למשל, בספטמבר האחרון חסרו לאגף ביצוע פרויקטים בחברת החשמל 500-600 מסגרים, רתכים, אנשי צנרת ואינסטלציה, מכונאים לצורך הרכבת טורבינות וגם מכונאי רכב, וכמעט שאין להשיגם - ומסיבה זו ערכו קורסים להכשרה מואצת של בעלי מקצוע אלה.

מי אמר שאין עבודה?

בנט כתב כי "בשבועות האחרונים עולה תמונה ברורה - יש מחסור גדול בידיים מקצועיות: הנדסאים, מתכנתים, מהנדסים, עובדי בניין ועוד.המשכורות שם, במקרים רבים, לא רעות בכלל. לעומת זאת, עדיין יש עודף עצום של צעירים שבוחרים במקצוע עריכת הדין. וכך, בעשרות מקצועות נוספים יש חוסר תיאום מוחלט בין ביקוש להיצע".

על רקע חוסר תיאום זה, עובדים במשרד על בניית אתר אינטרנט שיפרט את רמת הביקוש למקצועות שונים ואת השכר המוצע בהם. אתר זה, לפי בנט, יוקם בתוך 45 יום. "זהו מידע קריטי עבור צעיר וצעירה השוקלים לאיזה כיוון לימודי ומקצועי לפנות. ואז אתם תחליטו מה אתם לומדים, ואיזה מקצוע אתם בוחרים". עוד כתב בנט כי "גם אני למדתי משפטים, ללא סטאז'. בין שנה שלישית לרביעית הקמתי חברה, יחד עם שלושת חבריי. היום, עם מה שאני יודע, לא הייתי ממליץ לפנות ללימודי משפטים, אלא אם כן יש לאדם אהבה עצומה לתחום".

"לא פגשתי עדיין עו"ד שמת מרעב"

דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, פרופ' גד ברזילי, אמר בתגובה לדבריו של בנט כי אמנם, לפי מחקר שערך, בישראל המספר הגבוה בעולם של עורכי דין פר אוכלוסיה (54 אלף עורכי דין), אך המושג שוק מוצף הוא "בדוי ועובדתית אינו נכון".

ברזילי טען כי דבריו של בנט לא נכונים, כיוון שחלק ניכר מקרב בוגרי לימודי משפטים לא עוסקים במקצוע, אלא במגוון רחב של תחומים - הם פונים לעולם העסקים, לחיים הציבוריים ולמגזר השלישי. "אני לא פגשתי מעולם עורך דין שמת מרעב. ההשכלה המשפטית היא השכלה כללית. לא חשוב כמה עורכי דין ישנם, אלא מה הם עושים עם ההשכלה שלהם. לכן אם ילדיי, שנמצאים כיום בגילאי העשרה, יאמרו לי בעתיד כי ברצונם ללמוד משפטים - לא יהיה מאושר ממני. זה מקצוע נפלא הפותח דלתות רבות".

בכתבה שפורסמה ב-TheMarker שעסקה במקצועות החסרים במשק, אמרנשיא התאחדות התעשיינים צביקה אורן כי "השכר הממוצע בתעשייה הוא 11.5 אלף שקל בחודש וכי רתך טוב משתכר עד 15 אלף שקל בחודש. עוד הוסיף: "האמא היהודייה, וכיום גם הערבייה, מעדיפה שהם יילכו להיות עורכי דין, רופאים או רואי חשבון. לא ייתכן שאדם שיודע לתקתק על מחשב נחשב מכובד יותר מרתך, אומן או חרט, שעושים דברים נפלאים לשלדה או למנוע של המטוס כדי שיהיה כשיר להמראה".

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
יעוץ ללימודים וקריירה