ממשפטים לפסיכולוגיה, לחינוך...

שלום רב, בהמשך ללבטיי מה ללמוד (הודעה בעניין מעבר ממשפטים לפסיכולוגיה), אני חושבת אם אולי כדאי לי לעבור לתחום שקשור להוראה ולהדרכה. חשבתי על פסיכולוגיה ועבודה סוציאלית, קראתי את מה שכתבת בעניין אופי העבודה של פסיכולוג ואחרי שבחנתי את הדברים בצורה כנה עם עצמי - הגעתי למסקנה שכנראה איני מתאימה לכך כל כך. אני חושבת שאני עלולה להתייאש מעבודה כעו"ס במערכת כל כך קשה ומתישה, כשאני מוקפת צער וסבל וקושי. כפסיכולוגית אני חוששת שלא יהיה לי את הסבלנות לשבת ולהקשיב לכל רחשי הלב של המטופלים כשאני חפה מביקורת. גם העובדה שהטיפול הוא ארוך טווח ושתוצאות הן דבר שקשה מאוד לכמת ולא תמיד מגיעים אליהן - די קשה לי. ניסיתי לחשוב במה אני טובה - יש לי כישורי הדרכה והוראה מצויינים ויכולת מילולית מצויינת. הבעיה היא שאיני רוצה להיות מורה/מטפלת בהפרעות קשב/מטפלת בתנועה וכו'. איזה תחומים כן יכולים להתאים לי? הייתי שמחה לעבוד עם מורים וגננות, להנחות אותם, לייעץ, להקנות ערכים של הוראה נכונה, בעיקר לגיל הרך. האם יש מקצוע שמאפשר זאת? והאם יש עבודה בתחום שכזה? תודה.

אולי קלינאי תקשורת??

שינוי כיוון

ניסיתי לחשוב במה אני טובה - יש לי כישורי הדרכה והוראה מצויינים ויכולת מילולית מצויינת. הבעיה היא שאיני רוצה להיות מורה/מטפלת בהפרעות קשב/מטפלת בתנועה וכו'. איזה תחומים כן יכולים להתאים לי? עיסוקים בהם יש אלמנטים מהסוגים שציינת: מדריך תיירים, יחסי ציבור,פרסום,דוברות,הוראת נהיגה. הייתי שמחה לעבוד עם מורים וגננות, להנחות אותם, לייעץ, להקנות ערכים של הוראה נכונה, בעיקר לגיל הרך. האם יש מקצוע שמאפשר זאת? והאם יש עבודה בתחום שכזה? הדבר הכי קרוב לזה יעוץ חינוכי. היעוץ החינוכי עוסק בסיוע לתלמידים הנתקלים בקשיים בתהליך הצמיחה האישית (אך אינם סובלים מהפרעות נפשיות). היועץ החינוכי עוסק במטלות שונות במספר רמות: הרמה הפרטנית - יעוץ אישי לתלמיד המתמודד עם קשיים וקיום מפגשי יעוץ עם צוותי מורים, הורים, וצוותי סיוע להורים. הרמה הקבוצתית - הנחיית סדנאות העשרה למורים ומחנכים, הנחיית מורים בהיבטים הקשורים בלמידה ובהיבטים הקשורים בהעברת תוכניות מניעה והתפתחות בכיתותיהם. מתן עזרה ותמיכה למורים מתחילים, התמודדות עם בעיות משמעת ושיפור האוירה בכיתה, הנחיית קבוצות תלמידים בתחומים שונים, הנחיית תוכניות התפתחותיות, ע"י היועץ, ממסגרת כיתתית והתערבות בכיתה בשעת משבר. רמת המערכת - עבודת מטה בתחום של קליטת תלמידים, הכוונתם למסגרות המשך, איכלוס כיתות ובנית הקבצות. קיום קשר עם המערך המסייע בקהילה, חברות בהנהלת ביה"ס והשתתפות בתהליך קבלות החלטות ובביצועם. בנית תוכניות ולווי תהליכי שינוי (כמו קליטת עולים, תלמידים בעלי צרכים מיוחדים, תוכניות למניעת אלימות ועוד). התמחויות ספציפיות במסגרות גיל שונות: א. יעוץ חינוכי בביה"ס היסודי היועץ מטפל בתהליכי מעבר (מהגן ליסודי ומהיסודי לחטיבת ביניים), איתור מוקדם של תלמידים לקויי למידה, איתור תלמידים בעלי קשיים התנהגותיים, זהוי מוקדם של תהליכים סיכוניים בסביבת הילד ובמשפחתו, שותפות בעיצוב תוכניות סיוע לתלמידים בעלי קשיים התנהגותיים, תיאום וריכוז ישיבות של צוותי ביה"ס וצוותים בין-מקצועיים, יצירת קשר עם מערכות תומכות בקהילה, סיוע לתלמיד בגיבוש סגנון למידה, הדרכת מורים ומחנכים לשילוב היבטים יעוציים והתפתחותיים בשעורים, מעורבות ותרומה יעוצית להטמעת שיטות הוראה חדשניות בבית הספר. ב. יעוץ חינוכי בביה"ס העל -יסודי טיפול בתהליכי מעבר (מביה"ס היסודי לחטיבת הביניים ומהתיכון למסגרות המשך כמו גיוס לצבא וכד'). איתור תלמידים תת-הישגיים, טיפול בתלמידים לקויי למידה, הנחייה והדרכת צוות המחנכים ורכזי השכבה, הנחיית המחנכים בתחומים שונים בהנחייה כיתתית כקבוצה ובתחום יחסי הסיוע שבין מחנך לתלמיד, ייעוץ קצר מועד למתבגר ולמשפחתו, סיוע להנהלה ולצוות המורים בהטמעת שינויים מבניים וארגוניים בתוכניות הלימודים בביה"ס. יועצים חינוכיים מועסקים במסגרת בתי הספר - היסודי, העל יסודי ובתחום החינוך המיוחד. יחידת עבודה של מורה יועץ מורכבת מעיסוק בשני שליש משרה כיועץ חינוכי ומשליש משרה כמורה בפועל. יש לציין שיש בתי ספר המעסיקים מורים יועצים אך ורק כיועצים שאינם עוסקים בהוראה גופה. דינו של יועץ חינוכי כדין כל עובד הוראה אחר מבחינת שכר, גמולים, הבראה, בסיס משרה וכיו"ב בתוספת גמול תפקיד המבוסס על אחוזים מסוימים משכרו. עוד כיוון אפשרי- עבודה במסגרות חינוך לא-פורמלי למשל במתנסים. כיוון נוסף- ניהולי. יש למשל : שם המגמה: לימודי מוסמך לגיל הרך. (תוכנית שוורץ). תואר שני שנתיים מסלול יום תואר ראשון 02/5882882 הר הצופים 91905 אונ' עברית, בי"ס לעבודה סוציאלית ותוכנית שוורץ, י"ם ניהול, הדרכה ויעוץ פדגוגי לגיל הרך לימודי תעודה לאחר תואר ראשון שלוש שנים מסלול יום תואר ראשון ונסיון בתחום 03/6901200 דרך נמיר 149 62507 סמינר הקיבוצים מכללה לחינוך, בי"ס ללימודים מתקדמים, ת"א
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
יעוץ ללימודים וקריירה
בחר
בחר