חשמלאי מוסמך\הנדסאי חשמל

היי מישהו יכול לומר אחת ולתמיד, מה ההבדל בין אם אני הולך ללמוד הנדסאי חשמל, לבין סתם איזה קורס (הרבה יותר קצר) של חשמלאי מוסמך?? כי לפי מה שאמרו לי במכללה להנדסאים זה הולך ככה: מיד בתום הלימודים מקבלים "חשמלאי מוסמך" לאחר שנת ניסיון מעשי מקבלים "חשמלאי ראשי" ולאחר עוד שנת/שנתיים ניסיון מעשי, מקבלים "חשמלאי הנדסאי". אז מה בעצם ההבדל? ובמה אני יכול לעבוד מיד בתום הלימודים של ההנדסאי חשמל? תודה רבה. שיהיה סופ"ש מושלם.

חשמלאי מוסמך\הנדסאי חשמל

לפי החוק בישראל, כל העוסק בעבודות חשמל מכל סוג שהוא חייב להיות בעל רשיון ממשלתי. קיימים סוגים שונים של רשיונות: חשמלאי עוזר, מוסמך, ראשי, שירות, מעשי וכו'. רשיונות אלו ניתנים לאדם לאחר שמילא את התנאים כמפורט להלן: חשמלאי עוזר - הוא הסוג הנמוך ביותר בסולם המקצועי. הוא אינו רשאי לעבוד באופן עצמאי אלא רק בפיקוח של חשמלאי מוסמך לפחות, הנותן לו הוראות, מפקח על ביצוען וחותם על ביצוע העבודה עם סיומה. בתום קורס חשמלאים מוסמכים מגיש הבוגר, שעמד בהצלחה בבחינות, בקשה לקבלת רשיון חשמל, ויקבל רשיון מסוג "חשמלאי עוזר". לאחר שנת ותק "כחשמלאי עוזר" יקבל רשיון מסוג "חשמלאי מעשי" המיפה כוחו לעבוד במערכות חד פזיות כאשר עוצמת הזרם בהן אינה עולה על 40 אמפר. כאשר יעבוד שנתיים נוספות כחשמלאי מעשי יגיש בקשה נוספת ויקבל רשיון מסוג "חשמלאי מוסמך". המחזיק ברשיון כזה רשאי לעסוק בעבודות חשמל במערכות תלת מופעיות כאשר הזרם בהם 80 אמפר במתח שעד 1000 וולט. הוא יכול להתמחות בתחום מסוים כגון מתח גבוה, מעליות (תחזוקה והרכבה), תאורה, שירות, קירור ומיזוג אויר, בקרה, פיקוד וכו'. חשמלאי מוסמך מבצע את המטלות הבאות או משגיח על ביצוען: א. עורך תוכניות טכניות לביצוע, עד 80x3 אמפר. ב. עוסק בעבודות התקנה, הקמה ואחזקה שוטפת של מתקני חשמל. ג. עורך בדיקת תקינות של מתקנים ואביזרים חשמליים, ואיתור תקלות בהן. ד. מבצע שינויים ותוספות במתקנים חשמליים. ה. מתקין ומפרק מתקנים חשמליים. ו. אחזקה שוטפת של מתקן חשמלי והשגחה על ביצוע אחת מהעבודות הנ"ל. חשמלאי מוסמך שעבד 3 שנים במקצועו יכול לעבור קורס ולהשתלם כ"חשמלאי ראשי" בתור שכזה הוא יכול למלא תפקיד של ראש צוות במפעל ולהיות אחראי למתקנים שהזרם בהם מגיע עד ל250- אמפר 3 פזות. חשמלאי ראשי הרוצה להתקדם במקצוע - יכול להשתלב בקורס לטכנאי או הנדסאי חשמל. בעל סוג זה רשאי לבצע עבודה במתקני חשמל עד ל400- אמפר ויותר, ולמלא תפקידים של תכנון וניהול מחלקת חשמל במיפעל. ההנדסאי מתפקד כסמכות מקצועית מיומנת בתחומי התכנון, ההתקנה, הפיקוח, התחזוקה, הבקרה והאוטומציה. תפקידו לתכנן, לקלוט ולתחזק מערכות אנרגיה והספק חשמליות ומערכות פיקוד ובקרה. קשת העיסוקים הרחבה בתחום עבודתו כוללת: 1. התקנה והפעלה של ציוד חשמלי מסוגים שונים. 2. תחזוקה ואיתור ליקויים בציוד החשמלי לסוגיו. 3. ניהול ופיקוח על קווי ייצור. 4. הרכבה של מכשירים חדשים, לאחר שהסתיים תיכנונם הראשוני. 5. השתתפות בצוות מחקר, פיתוח ותיכנון של ציוד ומיכשור חשמלי. 6. רכש או מכירות של רכיבים ומערכות חשמל. 7. כתיבת ספרות טכנית של מערכות החשמל השונות.

תודה רבה, אבל..

עדיין לא הבנתי. אז בעצם אם אני מתחיל ללמוד הנדסאי חשמל, אוטומטית בסוף הלימודים אני מקבל חשמלאי מוסמך. לאחר שנת ניסיון מעשי, אני מקבל חשמלאי ראשי, ולאחר עוד שנת ניסיון מעשי אני מקבל חשמלאי הנדסאי? (זה מה שרשום בידיעון של המכללה). אז בעצם זה "מקצר תהליכים"?

מה השכר נע?

ואיזה עבודות יש בזה?? כי אני הנדסאי ולא מוצא

הנדסאי

הנדסאי חשמל-בעל סוג זה רשאי לבצע עבודה במתקני חשמל עד ל400- אמפר , ולמלא תפקידים של תכנון וניהול מחלקת חשמל במיפעל.

שאלה נוספת.

תודה רבה. ד'ר רציתי לשאול, מבחינת ביקוש לא בהווה, איזה מקצועות יהיו מבוקשים להערכתך בעתיד נניח 4 שנים מהיום? אני מדבר על מקצועות ההנדסאות (אל'ק, חשמל, תוכנה תעשייה וניהול,וכ'ו) ז"א איזה תחומים הם בהתפתחות מתמשכת?

ביקוש

אין מחקר שיטתי בתחום, אבל ההערכה היא שבשל ריבוי המכללות להנדסה, יהייה יותר ביקוש לבעלי תואר בהנדסה, ופחות להנדסאים.

עדיף לפנות אל חשמלאי מקצועי שכבר עוסק בתחום ופשוט להתייעץ איתו.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
יעוץ ללימודים וקריירה
בחר
בחר