תודה ענקית על ההשקעה העצומה, נחכה לאחרי שעת ההשכבה בבית כדי להתעמק ולהחכים.

תודה רבה באמת יגיע הזמן לדעת מפותemo_01.png

Cb יתותח. כל הכבוד וכל מילה מיותרת

מנהל הפורום
1000+

כל הכבוד!

תודה CB,יישר כח,נכס לפורום.emo_45.png

תודה לכולם,   חשוב לי לדעת אם היו כאן דברים לא ברורים ואם יש עוד שאלות נוספות אשמח לענות עליהן.

הבעיה היחידה היא שזמן פנוי אין לי כמעט ולא יהיה כנראה גם בחודשים\שנים הבאות.

שלום קולומונימבוס, קראתי בעיון את החומר המרתק ולמדתי רבות.

יש לי שאלה שהיא כנראה מאוד בסיסית (ואולי אני חושפת כאן חור אינטלקטואלי רציני, בטח משהו שהייתי יכולה להבין לבד, אך לא הביישן למד).

בכל המפות שהבאת, ההנחה היא שמיקום השקע והרכס ניתנים לזיהוי. אצלי לצערי טרם נפל האסימון: מה האינדיקטור במפה שמסמן שקע ומה מסמן רכס? מצטערת שדבר כל כך בסיסי לא ידוע לי, אך אם לא אשאל - אמשיך כנראה להישאר בבורותי.

בנוסף,2 שאלות נוספות, בסיסיות אף הן:

1. אשמח להסבר מדוע לעיתים כל כך קרובות אפיקים קרים מגיעים אלינו כשהם "מוכי אינוורסיה". זה קורה המון, ממה שאני זוכרת, וזה תמיד "דופק" את השלג. הסברת שזה מונע התפתחות עננים בגלל חוסר סינכרון בין השכבות, אבל הייתי שמחה לדעת מדוע זה קורה כאן כל כך הרבה.

2. בניתוחי מזג אוויר הרבה פעמים כותבים "בעיה בקרקע". גם כאן אשמח להסבר למה הכוונה.

תודה מראש על התשובה, על מה שכבר הבאת ועל הנכונות האדיבה לעזור לבקיאים פחות כמוני אבל מאוד רוצים ללמוד.

יודע לענות על השאלה הראושנה.

שקע - לחץ אוויר נמוך, לשם סערה "נעדיף" שערכיו יהיו בדרך כלל נמוכים מ-1010 מיליבר (זוהי יחידה של לחץ, millibars). לחץ נמוך גורם למזג אוויר לא יציב שמלווה בהתקררות האטמוספירה באזור השקע. ככל שהלחץ נמוך יותר, הרוחות תהיינה עזות יותר. ראייה לכך - אם תסתכלי על מפה כזו של אזור מוכה הוריקן/סופה טרופית, תבחיני מיד ש"לחץ הסופה" נמוך מ-1000 מיליבר, בדרך כלל בתחום שבין 900-1000 מיליבר. 

רמה - אזור בו לחץ האוויר הנמדד גבוה מסביבתו. "אי" של לחץ אוויר גבוה.

רכס - שלוחה של רמה. "חצי אי" של לחץ אוויר גבוה.

לחץ אוויר גבוה (בדרך כלל 1015 מיליבר +) גורם למזג אוויר יציב, חמים ומשעמם.

ניתן לזהות גם על ידי צבעים, צבע ירוק/צהוב "מעוגל" באזורנו מעיד על לחץ נמוך ומזג אוויר לא יציב, וצבע כתום/אדום מעיד על מזג אוויר יציב וחם. 

יודע לענות על השאלה הראושנה.

שקע - לחץ אוויר נמוך, לשם סערה "נעדיף" שערכיו יהיו בדרך כלל נמוכים מ-1010 מיליבר (זוהי יחידה של לחץ, millibars). לחץ נמוך גורם למזג אוויר לא יציב שמלווה בהתקררות האטמוספירה באזור השקע. ככל שהלחץ נמוך יותר, הרוחות תהיינה עזות יותר. ראייה לכך - אם תסתכלי על מפה כזו של אזור מוכה הוריקן/סופה טרופית, תבחיני מיד ש"לחץ הסופה" נמוך מ-1000 מיליבר, בדרך כלל בתחום שבין 900-1000 מיליבר. 

רמה - אזור בו לחץ האוויר הנמדד גבוה מסביבתו. "אי" של לחץ אוויר גבוה.

רכס - שלוחה של רמה. "חצי אי" של לחץ אוויר גבוה.

לחץ אוויר גבוה (בדרך כלל 1015 מיליבר +) גורם למזג אוויר יציב, חמים ומשעמם.

ניתן לזהות גם על ידי צבעים, צבע ירוק/צהוב "מעוגל" באזורנו מעיד על לחץ נמוך ומזג אוויר לא יציב, וצבע כתום/אדום מעיד על מזג אוויר יציב וחם. 

תודה על ההסבר emo_01.png

הסבר מעולה nivrin.

רק חשוב לי לתקן כמה דברים:

שקע בקרקע נגרם דווקא לא בגלל קור אלא חום יחסי,   כי אוויר חם הוא קליל באופן יחסי ועולה מעלה ואז גורם למחסור באופן יחסי באוויר באזור שממנו עלה.

רמה-  אזור לחץ אוויר גבוה אשר נגרם בקרקע לרוב מקירור ומהצטופפות חלקיקי האוויר כך באזור זה יש עודף חלקיקים.

היחסי גומלין בין הרמה לשקע הוא שהאוויר ינוע מאזור שיש בו עודף לאזור שיש בו מחסור באוויר כך שלרוב באופן דיי תאורטי (כי מז"א אף פעם לא הולך לפי התאוריה)  השקע "שואב" את האוויר הקר מהרמה.

ראה לדוגמא שהאזורים עם הלחץ האוויר הכי נמוך (והכי גשומים) בעולם אלו האזורים הטרופים ששם יש באופן קבוע אוויר חם העולה מעלה וגורם לאי יציבות,   בעוד האוזרים היבשים בעולם וגם הקרים בעולם אלו הקטבים.

אמת  emo_45.png

שלום קולומונימבוס, קראתי בעיון את החומר המרתק ולמדתי רבות.

יש לי שאלה שהיא כנראה מאוד בסיסית (ואולי אני חושפת כאן חור אינטלקטואלי רציני, בטח משהו שהייתי יכולה להבין לבד, אך לא הביישן למד).

בכל המפות שהבאת, ההנחה היא שמיקום השקע והרכס ניתנים לזיהוי. אצלי לצערי טרם נפל האסימון: מה האינדיקטור במפה שמסמן שקע ומה מסמן רכס? מצטערת שדבר כל כך בסיסי לא ידוע לי, אך אם לא אשאל - אמשיך כנראה להישאר בבורותי.

בנוסף,2 שאלות נוספות, בסיסיות אף הן:

1. אשמח להסבר מדוע לעיתים כל כך קרובות אפיקים קרים מגיעים אלינו כשהם "מוכי אינוורסיה". זה קורה המון, ממה שאני זוכרת, וזה תמיד "דופק" את השלג. הסברת שזה מונע התפתחות עננים בגלל חוסר סינכרון בין השכבות, אבל הייתי שמחה לדעת מדוע זה קורה כאן כל כך הרבה.

2. בניתוחי מזג אוויר הרבה פעמים כותבים "בעיה בקרקע". גם כאן אשמח להסבר למה הכוונה.

תודה מראש על התשובה, על מה שכבר הבאת ועל הנכונות האדיבה לעזור לבקיאים פחות כמוני אבל מאוד רוצים ללמוד.

1. לרוב בשכבה שאנו חיים בה באטמוספירה (טרופוספירה) נעשה קר ככל שעולים בגובה בגלל שהקרקע פולטת חום לאחר ההשפעה של קרינת השמש.

אינוורסיה היא מצב שבו קורה ההפך,   ככל שעולים בגובה הטמפרטורה מתחממת ואז כשהאוויר הקר נמצא למטה והוא כבד וצפוף ו"ירצה" להישאר למטה והאוויר החם והקל נמצא למעלה ויוסיף "לרצות" להישאר למעלה אין אינטראקציה בין גושי האוויר השונים והמזג אוויר נשאר יציב.

אז לרוב התנאים לשלג בירושלים גבוליים כי מצד אחד כמעט כל חורף תאורטית מגיע קור בשכבות הנמוכות המספיק לשלג בעיר אך בשכבות העליוניות האפיק עוזב אותנו ואיתו הקור כך שנוצר מצב שהקרקע מתקררת והרום מתחמם ואז מפסיקים המשקעים עקב אינוורסיית רום ומזג אוויר יציב.

2.  בעיה בקרקע נובעת ממערכת קרקעית לא מסודרת\חלשה שלא מביאה לנו רוח מספיק דומננטית מהים על מנת שהמשקעים יכנסו באופן סדיר לארץ (כי הרי  בשביל משקעים צריך לחות)  ואז התוצאה היא שהגשמים שיורדים במערכות שהרום טוב בהן ויש אי יציבות אך אין כמעט רוח היא שנוצרים תאי גשם נקודתיים על אזורים ספציפים ולא "רכבות" של משקעים כמו שאנו רגילים כך שנוצר מצב שבאוזר מסויים ירדה כמות נאה של גשם בעוד באזור סמוך לא ירדה טיפה.

תודה קולומונימבוס על ההסבר הברור והמושקע.

הבנתי את ההסבר על מהות הבעיה הקרקעית,  אבל רציתי לשאול על עצם המושג " מערכת קרקעית" - למה הכוונה, ולמה מייחסים אותה לקרקע. תודה!

תודה קולומונימבוס על ההסבר הברור והמושקע.

הבנתי את ההסבר על מהות הבעיה הקרקעית,  אבל רציתי לשאול על עצם המושג " מערכת קרקעית" - למה הכוונה, ולמה מייחסים אותה לקרקע. תודה!

"מערכת קרקעית"  הכוונה בעצם לאזורי לחץ אוויר בקרקע (לדוגמא בטח שמעת הרבה פעמים את המושגים:   אפיק פרסי,  שקע קפריסין,  שקע שרבי, אפיק ים סוף,  רמה אזורית,  רמה סיברית וכו'...).

כלומר שקע\אפיק או לחילופין רכס\רמה בקרקע יקראו "מערכת קרקעית".

"מערכת רום"  זה בערך אותו קונספט של מערכת קרקעית רק שכשמה היא מתרחשת ברום (לדוגמא הרמה הסובטרופית).

עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אנה כהן,
עבור לפורום:
מזג אוויר - בארץ ובעולם
בחר
בחר