קריאת מפות

שלום,

אמנם עוקב מספר שנים, ומנסה ללמוד לקרוא מפות, אבל אשמח לשמוע מהמומחים, ולהבין יותר.

ממה שהבנתי, מפות 850hpa משמשות לזיהוי חזיתות חמות וקרות, ומכיוון שהן מראות טמפ׳ בגובה של 1.5 ק״מ, הן יותר יציבות ואינן מושפעות מטמפ׳ ים וקרקע למשל. מה המשמעות המעשית של ערך הטמפ׳ הזה? אם הוא קרוב לאפס, ויש צפי למשקעים, האם זה אומר שתהיה קפיאה של הנוזל בצורת ברד או שלג, אבל לא בהכרח יגיע לקרקע?

תודה

אלי 

גם אני אשמח להסבר ממומחי הפורום. אולי כדאי להביא מפה ולנתח את ה - 500 וה - 850 כדי שנוכל להתמצא גם בניואנסים ולא רק בצבעים? אשמח מאוד ואכיר תודה למי שיקדיש מזמנו לזה.

יוזמה מצויינת. אני יוכל להתפנות בערב בהצלחה

מנהל הפורום
1000+

היי, 

יש מצב שזה יעזור לך להבין קצת את הדברים. 

שנה טובה אח. 

שלום,

אמנם עוקב מספר שנים, ומנסה ללמוד לקרוא מפות, אבל אשמח לשמוע מהמומחים, ולהבין יותר.

ממה שהבנתי, מפות 850hpa משמשות לזיהוי חזיתות חמות וקרות, ומכיוון שהן מראות טמפ׳ בגובה של 1.5 ק״מ, הן יותר יציבות ואינן מושפעות מטמפ׳ ים וקרקע למשל. מה המשמעות המעשית של ערך הטמפ׳ הזה? אם הוא קרוב לאפס, ויש צפי למשקעים, האם זה אומר שתהיה קפיאה של הנוזל בצורת ברד או שלג, אבל לא בהכרח יגיע לקרקע?

תודה

אלי 

היי,   מפות 850 מ"ב מייצגות כביכול את הטמפרטורה בגבהים הנמוכים,   המפלס הזה נבחר כי זה בגובה זה בדרך כלל השפעות כמו חיכוך הרוח,  פליטת חום מאדמה וכו'... כמעט ולא דומננטיות ולכן בדרך כלל גובה זה,  הוא הגובה הנמוך ביותר שבו המודל יכל להעריך באופן "סביר" טמפרטורה.

 

עם מפות 850 מ"ב אפשר לזהות חזיתות קרות\חמות אך העניין הוא שצריך להתבסס על ידע סינופטי ומפות נוספות כדי לדעת היכן החזיתות הקרות והחמות.

 

בהסבר מאד מצומצם,  אלא אם כן תרצי שאחפור emo_02.png   חזיתות נוצרות בגלל מפגש בין "שני סוגי אוויר":

 

1. "אוויר חם" שבמקרה שלנו יבוא לרוב מכוון דרום.

2. "אוויר קר" שבמקרה שלנו יבוא לרוב מכוון צפון.

 

אך קודם לחזיתות אין באמת חזית ללא טריגר שיערבב בין שני גושי האוויר וזהו תפקידו של השקע הקרקעי הברוקליני.

השקעים הברוקלינים נוצרים ממפגש של  2 סוגי אוויר כמו שציינתי קודם ובארץ יש 2 סוגי שקעים ברוקלינים נפוצים:

1.שקע קפריסאי-  הנוצר מהפרשים תרמלים בגלים רוסבים בין הרכסים מדרום לאפיקים מצפון ברום (יש עוד סיבות שהוא נוצר אבל זה לחפירה אחרת).

2.שקע שרבי- הנוצר ממפגש של האוויר מעל הים התיכון הקריר ויבשת אפריקה הלוהטת.

 

לשני סוגי השקעים האלו יש חזיתות\גזרות חמות וקרות.

 

עכשיו בו נסביר מה אומרת "חזית\גזרה קרה" ו"חזית\גזרה חמה":

 

חזית חמה-  תבוא לרוב כאשר השקע הקרקעי יהיה מצוי ממערב לקפריסין וברום נושפע מזרימות דרום מערביות מקדמת אפיק רום.

בשלב זה האוויר החם דוחק את האוויר הקר צפונה מאיתנו ולכן אנו נהיה בהתחממות,  במהלך הדחיקה של האוויר הקר צפונה לרוב האוויר החם "ירכוב" מעל האוויר הקר בהדרגה ולכן תהיה עליית אוויר אך לא אנכית ויותר מדורגת ולכן לרוב בחזיתות חמות תהיה אי יציבות אך לא ברמה גבוהה ולכן לרוב חזיתות חמות בארץ יראו כיום עם כיסוי גדול של צירוסים.

לעתים בהינתן תנאים סינופטים מתאימים יכולה להיות פעילות חמה בחזית חמה שתלווה בעננות בינונית ממטירה ואף ענני סערה.

 

גזרה חמה-  זה השלב שמגיע אחרי שהאוויר הקר באופן סופי נדחק צפונה,  אנו מושפעים אך ורק מהאוויר החם ולכן בגלל שאין שום מפגש בין סוגי אוויר שונים המצב מתייצב והטמפרטורות ממשיכות לעלות.

 

חזית קרה-  כשהאוויר הקר חודר ודוחק צפונה את הקר,    זה השלב שבו האוויר הקר מגיע סופסוף לארץ ופוגש באוויר החם אך מכוון שהאוויר הקר הוא צפוף,דחוס וכבד הוא חודר כשהוא בצורת "חומה" וגורם לעליית אוויר אנכית בעת המפגש עם האוויר החם ולכן בחזיתות קרות נצפה לרידה חדה בטמפרטורות ולקונבקציות של עננות ממטירה ואף לענני סערה (קומולונימבוסים).

 

גזרה קרה-  לאחר שהאוויר החם עוזב אותנו סופית אנו מושפעים מהאוויר הקר ולכן המזג אוויר יתצב אך אולם בארץ בדרך כלל נהיה בגזרה הקרה מושפעים ברום מאפיקיות מסויימת כך שלרוב עדין יוסיפו לרדת משקעים אולם בצורה מופחתת יותר ופחות אלימה כמו בחזית הקרה.

לרוב במערכות הכי חזקות בשנה,  בגזרה הקרה יורדים שלגים בהרים.

אם הסתכלת וקראת מתישהו שיש בעיית משקעים בשיא הקור,  זה דבר שנפוץ בארץ וקורה בגלל שבשיא הקור יש אינוורסיית רום חזקה שמונעת ממשקעים לרדת ולכן לעתים בגזרות קרות נמשיך להתקרר אך המשקעים יגמרו.

ועכשיו איך מנתחים הכל במפות?   

 

ראוי לציין שלקחתי את המפה שמדמה באופן הכי מובהק מערכת קלאסית מעדכון האחרון של GFS ואני ממליץ לקחת את כל מה שכתוב פה רק כחומר ללמידה כי בסבירות גבוהה שדברים ישתנו כאן לא מעט.

 

אז נתחיל עם החזית החמה!

 

אז כרגע ניתן לראות המודל שם את מרכז הכובד של המערכת באזור יוון,   במקביל אנו מתחממים יותר עקב הזרימות הדרומיות שמביאות מכוון זה חום יחסי ובמקביל עקב הגעה של לחויות ברום העליון ואי יציבות מעטה מתעבה לה מעל אזורנו עננות גבוהה ובינונית מדרום.

עכשיו לגזרה החמה.

 

האוויר החם מדרום הגיע אלינו במלוא כוחו (באופן יחסי) ולכן מתחמם טיפה עוד אך אין שום מפגש בין 2 סוגי אוויר,  במקביל השקע ביוון מתחיל להגיע מזרחה, לכוון קפריסין.

 

במקביל העננות הגבוהה והבינונית מתחילות לחלוף עקב ההתייצבות והטמפרטורות ממשיכות לעלות מעט.

ועכשיו לחזית הקרה emo_85.png

 

השקע הקרקעי מגיע לאזור קפריסין ואיתו הוא מביא לנו זרימות מערביות יותר מאשר דרומיות שמביאות לנו קור ולחות ולכן האוויר הקר מתחיל לחדור לאזורנו ולהפגש עם האוויר החם.

 

במקביל הרום העליון מתקרר ואנו מושפעים ממעבר של ציר אפיק מעל אזורנו דבר התורם רבות לאי היציבות אצלנו.

 

לכן עכשיו במפגש של האוויר הקר מצפון מערב עם החם ממזרח ישנה עליית אוויר מאסיבית ויצירת חזית עננות פעילה ולכן באופן פתאומי נרגיש בתהקררות חדה ובכניסתה של עננות ממטירה וענני סערה מרובים,  ומבחינת המערכת כאן מדובר בשלב האלים ביותר שלה.

במקביל הרום העליון מתקרר וציר האפיק עובר מעלינו דבר המגביר את אי היציבות באזורנו.

ועכשיו לגזרה הקרה.

 

השקע מתמזרח ואנו מושפעים מזרימות צפון מערביות שמקררות אותנו עוד,  אך אולם האוויר החם כבר נסוג סופית מאזורנו וגם ציר האפיק ולכן המזג אוויר מתייצב תחת השפעה של אינוורסית רום (אינוורסית רום מתרחשת כאשר יש אוויר קר למטה ואוויר חם למעלה ואז נוצר מן מחסום המפריע לעננים להתפתח).

 

אולם הקור ברום התחתון נעשה מספיק אפילו לשלג בי-ם,  העניין הוא שגם הרום לא משתף פעולה וגם אין שום מפגש בין סוגי אוויר ולכן אף על פי שמתקרר המשקעים מתמעטים ואף נעלמים וחלום השלג נגזל.

טוב אז ממליץ לקרוא את מה שכתבתי פה על חזיתות וגזרות בשקע חורפי.

 

כמובן לא לקחת את הצפי של המודל שהתבססתי עליו כנכון זה היה אך ורק לתרגול כדי שנבין איך המנגנון פועל.

 

אם יש שאלות אני ושאר חברי הפורום בשמחה נענה עליהן.

היי, 

יש מצב שזה יעזור לך להבין קצת את הדברים. 

שנה טובה אח. 

הטבלה ה-1 מראה איזה ערכי קור צריכים שיהיו בכל מפלס ברום כדי לקבל שלג באזור מסויים,   מכוון שמרבית הפעמים הרום התחתון נעשה קר מספיק לשלג אך העליון מתחמם ואז נוצר מצב של אינוורסיה (שיש אוויר קר מתחת לחם) שבו המזג אוויר מתייצב ואז לא יורדים משקעים וכמובן גם לא שלגים.

הטבלה ה-2 מראה באופן דיי פשטני מה הטמפ שצריכה להיות ב850 מב שבהינתן מצב של משקעים איזה שלג יכל לרדת בכל גובה.

וואו !!

המון תודה, הרבה חומר לעבור עליו !

כל הכבוד על ההשקעה emo_45.png

וואוו! תודה גדולה והמון הערכה על ההשקעה וההסברים. עד היום התביישתי לשאול וניסיתי להבין מתוך הנאמר וברור שהסברים כאלה תורמים להבנה של התחזיות השונות. תודה!!

עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה:
עבור לפורום:
מזג אוויר - בארץ ובעולם
בחר
בחר