סקירה למי שהחורף חשוב לו.בבקשה.

התיבשות של כמעט 15 יום (שמתוכם עברנו כבר 6 ימים לערך) פוקדת ותמשיך לפקוד אותנו במה שאמור להיות שיאו של החורף.

רמה חזקה אשר גורמת למערכות להישאר במערב היבשת מפעילה שרירים המפחידים אף את הטוב שבאפיקים.

לא זו בלבד אלא שגם למזרח אירופה גרעין הקור לא מגיע בשלב זה והפעילות נותרת הרחק ממערב ואף דרומה יותר(אזור ספרד מרוקו ודרומה).

כפי שכתבתי והזכרתי מס פעמים הרמה צפויה להיחלש ובאופן משמעותי בסביבות 9-10 לחודש ובו בזמן יעשה דרכו אל עבר האגן המזרחי האפיק המדובר ועד 14 לחודש כבר תהיה הפעילות באזורנו.

יש לציין את העובדה שמאחר וכובד המשקל הינו ממערב הרבה מאוד אנרגיה נעצרת שם ובזמן שהפקק יחלץ נהנה גם אנחנו וגם שכננו מצפון עקב כך שגרעין הקור יתמזרח ושוב מערכות יגיעו.

עקב עצירה זו בשלב כזה של החורף יגרור מס גלים של אפיקיות כאשר כל הגלים קרים מאוד.

הצפי שלי הוא שמתאריכים שנקבתי כאן ועד אמצע מרץ יפקדו אותנו מערכות בעלות אופי קר מאוד ומורכבותן תהיה כמענה הולם למה שחווינו כאן בתקופתהיובש,דהיינו תזוזה ממערב למזרח בעלת משקל רב של פעילות עקב "דחיסת המאסה" משך זמן זה אל מקום אחד.

יש להיות הוגנים ולציין את העובדה שחלק מסויים(לא גדול מידי)מבניית התרחיש אותו כתבתי נבנה כתוצאה מהסתברות ועיון במצבים דומים של עצירה לאורך השנים ומאחר והמסקנה שלי היא שעצירה ארוכה בשיא החורף גוררת אחריה ארועי קיצון נתתי משקל מתאים לאלמנט זה בתוך חלק מסך השיקולים בבניתה.

יחד עם זאת קשה מאוד עד בלתי אפשרי לנקוב באיזה גל יהיה קר יותר אך סביר להניח שיהיה זה הגל השני והלאה ופחות הראשון עקב כך שעל פי הצפי שלי השני מגיע מצפון כאשר הראשון ממערב.(הזכרתי פרט זה כאן בעבר).

סיכום הדברים.תהיו מוכנים ל"בליץ"תקשורתי בימים הקרובים אודות העצירה הארוכה והחשש המתחדש מבצורת.בפועל זה לא יהיה ואל תיחלשו מראיית המפותאשר בכל מקרה יתנו תרחישיםמרובים אודות התאריכים המדוברים ונשאר לנו רק להמתין בסבלנות לתחילת שליש שני והכל יבוא עלמקומו בשלום.ערב טוב ושבוע מבורך לכולם.

למי שיש שאלות בבקשה לשאול כאן על מנת שכולם יוכלו לצפות.

מרשמלו דברייך נכתבים בטוב טעם ודעת.. פיענוח מקצועי של מזג האוויר לאורך שנים! 

פשוט תענוג ישר כח.

תודה מרשמלו על הסקירה המקצועית.emo_45.png

וואוו, הלוואי בע"ה

תודה מרשמלו אתה מקצוען אמיתי.

את דבריך אתה כותב בטוב טעם

ישר כח.

מרשמלו ידידי עניין השלג עד ל-14 נדחה? חשוב לי לחתונה :-)

שלום מרשמלו, תודה על התחזיות. בינואר קלעת בול וזה מרשים מאוד. שאלה: האם בתחזית למערכות קרות מאוד קיימים גם תרחישים לשלגים בגבהים נמוכים (200-350)? תודה על ההתייחסות, ובכלל על כל ההשקעה.

אולי יש פה חיזוק למרשמלו..emo_02.png

בשל מגבלת זמן לא התעמקתי ונברתי במפות, ראשית כל עלי לאמר כי התחזית לאפקיות ב-4/2 כשלה, ו"למזלי" הפעם ניתן להאשים את המודלים הסטרטוספריים, שחזו לא נכונה את צורת הורטקס (שגיאה כזאת יחסית נחשבת נדירה בסטרטוספירה).

מצ"ב מפת הורטקס לה-4/2 וניתן לראות כי התמונה שונה לחלוטין ממה שהמודלים חזו ב-19/1.

מצד שני, וכאן אני ממש אבל ממש מתלהב, בחיים לא ראיתי מפת וורטקס כמו אלו שהמודל כעת מנפק לראשית הדקדה ה-2 של החודש.
באמת, אני מנסה לשמור על קור רוח, אבל אלו מפות שמתאימות לסערה שעשויה לזכות במקום ה-1 מאז 1993.
תיאורטית, כרגע, אף להשתוות למערכות הסוערות של 1992.

הורטקס מתפצל ל-2, ואם זה לא מספיק, קרע אחד שלו פשוט מתיישב בול, אבל ממש בול מעלינו, מדרים לקווי רוחב שלא ראיתי מעולם ב-60 שנים האחרונות, ועל פניו כאן תבחן התיאוריה על בסיסה.

בתחזית הזאת נוכל לדעת האם אכן הורטקס שימושי ככלי חיזוי, או שעוד רחוקה הדרך מהפיכתו לכזה, שכן המקרה הזה כל-כך בסיסי ומובנה, שאם לא יתממש הרי שיש כאן כשל מוחלט של הרעיון, ברמה הכי יסודית שלו.

אז מחד למדנו שלא ניתן לנבא אופי מערכת מהורטקס, אבל הפעם, אני ממש מתאפק לא לתת תחזית היסטרית והיסטורית, אז אסתפק בלאמר שהחל מראית הדקדה ה-2, בואך סביב ה-12-15 בפברואר, צפויה שבירת החסימה, וחזרת החורף במלוא הדרו.

וכעת אסייג אך עדין אציין, כי באמת, אבל ממש באמת, קשה לי לראות איך אנחנו לא מקבלים ממפות כאלו סערה (כנראה רצף סערות), עמוקות, קרות, מושלגות, וכנראה מגבהים מאוד מאוד נמוכים.

יניב ריז

ערב טוב,

גם לאח מערכת חזקה נוספת, יחזור האביב.לפי הוורטקס הפולארי החל מ-20.2

הסטרטוספירה משתנה, כנראה סופית ,לקראת ראשית האביב.

בהצלחה לכולנו,שנספיק לסחוט עוד הרבה גשם לפני האביב.

הורטקס איננו מדע מדוייק ואף רחוק מכך.את המערכות לא רואים לפני 14 לחודש במודלים ופחות או יותר זה גם תאריך היעד שלנו היה בתחזית.ליניב את יכולותיו שלו ואני מבחינתי הייתי שמח לראות את השינוי בתאריך שהוא נקב.מבחינתי השינוי לקראת 14.

מערכת סוערת קרה ומושלגת בין 9-14 לחודש זה

זו הכותרת שהיתה פה בשבוע שעבר

אז עכשיו זה זז לכיוון ה-14 לחודש?

הא.זה אותו גילי שהיה במכולת ואמר ששאלו היכן הסערה בזמן שירדו 150ממ בצפון ובמרכז?אם זה אותו אחד וזה אותו אחד גם אם ירדשלג הוא ישאל היכן הסופה אז פשוט לא נתייחס לשאלתך ועמך הסליחה אבל מאמין שתסתדר .

מה הכוונה דקדה שנייה?

גילי, אין מערכת ב-9 לחודש. בן כמה אתה?

עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מזג אוויר - בארץ ובעולם
בחר
בחר