19.04.17 | 16:47
מסכמים עונה

אני פותח כאן אשכול לסיכום עונת הגשמים.

ניתן להביא לכאן תחזיות עונתיות מתחילת העונה ולראות מי צדק יותר ומי צדק פחות ולערוך השוואות והכל ברוח טובה ומפרה.

ניתן לסכם שבאופן כללי עונת הגשמים השנה הייתה שחונה וברוב המקומות על פי הגדרת השמ"ט כבצורת (מתחת ל75% כמות שנתית).

20.04.17 | 10:52

אני פותח כאן אשכול לסיכום עונת הגשמים.

ניתן להביא לכאן תחזיות עונתיות מתחילת העונה ולראות מי צדק יותר ומי צדק פחות ולערוך השוואות והכל ברוח טובה ומפרה.

ניתן לסכם שבאופן כללי עונת הגשמים השנה הייתה שחונה וברוב המקומות על פי הגדרת השמ"ט כבצורת (מתחת ל75% כמות שנתית).

מוקדם עדיין לסכם יכולים לרדת עוד גשמים במהלך החודש וגם קצת בחודש הקרוב שזה חודש מאי לא למהר לסכם לדעתי הכי טוב לסכם בחודש יוני שהסיכוי כבר יהיה נמוך מאוד

20.04.17 | 11:54

להגדרה של בצורת יש מספר צורות.

אם נלך על השיטה של השמ"ט שהיא ירידה של למעלה מ75% מכמות שנתית אז אנחנו אכן בבצורת.

מנגד מה שירד ירד בתפרוסת די יפה. כמדומני שהיה אירוע גשם לפחות אחת לשבוע שבועיים כך שמבחינת החקלאות והחקלאים זה נהדר. אגב, בבריטניה הגדרה של בצורת היא אי ירידת גשמים במשך שבועיים רצוף.

לכן, אולי הכנרת לא התמלאה אבל האדמה מנגד תמיד נשארה רטובה.

לכן, לא הייתי קובע חד משמעית שהשנה הייתה שנת בצורת.

הערה קטנה לאלכס. נכון, יש עוד סיכוי לגשמים אבל העיקר והמרכזי כבר מאחורנו. אני בכוונה לא נכנס כאן לדקויות ומספרים אלא כמשהו יותר כללי.

21.04.17 | 12:28

אלכס גם עם עוד ירד גשם, זה יהיה זניח.

אני יכול לסכם לפחות מבחינה אישית -

אוקטובר - נובמבר - מזעזעים, סתיו שחון זאת התחלה רעה אבל לעיתים זה "מרמז" על חודשי חורף גשומים.

דצמבר נטע תקווה לשנה נהדרת מבחינת משקעים, הוא היה מדהים, לא הפסיק לרדת גשם.

תחילת ינואר המשיכה את הרצף הטוב, ואז המשך ינואר - פברואר: מזעזעים מבחינת משקעים.

המזל הגדול של רוב עונת המשקעים העיקרית - הטמפרטורה הייתה נמוכה מהממוצע (הרגשה שלי).

21.04.17 | 12:41

אני מוסיף ומסכם "לא לילד הזה פיללנו" ,על סף שנת בצורת נוספת. 

אלו הם העובדות.emo_128.png

21.04.17 | 15:23

אכן בצורת לא חמורה אבל בצורת, אגב לא בצורת חקלאית קשה כמו בעבר, אווירה סגרירית ברוב ימי החורף שזה נדיר בדרך כלל אצלנו... ואגב לפני מספר שנים היה לנו אירוע גשם אחד מטורף במאי בעל גשם טרופי, מספיק שיהיה אפילו אירוע קטן מזה משמעותית ונזכה לגשם מכובד, ככה שאפשר עוד לקוות לקצת גשם במאי (לא גשם שישנה את המצב בכל אופן אבל עדיין)

22.04.17 | 15:56

באופן כללי אני במקרה גר באזור היחידי שבו קיבלו מעל ל90% מהממוצע השנתי (חיפה) כך שהשנה הזאת סבירה מבחינתי והרבה יותר טובה מקודמתה שבקושי ירד פה חצי מהכמות השנתית הממוצעת.

אם נסתכל על כל הארץ במבט כללי עונה חלשה,  בעקר במרכז הארץ,   אולם ראינו כבר עונות גרועות בהרבה מזו ודוגמא מצויינת היא לאותה עונה שברק ציין,  2014 שבמאי היה אירוע זרם סילון פעיל שהפתיע את כולם ונתן לסיים בטעם טוב עונה שהיא באמת מזעזת.

היו מספר מכובד של ימי גשם וקור כך שאתר החרמון היה פתוח לגלישה הכי הרבה זמן מאז 2011\2012,   וכמובן העונה היתה טובה לחלקאות ולאקוויפרים גם כן.

הסתיו היה מזעזע ולא בהכרח מהיעדרות הגשם או החום היחסי,  כאשר ראינו סתווים קיצוניים יותר בקטגוריה זו,    אלה בעקר בגלל פרק היובש והרוחות המזעזע בנובמבר,   התחושה בחוץ היתה בלתי נסבלת וכמובן התקופה הזו נתנה תמיכה מצויינת לגל השריפות של אז,   כאשר חיפה יצאה מצולקת ובוערת ממנה.

דצמבר היה פשוט חודש מושלם,   אולי הרבה יחלקו עלי אבל הדצמבר הפנטסטי שהיה השנה לוקח את 2013,     כל כך הרבה ימי גשם וקור שכללו גם כמויות גשם יומיות בהחלט נכבדות,  לדוגמא ב13 בחודש הייתה יממה בחיפה שהגשם לא הפסיק לרדת בה ובעוצמות גבוהות וכתצואה מכך תוך מספר שעות אזורים נכבדים בצפון קיבלו כמות גשם תלת ספרתית.

ינואר-פברואר היו דיי חלשים אך יאמר לזכותם שהאווירה החורפית עדין נשארה בהם בלי הפסקות יובש ארוכות ומזג אוויר אביבי כפי שהחורפים של השנים האחרונות מתאפיינים בהן ואפילו הטובים מבינם (כמו 2015 ו2013 לדוגמא).

אך למרות ריבוי ימי הקור והגשם כמעט כולם היו מפוספסים.

גם מרץ היה חודש של פספוסים אחד אחרי השני אך בו כבר האביב החל להיות מורגש יותר.

בסוף מאי נוציא סיכום יותר מפורט.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: ,
עבור לפורום:
מזג אוויר - בארץ ובעולם
בחר
בחר