תחזית לחג. הפסח...

חג אביב שמח לכולם,    ללא ספק בימים הקרובים נגיע לחלק המעניין של האביב, שיכיל הכל מהכל, משרב משמעותי ועד אירוע גשם מעניין....

 

היום (שני)-   אפיק הרום מצפון "שנלחם" אמש נגד רכס רום מדרום ינסוג מאיתנו וכך יתפנה מקום לרכס הרום שיגביר את ההתמוככות ויעלה את הטמפרטורות אצלנו ולכן, אם עוד אתמול הייתה תחושה קרירה בחלק מהאזורים היום זה כבר מאחורינו.

בקרקע ישלוט אי"ס בעל ציר מזרחי כך שעדין הזרימות יצננו אותנו במעט,  בעקר את אזור החוף המרכזי והדרומי עקב הצפון-מערביות,  אך בכל מקרה יום נעים למדי,  וזהו בעצם היום האחרון שיהיה "נורמלי" ומתאים לכל פעילות בחוץ,   מומלץ מאד לנצל אותו לקראת הימים הבאים.....

בנוסף לכך הזרם סילון ימשיך להזרים לחויות מהאזורים הטרופים שיכולות במעט להתעבות לצירוסים,   כך שלעתים הם יכולים להראות בשמיים ולעתים יהיה בהיר.

 

ערב החג יהיה נוח ברוב הארץ למעט האזורים הרריים יותר,  שם צפוי להיות קריר יותר.

 

 

יום שלישי-   אפיק הרום מצפון ידרים לאזור מרכז הים התיכון,  כך שממזרחו ( האזור שלנו)  הרכס הרום צפוי להתחזק עוד וכתוצאה מכך תורגש התחממות ניכרת,   במקביל בקרקע עקב הגעת שקע שרבי מכוון דרום מערב,  ציר האי"ס יעשה מרכזי כך שהלחות במעט תרד ביחס להיום.

תנאי שרב קלים-בינוניים ייפתחו בעקר במקומות הנמוכים (למעט רצועת החוף) עם טמפרטורות של בין 26c-23c בהרים, סביב ה30c בשפלה, העמקים וצפון הנגב ולמעל 30c בבקעת הירדן.

ראוי לציין כי עקב שינוי הזרם הסילון לכוון יותר אנכי (מדרום לצפון) גל גדול של לחויות ייכנס לרום העליון והביינוני כך שמחר יהיה יום דיי מעונן ולרוב השמש לא תראה בשמיים ודבר זה יכל להקל במעט על טמפרטורות המקסימום מחר,  אולם לקראת היכנסות החלק החם ביותר של השרב בליל שלישי העננות המרובה תמתן את תהליך ההתקררות ותשמור על החום היחסי כך שליל שלישי-רביעי יהיה חם באופן ניכר לממוצע של טמפרטורת המנימום לאפריל.

לקראת הלילה עקב הגעת אפיק הרום ממערב,  השקע השרבי יתחיל להתעמק ולהצפין וכך יחלו לנשב רוחות מזרחיות, יבשות וחזקות בצפון הארץ ובהרים.

 

 

יום רביעי-  היום המורכב של השבוע:   במהלך שעות הבוקר יגיע שיא חום, אולם בדומה לשלישי עקב הכיסוי הנרחב של העננות הטמפרטורות צפויות להיות מתונות במעט מהפוטנציאל,    בכל מקרה יום שרבי וחם למדי עם טמפרטורות שיכולות להגיע למעל 30c בחוף,  אפילו לסביבות 35c בשפלה, העמקים וצפון הנגב ול28c-25c בהרים.

בנוסף לחום עקב התעמקות והצפנת השקע השרבי צפויות לנשב רוחות מזרחיות חזקות בצפון ובהרים וכתוצאה מהשילוב של היובש, הרוחות והחום יש פוטנציאל גבוה לשריפות.

עם הצפנת השקע השרבי במהלך הצהריים הרכיב ישתנה לדרומי יותר והדבר יכל להביא אבק מאזור מצריים במהלך היום.

לקראת אחר הצהריים אפיק הרום מאזור מרכז הים התיכון יסע מזרחה לכווננו ותחול התקררות ברום העליון וזה בנוסף לכיסוי הנכבד של הלחויות ברום העליון והביינוני ולכן משעות אלו יכולים לרדת גשמים נקודתיים מדן ועד אילת שיכולים להיות מלווים במופעים אור קוליים נכבדים עקב אינדקס ס"ר מצויין אשר יעמוד על 32 מ"צ בצפון ו34 מ"צ בדרום.

הבעיה היחידה היא שעקב הזרימות בקרקע הלחויות לא מספיק טובות ברום התחתון כך שבשלב זה,  בהרבה מקומות בארץ יראו מופעים אור קוליים נרחבים אך גשם משמעותי רק ברי מזל יראו,   והגשם יכל להיות מלווה באובך כך שנקיונות הפסח יהרסו.

 

 

יום חמישי-  אפיק הרום ממערב ימשיך להתקדם לכווננו והשקע השרבי יצפין לכוון קפריסין ולכן הזרימות המזרחיות והדרומיות שילוו אותנו ברביעי יהפכו לדרום מערביות,  כך שאוויר קריר,  ימי ולח יותר יחדור לשכבות הנמוכות של האטמוספירה במהלך הבוקר.

ולמזלנו גל הלחויות מהאזורים הטרופים עדין יוסיף להיות מעלינו ובשילוב חדירת לחויות גם לרום התחתון ומעבר מהאוויר החם לקר תפרוסת הגשמים תעלה מדרגה.

גשם סילוני נרחב ירד מדן ועד אילת כאשר תחילה הוא יכנס לדרום הארץ ואחר כך לאזורים נוספים יותר צפונה מכך אולם ראוי לציין שעקב התקררות השכבות הנמוכות יהיו פחות ברקים ורעמים מאשר ברביעי אך הרבה יותר גשם שיכל לרדת בעוצמות גבוהות בעקר באוזרי ההר emo_84.png

הבעיה עם גשמים סילוניים היא שהכל תלוי בתזמון הגעת הלחויות עם מפל הטמפרטורות ולכן כל עדכון אצל כל מודל ישנה את ההגעה,  התזמון והעוצמות של גשם מפעם לפעם (אתם יכולים לראות את השוני במפות הגשם בין המודלים) ובשל כך יתכן שהעונג הזה ייגמר מהר או שיהיה באופן מקומי וכו'...

ובגלל זה יש שני תרחישים אפשריים ליום חמישי:    שנתאכזב emo_09.png או שיהיה מדהים emo_85.png,  כל אחד יכל להאמין בכל תרחיש שירצה אך בסופו של דבר עד שהדבר לא קורה הוא לא קורה.

 

 

יום שישי: תורגש התקררות נוספת ונגיע לחלק "הקר" של המערכת,   לא הייתי ממליץ לחכות לחלק הזה כי הוא יהיה לוקה בבעיות אינוורסיה המאפיינות מערכות "קרות" בדרך כלל באפריל ולכן ממליץ לכולם לבנות על החלק החם של המערכת שגם ובמידה ויאכזב הסינופטיקה שלו מרתקת לכל עניין.

 

 

חג שמח נקווה להפתעות ואירועי קיצון.

CB emo_39.png

אלוף!כל הכבוד.רק הערה שלי לגבי מערכת זו היא שבאמת מדובר במערכת קלאסית עם לחות מרובה אשר תאפשר לר אק פעילות נרחבת אלא גם חזקה.מדובר באויר קר יחסית גם בבינוניות ממערב לנו כך שפחות חשוב לנו הנמוכות במקרה זה ויותר חשוב זה האינדקסים וההפרשים בין המפלסים וזהו שם המשחק.יהיה מעניין מאוד.

מסכים emo_45.png,   ברביעי אחרה"צ-לילה אלו האינדקסים הכי טובים של המערכת והלחויות בביינוניות נראות סבירות זה בהחלט יכל לאפשר מקומית אירועי קיצון (עניין של מזל).

 

אבל מה שכן בחמישי האינדקסים פחות טובים אך יש תמיכה קרקעית ולחויות מספקות בכל רום,  זה יכל לאפשר לגשם הסילוני להיות בתפרוסת נרחבת יותר מאפשר ברביעי ולכן פה הנמוכות דיי חשובות לטעמי.

יישר כח CB ,תחזית מפורטת ועינינית.emo_45.png

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מזג אוויר - בארץ ובעולם
בחר
בחר