בעקרון, אי אפשר לומר דבר על הטבע, או להכפיף אותו ל"לוגיקה" אנושית, מן הסבה הפשוטה שהטבע הוא נתון, הוא אמפירי ולא אכפת לו מאתנו וממחשבותינו (בנגוד למדעים מדויקים, בהם כל האלמנטים הם יצירי מחשבותינו והגדרותינו וניתן להגדיר אכסיומות ועליהן לבנות הוכחות לטענות).

לטבע אין חוקים, הוא "עושה את שלו" ואנו צופים בו ומציעים הסברים, ועל ההסברים להיות בני-בחינה ובעלי כושר-חיזוי.

אלהיך הוא על פי הגדרתך אימטריאלי לחלוטין ומצבו הוא כרגע כזה ששום טענה בנוגע אליו אינה בת-בחינה או בעלת כושר-חיזוי ולכן אין מה לעשות עימו ועם ההשערות בנוגע אליו, זולת לצור בהן על פי צלוחית.

עקרונית, איתני טבע יכולים לחולל שנוי במולקולות חומר דומם, אולם חסר כאן שלב "רביה" מבוסס על fusion של גנום והתהוות שנויים קלים המובילים לשנויים קלים בתכונות ה"תוצר", שנויים הנותנים יתרון קיומי לבעליהם.

המשך נא לשעשענו בהבליך.!!!!!!!!!!!!!!!

XXXXXXXXXXXXXXXXX

אתה מתבקש לא להשתמש בסופרלטיבים שאינם לעניין. להבא אמחוק הודעות שלמות.

בברכה

הנהלת הפורום

אתר מעולה לטפוח חשיבה בקורתית.

הממצא היחידי של פאראפסיכולוגיה הוא Unrepeatability ("כל ידעוני יתנבא בעמימות שונה"). 

אתר מעולה הדן בשרלטנות מטפלים.

לא-ימצא בך...קסם קסמים, מעונן ומנחש ומכשף. וחבר, חבר; ושאל אוב וידעני, ודרש אל-המתים... (דברים יח ט-יא)

הגיע הזמן לסכם:

1) אין למים "זכרון" והומאופתיה, המבוססת על "זכרון" המים, פועלת לכל היותר כפלסבו.

2) אין למים "אזנים" או "עינים" ומלמולי אנוש או מדבקות נושאות כתוביות - אינם משפיעים עליהם.

ההורים הנזעמים הנזכרים בידיעה ב- Ynet שהציגה גילה בויום בתחילת הדיון - צדקו. אין מקום להבלים אלה במערכת החנוך, ויש להרחיק את חברת Aquabless מבתי ספר ומקייטנות.

הממצא היחידי של פאראפסיכולוגיה הוא Unrepeatability ("כל ידעוני יתנבא בעמימות שונה"). 

לא-ימצא בך...קסם קסמים, מעונן ומנחש ומכשף. וחבר, חבר; ושאל אוב וידעני, ודרש אל-המתים... (דברים יח ט-יא)

בס"ד

אתה מדבר ומדבר ולא אומר כלום, מילה אחת לא ראיתי בדבריך על הסיבה למה אתה בטוח שמטוס חייב להיות מיוצר במפעל בעל מוניטין ולא בצורה טבעית אבולוציונית. כל הדיבורים שלך הם התחמקות מתשובה ישירה לנושא.

אז אני אתן לך את התשובה שאתה כל כך מנסה לתחמק ממנה או מבורות או מחוסר רצון להודות באמת, כי ברור לי שאתה לא רוצה או יכול להשיב:

כדי לבנות מטוס צריך תוכנית מראש שעל פיה בונים את המטוס. מטוס זה לא דבר רנדומלי זה דבר מתוכנן מראש בכל שלבי התהליך שלו ודורש גם ביצוע על ידי בעלי מלאכה מומחים על פי אותה תוכנית מראש כאשר אין אפשרות להקדים או לאחר חלק מסויים הכל פועל על פי אותה התוכנית, וזה עדיין לא מספיק, צריך גם מי שינהל ויכוון את בעלי המקצוע לבצע את התוכנית הזאת אחרת אם כל אחד יפרש את התוכנית כרצונו מטוס לא יצא מזה. יש יד מכוונת אחת שהיא אחראית על הכול והיא אחראית לביצוע והוצאת התוכנית לפועל. אחרת דבר מורכב כמו מטוס לעולם לא היה ניבנה.

לכן גם בלי לחשוב מיד כאשר הצעתי את האפשרות של יצירת מטוס בצורה טבעית אבולוציונית ההגיון שלך דחה את זה מיד כבלתי אפשרי, לא מכל סיבה אחרת כי אין שם סיבה אחרת. כל היתר היה תירוצים להצדיק את הדבר שלא יכולתה להסביר אותו הגיונית, וזה בדיוק העניין שלא צריך להסביר כל דבר הגיונית, אלא האינטאיציה שלנו מבינה את זה בלי צורך בהסבר, אבל אנחנו יודעים מיד שזה האמת. כל זאת כמובן כאשר אנו לא מתכחשים לאמת הזו בכוונה כי היא לא מוצאת חן בעינינו ודורשת מאיתנו מחויבות אישית לאמת הזאת.

נו, אחרי שהסכמנו כי מטוס אינו יכול להתהוות "מעצמו" בתהליך טבעי, כל אחד מנימוקיו - אתה מכיוון שבניית מטוס מצריכה "תכנון", ואני משום שאין אבולוציה בדומם אלא באורגניזמים חיים - מה הועילה לך ה"מחלוקת"?

הרי אבולוציה בעולם החי היא עובדה ניצפית שאי אפשר להתכחש לה, בעוד שמעולם לא נצפתה בעולם הדומם.

בעצם, ניתן לומר כי עופות (בעלי כושר תעופה) ועטלפים הם "מטוסים" שהתפתחו אבולוציונית בתהליך טבעי.

היה ברור כי אתה "חותר" לכיוון מסוים באופן נפתל למדי, אך לא זהיתי לאן אתה "חותר" וציפיתי כי תציג טיעון דוגמת "אין שעון בלא שען" של William Paley, אשר כידוע אינו נכון שכן קיימים שעונים טבעיים שאין להם שען.

אני עדיין מצפה שתציג את הראיה לכאורה החזקה ביותר לדעתך לקיום אלהיך גם מחוץ לתחום אשר בין שתי אזניך, אחרת לא יהיה מנוס מסיכום כי האל מצוי אך בין אזני המאמינים בקיומו ואינו אלא "חוויה" אישית, בעוד תופעות טבע הינן "חוויות" פומביות.

אגב, סתם תמיהה, אם אלהיך כל-יכול, כולל יכולות תכנון ובצוע - מדוע זה אינו מסוגל לעבד עפרות ברזל מן השלב הגלמי ועד למטוס מוגמר בעל יכלת טיסה?

הרי אבולוציה בעולם החי היא עובדה ניצפית שאי אפשר להתכחש לה, בעוד שמעולם לא נצפתה בעולם הדומם.

בס"ד

מאיפה לקחתה שהאבולוציה בעולם חי היא עובדה ניצפית?

קוראים לזה תאורית האבולוציה!! the evolution theory.

זה שבעיברית כופרים למיניהם השמיטו את האות אלף וכותבים את זה תורת האבולוציה כדי להשוות בינה לתורה מסיני איננו משנה את העובד שזו תיאוריה בלבד הקיימת עד היום ואף פעם לא הוכחה סופית אפילו על ידי המדע. העובדה שיש רב מינים בטבע שזה למעשה המצב הסופי הביא את המדענים לתאוריה שזה היה בעזרת אבולוציה כפי שהגה את זה במקור דרווין. אני מציע לך לקרוא את דרווין במקור, כי אני קראתי והמסקנה היחידה שקיבלתי שהוא אוחז בקש ומנסה בכוח להלביש את התאוריה העקומה שלו על המציאות, כי כל מי שעוסק בפועל באבולוציה והתפתחותה יודע שהיא לא קורת בשלבים קטנים כמו שדרווין הגה אלא בקפיצות אבולוציוניות של אלפי מוטציות בבת אחת, זה גם מה שהם מוצאים במאובנים שהם מגלים קפיצות אבולוציוניות. הראשונה ביניהם והחשובה ביותר היה התא הבודד אשר היה קפיצה אבולוציונית עצומה. כאשר אותו תא בודד הוא פי אלף יותר מורכב מהטוס הפשוט ביותר. לכן אם הגענו למסקנה שמטוס חייב להיות נבנה בתוכנית וע"י יד מכוונת, אז התא הראשון שהוא כאמור קפיצה אבולוציונית עצומה ומורכבת הרבה יותר ממטוס, גם היא חייבת הייתה להיות חלק מתוכנית ועל ידי יד מכוונת ולא איזה אקט רנדומלי. העובדה היא שאף מדען כמה שלא ניסו כל מני שיטות לא הצליחו ליצור במעבדה תא בודד אחד, וגם הם יודעים שזה היה מבחינתם act of god.

המשך יבוא בשבוע הבא, שבת שלום.

ראשית, הערה על בורותך, או בנימוס - "אי-בקיאותך".

בעניני טבע, להבדיל מעניני מדעים מדויקים, אין הוכחות. יש רק הפרכות. זאת מכיוון שהטבע הוא נתון, אמפירי, בעוד מתמטיקה היא אוסף "יצורים" פרי מחשבתנו שהגדרנו את טיבם, את הפעולות שניתן לעשות עליהם, ועל בסיס אכסיומות ובסיוע לוגיקה דדוקטיבית ניתן להוכיח טענות או להפריכן.

לכן אין הוכחות לאבולוציה.

אולם לאבולוציה יכולות להיות הפרכות.

השערה הניתנת להפרכה, השערה שהיא בת-בחינה, השערה שיש לה כושר-חיזוי היא תאוריה.

האבולוציה היא עקרונית בת-הפרכה.

היא תופרך אם מחר יתגלה שלד דינוסאור לצד שלד אדם, in-situ ובאותה strata.

הצג נא אתה טענה כלשהי, לפי בחירתך, בקשר לאלהיך, שהיא בעקרון בת-הפרכה.

אם אינך יכול להציג טענה כלשהי ביחס לאלהיך, שהיא עקרונית בת-הפרכה, אזי קיום אלהיך אינו תורה ואינו תיאוריה. הוא אמונה. אמונה היא משהו פרטי, אישי, המרצד אך בין אזניך ומה שמרצד בין שתי אזניך שונה ממה שמרצד בין שתי אזני שכנך המאמין אף הוא. מנגד, תופעת-טבע היא משהו פומבי, נחלת הכלל, אשר הכל מסכימים על מה שרואות עיניהם. 

אשר לאישוש תצפיתי לאבולוציה, ובכן ה- fossil record אומר לנו כי בעלי החיים הקיימים היום שונים מן השרידים של "אבותיהם" הנחשפים במחפורות, ולא רק זאת, אלא ש"על הדרך" ברור כי הופיעו עלי אדמות הרבה לפני 5780 שנים.

המעבר ממרק כמיכלים למשהו "חי" (שאינו דומה לארכבקטריה הפרימיטיבית ביותר של ימינו) - אינו ידוע, ואינו אבולוציה אלא abiogenesis. אין טעם להציב את אלהיך כגבס למלוי חורי-ידע, מכיוון שהצבתו אינה תורמת לגידול תובנות המין האנושי.

למעשה, דארוויניזם הוא "מטריה" לחמשה תהליכי טבע:

1) Evolution as such. This is the theory that the world is not constant or recently created nor perpetually cycling, but rather is steadily changing, and that organisms are transformed in time.
2) Common descent. This is the theory that every group of organisms descended from a common ancestor, and that all groups of organisms, including animals, plants, and microorganisms, ultimately go back to a single origin of life on earth.
3) Multiplication of species. This theory explains the origin of the enormous organic diversity. It postulates that species multiply, either by splitting into daughter species or by "budding", that is, by the establishment of geographically isloated founder populations that evolve into new species.
4) Gradualism. According to this theory, evolutionary change takes place through the gradual change of populations and not by the sudden (saltational) production of new individuals that represent a new type.
5) Natural selection. According to this theory, evolutionary change comes about throught the abundant production of genetic variation in every generation. The relatively few individuals who survive, owing to a particularly well-adapted combination of inheritable characters, give rise to the next generation.

ידיעה היא קבלת טענה שאתה יודע כי בעקרון, במהות הינה בת-בחינה.

אמונה היא קבלת טענה שאתה יודע כי בעקרון, במהות אינה בת-בחינה.

ראיות לכאורה, או אישושים תצפיתיים (אך לא הוכחות. אין הוכחות בעניני טבע) לאבולוציה...

אה, הנה טענה שלך אשר לא כל כך התיחסתי אליה, ואני מבקש לעשות זאת עתה.

כתבת "...והחשובה ביותר היה התא הבודד אשר היה קפיצה אבולוציונית עצומה. כאשר אותו תא בודד הוא פי אלף יותר מורכב מהטוס הפשוט ביותר".

זהו כשל לוגי מסוג  Strawman argument (טענת איש הקש).

אתה שם בפי יריב טענה שלא טען ותוקף את חולשתה. אתה בעצם תוקף את טענת עצמך, שכן אתה הוא זה שהמציאה.

איש מן החוקרים אינו טוען כי לפתע פתאום נוצר תא פשוט מאוסף חמרים כימיים.

מה שמשערים שהתרחש (אחת מן ההשערות) הוא שנוצרה שרשרת "מבנים" מולקולריים כלשהם בעלי "פונקציונליות" הולכת וגדלה שבסופה משהו היכול להחשב "חי". "חי" זה היה הרבה יותר פשוט מן הארכבקטריה הפרימיטיבית ביותר המוכרת בימינו...

שלום לכם

נתקלתי בכתבה מאוד תמוהה

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5551350,00.html

ואני מצטטת משם

הורים זועמים: "פעילות מיסטית בקייטנת משרד החינוך"

לתלמידי כיתה ב' מתוכנית "בית הספר של החופש הגדול" הוסבר כי למים יש כוחות ורגשות - ועליהם לברך אותם. "זו שטיפת מוח הזויה, כישוף. מדאיג שילדים נחשפים לזה", אמרו הורים. החברה שהעבירה את התוכן: "רצינו להעביר לילדים את כוחה של המילה. גאים במיזם". ממשרד החינוך לא התקבלה תגובה

לדבריהם, המפעילים הסבירו לילדים כי "למים יש כוחות ורגשות" ולימדו אותם לברך עליהם כדי שיוכלו להשפיע על איכותם וצבעם. "מדובר על מיסטיקה וכישוף", אמר אחד האבות. בחברה שהעבירה את הפעילות הסבירו: "העיקרון הוא ללמד את כוח הברכה והמילה, זו פעילות ערכית וחבל לנו שההורים לא מתחברים". במשרד החינוך לא הגיבו לדברים.

-----------------------------------------------------------------------

אז אני לא מבינה את ההורים האלה.

מה הם לא מנשקים מזוזות.

מתפללים.

הולכים עם קמע או חמסה.

אולי מקבלים ברכה מרבנים או הולכים למקום קדוש.

אז מה ההבדל.

חוץ מזה יש מחקרים שלמים אפילו מדעיים על הכוח הזוכר של המים.

אז הם פרימיטיבים מדי לפתוח עצמם ולהרחיב אופקים.

מה קורה כאן.

מה דעתכם

בברכה

"אז מה ההבדל" את שואלת בין נשוק מזוזות, תפילה, ענידת קמעות או סגולות "להגנה", ברכות מבאבות דרומיים, השתטחות על קברי צדיקים (אישית , אני מעדיף השתטחות על צדיקות צעירות) או בקור במקומות קדושים לבין הטענות של Masaru Emoto.

הנה ההבדל...

בעניני טבע, להבדיל מעניני מדעים מדויקים, אין הוכחות. יש רק הפרכות. זאת מכיוון שהטבע הוא נתון, אמפירי

בס"ד

כשאני למדתי את חוקי הטבע המדענים עדיין דרשו הוכחות לכל חוק טבע ולא קיבלו תצפיות אמפריות בלבד, לכל חוק היה חייב להיות נוסחה מתמטית ברורה. אבל כנרא שכאשר אין לך דרך להוכיח את דברך אתה נצמד לכך שזה משהו אמפירי ולא צריך להוכיח רק להפריח את הטענה. אבל כאשר מדובר על הקב"ה פתאום אתה רוצה הוכחה תצפית אמפירת לא מספקת אותך, אני רוצה לראות איך את מפריח את טענה על קיומו של הקב"ה לפי הגישה הזאת? מעניין האיפה ואיפה שאתה עושה ובעצם כל המדע לפי דברך. כי זה שלא הפריחו עדיין קביע אמפירית כל שהיא איננה הוכחה לדיוקה או להתקימותה בכל מקרה ובכל מצב. המדע חי ומתקיים על הנחות יסוד שאין כל דרך לבחון אותם גם לא אמפירית אלא חייבים לקבל אותם כעובדה מוגמרת ללא כל עוררין אחרת אין כל דרך להסביר או לפענח עובדות אמפיריות כדברך בשטח, כפי שאתה מנסה לטעון שפתאום לא צריך הוכחות לקיום חוקי טבע רק תצפית אמפירית חחח. כמה שידוע לי כדי להראות חוק טבע חייבים להביא משוואה מתמטית אחרת אין שום דרך לחזות התנהגות הטבע ולעשות תצפיות עתידיות ומחקרים במשך, כך שחייב להיות הוכחות לקיום משוואות מתמטיות לכל חוק טבע, אחרת המדע לא מכיר בזה. בפועל לפחות כאשר אני למדתי מדעים לקחו תוצאות אמפריות מהמעבדה או מהשטח וניסו להתאם אותם למשוואה שמתארת את התאוריה מאחוריהם. אבל מעניין שאתה טוען שהיום המדע הפסיק לעשות את זה מעניין, אני בכל אופן לא שמעתי על זה.

הנחה בסיסית ראשונה היא שחוקי הטבע קבועים בכל היקום ולא משתנים, זו הנחה אקסיומית שאין כל דרך להוכח אותה אבל היא הבסיס לכל התובנה והפיענוח האמפירי של הטבע על ידי המדענים. הנחה שניה היא שחוקי הטבע לא משתנים עם הזמן, גם פה זה הנחה אקסיומיות בלי כל יכולת להוכיח באמת, אלא חייבים לקבל אותה כמו שהיא. זה רק שתיים מתוך הרבה יותר הנחות בסיסיות שהמדע פועל על פי הם כל הזמן. אבל כאשר מדובר בקב"ה פתאום השיטות המדעיות לא טובות צריך הוכחות לקיומו של הקב"ה והתורה. כרגיל זו איפה ואיפה הם לא דורשים מעצמם מה שהם דורשים מאלו שטוענים כנגדם. לכן מדען יכול להחזיק אבן ביד ולטעון  שהיא בת 500 אלף שנים ואין כל דרך להפריח את טענתו כי בשביל זה אני צריך מכונת זמן לחזור 500 אלף שנים אחורה. מה שאתה עושה בגישה הזו היא צביעות לשמה, דורש מאחרים סדטנדרטים שאין לך אותם.

לא יעזור לך.

עליך להשלים חק למודיך תחילה, או להתיעץ עם חבר משכיל דיו.

הוכחות קיימות רק בענפי מתמטיקה, פשוט מפני שמתמטיקה היא יצירת מחשבותינו.

בעניני טבע - יש רק הפרכות, זאת מכיוון שלטבע אין חוקים, הטבע הוא נתון, הוא אמפירי, אנו צופים בו, משתדלים לזהות בהתנהלותו סדירוּת, עקביוּת, מתכונתיוּת, ולו ברמה הסטטיסטית, מעלים השערות לסיבת המתכונתיוּת שזיהינו ובוחנים אותן. השערות המתאמתות בתצפית או בנסוי - מתקבלות. השערות שאינן מתאמתות - נדחות. השערות שאינן בנות-בחינה נתייק בפח.

המתמטיקה הנלווית לתאור תופעות טבע, אינה "חוקי הטבע" עצמם, אלא אמצעי לחשוב כמותי של ה"מתכונתיוּת" שבבסיס התופעה.

אשר לקיומו של אלהיך - ובכן, בעימות בין הטוען טענת "יש" לבין הטוען טענת "אין" - נטל ההוכחה הוא לעולם על כתפי הטוען טענת "יש".

כאשר אני טוען "יש לי אחות", ביכלתי להוכיח זאת על ידי כך שאציג אותה לפניך.

אם אני טוען "אין לי אחות" - את מי אציג כדי להוכיח שאין לי?

אתה טוען "יש אלהים"?

הוכח זאת.

אני אינני צריך להוכיח דבר, אלא לבחון את הוכחתך.

אשר לרמזיך כי חוקי הטבע היו פעם אולי שונים:

א) מי שטוען זאת צריך לספק ראיה לכאורה כלשהי לכך. אין די בהצבעה על כתבי הקודש.

ב) אין צורך לחזור 500000 שנים לאחור במכונת זמן. שיטת תיארוך מקובלת היא רדיומטריה (התפרקות רדיואקטיבית), אך אינה היחידה, תיארוך ממצאים מתבצע על ידי מספר שיטות במקביל, כל אחת עם הדיוק שלה, ואנו משתכנעים כאשר השיטות השונות מניבות תוצאות באותו טווח בהתאמה.

ספציפית, מכיוון שהבסיס לחשוב הלוח העברי הוא מולד בהר"ד (יום ב' לבריאה, שעה חמש [שהיא שעה 23:00, מכיוון שהיום העברי מתחיל בשעה 18:00] ו- 204 חלקים) וממועד זה סופרים כפולות של 29:12:793 ימים(*), אזי ברור כי כל יום מששה ימות הבריאה היה יום של 24 שעות כבימינו, ומכאן שגיל העולם על פי כתבי הקודש הוא 5780 שנה.

זו הפרכה לכל טענה כי יממה של שבוע הבריאה היתה אולי כמה רבבות שנים, או השד יודע איזו שטות אחרת מאשפת תירוציכם.

(*) 29:12:793 - 29 יום, 12 שעות, 793 חלקים

בס"ד

ככל שאני קורא יותר את דברך כך אני רואה שאין לך מושג במדע או איך פועל תהליך מדעי. המדע פועל על פי שיטה אחת בלבד וזה תיאורי  אשר רשומה בצורה של משוואה מתמטית שצריך להוכיח אותה ולא בשום דרך אחרת. החוקר מעלה תיאוריה הוא יוצר ממנה תזה ואז הוא עושה תצפיות בשטח ומכין רישומים עם התוצאות, לאחר מכן התוצאות מוכנסות לתוך משוואת התיאוריה יותר נכון לנוסח המתמטית של התיאוריה וניתן מרווח טעות מסויים אשר אם התוצאות עומדות באותו מרווח טעות התיאוריה נחשבת לנכונה, אחרת היא זקוקה לתיקון או שינוי בהתאם, כמובן שעל הניסוי או התצפית חייבים לחזור מספר רב של פעמים. זה ככה עובד בכל תחומי המדע ואני בעצמי עשיתי את זה עשרות פעמים. ככה שאין לי מושג מאיפה את קובע שחוקי טבע נקבעים אמפירית בלבד. זה לא נכון והמדע לא פועל ככה. החלק האמפיר תמיד בה לאחר החלק התיאורטי. גם יש תחום שלם בפיזיקה העוסק בפיזיקה תיאורטית בלבד שם הם מנסחים את המשוואות שלהם על פי השכל ואחר כך מישהו אחר עושה את הבדיקה הפיזית. כך גם פעל בזמנו אינשטיין הוא העלה את תיאורית היחסות שלו ורק מאוחר יותר פיזיקאים אחרים ניסו לאושש אותה. כך שאין לי מושג על מה אתה מדבר, אני יודע היטב איך המדע פועל וזה לא על פי תצפית אמפירת בתחילה, אלא קודם כל מכינים תיאוריה ותזה.

בנוסף אתה מנסה באלגנטיות להתחמק ממה שכתבתי שהמדע מבוסס בעצמו על הנחות יסוד שאין כל דרך להוכיח אותם, וחייבים לקבל אותם כאמונה עיוורת או לא להיות חלק מהקהילה המדעית. אחת היא שחוקי הטבע זהים בכל היקום, שני שחוקי הטבע לא השתנו עם הזמן. זה גם הבסיס לתיארוך שאתה כל כך מדגיש אותו כמדיוק, אם ההנחה השניה איננה נכונה, כל התיארוך שאתה כל כך שמח איתו הוא חסר כל ערך, גם כל הבנת היקום של המדע ודרך הווצרותו חסרת כל ערך. שני הנחות יסוד אלו הם הבסיס למדע כלו, יחד עם עוד הרבה הנחות אחרות כגון שהאדם התחיל כיצור פרימיטיבי וכיום הוא יצור מתקדם ועד הרבה נוספים. המדע מלא  בהנחות יסוד שאין כל דרך להוכיח אותם. אז לפי השיטה שלך מדען שטוען שהוא ידוע תאריך של אבן מסוימת, אבל לא יכול אפילו להוכיח שחוקי הטבע היו זהים באותה התקופה לחוקים בימינו או שכמות הפחמן באטמוספרה היה זהה לימינו (זה עוד הנחה), איך הוא יכול לתארך משהו ולהוכח את זה כי כך הוא טוען. זה טענת שוא הוא טוען לגיל שלא ניתן לאף אחד אחר לבדוק אותו אלא אם כן הוא מקבל את האקסיומות שלו. אז מי זה שצריך להוכיח למי, המדע הוא הרבה יותר צעיר מהאמונה והתורה, ועליו מוטלת ההוכחה. אתה בעצמך קיבלתה בלי כל הוכחה את העובדה שמטוס חייב להיות נבנה על ידי חברה מוכרת ומכובדת למרות שאתה לא יודע מי בנה את המטוס שעליו אתה טסתה, אבל אתה בטוח בדברך בלי כל הוכחה בלי שתכיר איש מהבונים של המטוס בלי שראיתה את המטוס נבנה בפועל, אז תוכיח את טענתך שהמטוס שעליו טסתה אכן חייב להיות בנוי רק על ידי חברה מוכרת?! את זה אף פעם לא הוכחת לי. אז יש לך אחות או ואולי היא בחו"ל כרגע ולכן אתה לא יכול להציג אות לפני, זה אומר שהיא לא קיימת או כן קיימת, זה לא אומר כלום. אנו חיים כל יום עם הנחות יסוד שאין לנו כל דרך להוכיח אותם וגם אין צורך, מאיפה אתה יודע שהשמש תזרח מחר לדוגמה רק בגלל שזרחה אתמול, אבל מעניין שלרוב אין לך כל בעיה עם זה רק פה אתה פתאום דורש הוכחה.

גם עדיין לא הסברתה לי מה זה הוכחה עבורך לקיומו של הקב"ה והתורה? מה היא הוכחה מספקת עבורך, כי לי יש הרגשה ששום הוכחה לא תספק אותך, כי אתה לא באמת מעוניין בהוכחות.

לא נכון, מדע אינו פועל בדרך של רישום תופעה "בצורה של משוואה מתמטית שצריך להוכיח אותה".

אי אפשר להוכיח דבר במדעי טבע.

אם זיהינו סדירוּת, עקביוּת, מתכונתיוּת (ולו ברמה הסטטיסטית) בתופעת טבע, אפשר להציע רעיון המתאר את התופעה, או לפחות את "התנהלותה" הכמותית (אם אין הסבר למקורה). זה למשל היה המצב עם התופעה הפוטואלקטרית. הכל הכירו אותה, החישובים היו ידועים, אך איש לא ידע להסביר את אשר רואות עינינו עד שהגיע אינשטיין (ועל כך קיבל פרס נובל, לא על תורת היחסות).

על הרעיון להיות בר-בחינה ובעל כושר-חיזוי.

התאמתוּת מובהקת של הרעיון בתצפיות נוספות ובנסויים (מובהקות - קריטריון סטטיסטי לאי-אקראיות) מחזקת את שכנוענו כי הצענו רעיון נכון.

רעיון (כמו, למשל, קיום אֵל אימטריאלי) שאינו בר-בחינה והינו נטול כושר-חיזוי - יש לתייק בפח אשפה.

אין לך מושג מאיפה אני קובע שחוקי טבע נקבעים אמפירית בלבד?

חזור לספסל הלמודים וחבוש אותו למספר שנים נוסף, או הימלך בחבר משכיל והתיעץ עימו, במקום להביך את הכל כאן בבורותך.

האם המדע מבוסס על הנחות יסוד?

אולי. אולם הן אינן מסיני, והן נבחנות כל העת.

"מדע" הוא "מיזם שיטתי הבונה ידע אודות היקום ומארגן אותו בצורת הסברים בני-בחינה ובעלי כושר חיזוי".

טיבו של ידע מדעי הוא שאינו מוכתב על ידי כתבי קודש ואינו מתפרש על ידי עבדקנים המעיילים פילא בקופא דמחטא ימים כלֵילות, אלא נרכש בעמל מתמשך של חקירה. 

רדיומטריה היא שיטת תיארוך אמינה, פשוט מפני שלא מוכר כוח-טבע היכול להשפיע עליה או לשבשה.

מי שטוען כי קיימות אפשרויות לשבש רדיומטריה ושיטות תיארוך אחרות - צריך להציגן.

מי שטוען כי חוקי הטבע השתנו - צריך להציג דוגמא להשתנות כזו.

בכל מקרה - עצם שיטת חישוב הלוח העברי אומרת כי גיל העולם 5780 שנים בלבד.

אם נוח לך לסבור כי העולם בן 5780 שנה בלבד - יבושם לך. מה אתה רוצה מאיתנו?!

מטוס?

האם קבלתי בלי כל הוכחה את העובדה שמטוס חייב להיות נבנה על ידי יצרן?

לא! אילו הראית לי מטוס שנבנה בתהליך טבעי הייתי מסכים עימך. מנגד - אני יכול להראות לך שעון טבעי נטול יצרן.

ה- FAA בוחן מטוסים שיוצרו במפעלים בעלי מוניטין ומאשר אותם לשמוש מסחרי, והנסיון האנושי מלמד לסמוך על ה- FAA, אם כי נכשל במטוסי Boeing החדישים.

אנו סומכים על מטוסים, גם בלי להיות פיסיקאים, פשוט מכיוון שהתבוננותנו בטיסות מסחריות משכנעת אותנו כי האנושות למדה כל מה שקשור לטיסה ומיישמת ידע זה באופן המוני. 

אחותי?

המשל עם האחות נועד להדגים על מי נטל ההוכחה.

אם אלהיך בחו"ל כרגע ואינך יכול "להציגו" - לא אקבל שהוא קיים ("להציגו" פרושו העלאת טענה בת-בחינה בנוגע לקיומו גם מחוץ לתחום אשר בין שתי אזניך).

בעזרת ה' יתברך                 "שְׁמַע יִשְׂרָאֵל ה' אֱלֹהֵינוּ ה' אֶחָד" 

שלום וברכה אחים יקרים ואהובים 

הבורות-האוייב הגדול של האדם!

המדע מודה בבורא עולם ובתורה הקדושה!

מדענים גדולים הבינו שיש בורא לעולם, ובהם גדולי המדענים והממציאים של כל הזמנים

מדע אבולוציה מפץ - פרופסור דורון אורבך

מצא את אלוקים במעבדה מרתק ביותר

פרופסור דורון אורבך (נולד ב -3 בספטמבר 1952) הוא כימאי ישראלי בעל שם עולמי בתחום האלקטרוכימיה, הידוע במחקריו בתחומי צבירה והמרה של אנרגיה.

פרופ' דורון אורבך פרסם למעלה מ - 630 פרסומים מדעיים, בכתבי עת מובילים בתחומי כימיה פיזיקליתאלקטרוכימיה ומדע החומרים ונחשב מן המדענים המצוטטים ביותר בעולם.[17][18] במהלך שנת 2018 צוטטו עבודותיו כ 7,700 פעמים לפיגוגל סְקוֹלַר[19] (Google Scholar) ולמעלה מ 6,000 פעמים לפי Web of Science. על פי מדד הירש (h - אינדקס, באנגלית h-index; Hirsch index), מדד שמטרתו למדוד תפוקה והשפעה של פרסומי חוקרים, הפרמטרים הסטטיסטיים הנוכחיים של אורבך (ינואר 2019) עומדים על אינדקס של 116 (Google Scholar,> 53,000 ציטוטים) ו- 104 (Web of Science,> 40,000 ציטוטים). *באדיבות ויקיפדיה

https://www.youtube.com/watch?v=_Lyt3OpelqQ

משלי ט10: "תְּחִלַּת חָכְמָה יִרְאַת ה', וְדַעַת קְדֹשִׁים בִּינָה"

גם אם למדת הרבה, ויש לך הרבה תארים, אל נא תחשוב/י שאת/ה חכם/ה - החכמה האמיתית מתחילה מעבר לעולם הזה:

יראה = פחד הנובע מראיה;   תחילת חכמה יראת ה' = אדם מתחיל להיחשב לחכם, רק כשיש לו יראת ה'; רק כשהוא רואה ומרגיש את נוכחות ה'.

ודעת קדושים בינה = אדם מתחיל להיחשב לנבון, רק כשיש לו דעת קדושים; רק כשהוא מודע לעניינים הקדושים, שמעבר לעולם הזה.

אדם שאין לו יראת ה' יכול לדעת הרבה דברים, אבל הידע שלו אינו מתחבר אל השורש והיסוד של המציאות כולה, ולכן עדיין אינו יכול להיחשב לחכם - כי תחילת חכמה יראת ה'; אדם שאין לו דעת קדושים יכול להבין הרבה דברים, אבל התובנות שלו נשארות בגבולות הטבע ואינן מגיעות אל העקרונות והערכים שמעל הטבע, ולכן עדיין אינו יכול להיחשב לנבון - כי דעת קדושים תחילת בינה.

באדיבות והתודה:אראל סגל הלוי

הוכחות לתורה מן השמים הרב זמיר כהן חובה לצפות!!!

חובה לצפות!!! - הידברות - הרב זמיר כהן

https://www.youtube.com/watch?v=TgynoeVjlxA

פרופסור ישראל אוֹמַן (Robert John Aumann; נולד ב-8 ביוני 1930) הוא מתמטיקאי ישראלי, חתן פרס נובל לכלכלה לשנת 2005פרופסור אמריטוס באוניברסיטה העברית בירושלים. חבר באקדמיה הלאומית למדעים של ארצות הברית. תחום מחקרו העיקרי הוא תורת המשחקים.

8 ביוני 1930 (בן 89)
פרנקפורטגרמניה 
ענף מדעי מתמטיקהתורת המשחקים
ארצות מגורים   ישראל
עיסוק מתמטיקאיכלכלן, איש חינוך, פרופסור
מקום לימודים
מנחה לדוקטורט ג'ורג' ו. ווייטהד 
מוסדות אוניברסיטת סטוני ברוק 
מונחה לדוקטורט דייויד שמיידלר, סרג'יו הרט, אברהם נוימן, יאיר טאומן, דוב סאמט, בצלאל פלג, צבי ארטשטיין, שמואל זמיר 
פרסים והוקרה
תרומות עיקריות
עבודות בתחום תורת המשחקים*באדיבות ויקיפדיה

רבי אלעזר בן עזריה אומר, אם אין תורה, אין דרך ארץ; אם אין דרך ארץ, אין תורה. אם אין חכמה, אין יראה; אם אין יראה, אין חכמה. אם אין דעת, אין בינה; אם אין בינה, אין דעת. אם אין קמח, אין תורה; אם אין תורה, אין קמח.

• הרמב"ם פתח את ספרו "היד החזקה" במילים: "יסוד היסודות ועמוד החכמות, לידע שיש שם מצוי ראשון.  והוא ממציא כל הנמצא; וכל הנמצאים מן שמיים וארץ ומה ביניהם, לא נמצאו אלא מאמיתת הימצאו" (הלכות יסודי התורה א א), ובהמשך הסביר על מצוות יראת ה' ואהבת ה' והדרך לקיים אותן (שם, פרק ב).
  • הרמח"ל פתח את ספרו "מסילת ישרים" במילים: "יסוד החסידות ושרש העבודה התמימה הוא שיתברר ויתאמת אצל האדם מה חובתו בעולמו ולמה צריך שישים מבטו ומגמתו בכל אשר הוא עמל כל ימי חייו. והנה מה שהורונו חכמינו זכרונם לברכה הוא, שהאדם לא נברא אלא להתענג על ה' ולהנות מזיו שכינתו שזהו התענוג האמיתי והעידון הגדול מכל העידונים שיכולים להמצא"  
                                                                                                       באדיבות והתודה:אראל סגל הלוי

כאשר אנו בוחנים מה חשבו אבות המדע על א-לוקים, אנו מגלים שהם הסיקו על קיום הבורא בזכות החכמה אליה הם נחשפו על ידי המחקר המדעי. ולא רק מדענים, אלא אבות המדעים, כלומר, חלוצי המדע של כל תחום מדעי מוכר בימינו. מסתבר שגדולי המדענים בכל התקופות והזמנים הסיקו על קיומו של א-לוקים. בהם ניתן למנות את אבי האסטרונומיה - גלילאו גליליי, אבי האסטרונומיה - קופרניקוס, אבי הכימיה - אנטואן לבואזיה (וכך גם יוסטוס ליביג), אבי הביולוגיה - לואי פסטר, אבי הגנטיקה - גרגור מנדל, אבי המתמטיקה - פיתגורס (וכך גם בלז פסקל ואנרי פואנקרה), אבי הפיזיקה - אייזיק ניוטון, אבי הפיזיקה המודרנית - אלברט איינשטיין (וכך גם מקס פלאנק), אבי הטכנולוגיה - ג'יימס מקסוול, אבי הרנסאנס - לאונרדו דה וינצ'י, אבי הפילוסופיה - סוקרטס (וכך גם אפלטון), אבי הלוגיקה - אריסטו, אבי הפילוסופיה המודרנית - רנה דקארט (וכך גם עמנואל קאנט).

הגאונים הגדולים ביותר של עולם המדע הגיעו כולם למסקנה שיש א-לוקים, וכך גם גדולי הממציאים: ממציא הטלפון - אלכסנדר גרהם בל, ממציא נורת החשמל - תומאס אדיסון, ממציא המכונית - קארל פרידריך, ממציאי המטוס - האחים רייט, ממציא המיקרוסקופ - פריץ זרניק, ממציא הטלסקופ המדעי הראשון - גלילאו גליליי אותו הזכרנו.

ככל שהמדע מתקדם הוא רק מגלה תכנון רב יותר ויותר, המעמיק את המסקנה על קיומו של מתכנן. בעבר חשבו שהשמש מסתובבת סביב העולם, אך כיום אנו יודעים שכדור הארץ הוא בעצם חלק ממערכת שמש הרמונית מופלאה, שכדור הארץ סובב גם סביב עצמו, והירח סובב סביבו כמו לוויון, שיש לכדור הארץ שדות מגנטיים, שכבת אוזון ואטמוספירה המאפשרים את קיום החיים בו, שהציר העדין של כדור הארץ (23.5) מאפשר את עונות השנה, כאשר כוכב צדק מושך אליו אסטרואידים שבאופן טבעי היו מכלים את החיים על פני כדור הארץ. אנו יודעים על התכונות המופלאות של כדור הארץ שאינם קיימים בכוכבים אחרים, ועל היקום המופלא והפרמטרים העדינים המאפשרים את קיומנו בו.

ככל שאנו יודעים יותר על העולם, כך מתחזקת אצלנו המסקנה על קיומו של א-לוקים. בעבר חשבו את היקום לסטטי (נצחי) וכיום אנו יודעים שהיתה לו נקודת התחלה, מה שמחייב שיש לו בורא. בעבר חשבו את התא החי לג'לי פשוט הנוצר מעצמו, אך כיום אנו יודעים שהתא הקטן ביותר מורכב יותר מכל העיר ניו-יורק. קיומו של בורא הינה מסקנה המתבקשת מתוך הידע המדעי המתגלה לנו. שיכלול המיקרוסקופים הוא שאיפשר הצצה לתוך עולם קטן הנמצא על קצה של מחט. ככל שהמדע מתקדם ומעמיק, הוא מגלה תכנון רב יותר ומורכב יותר משחשבנו. כך לדוגמה, בעבר היה המח האנושי נראה כמו עיסה של שומן, אותה זיהו רופאי-העבר כסוג של תנור המווסת הטמפרטורות בגוף! רק תודות להתקדמות המדע היה ניתן לגלות את פלאי המח, בתוכו פועלים מיליוני סיבים שונים בהרמוניה ותיאום חשמלי גאוני, המאפשר את פעילות הגוף, התנועה והדיבור. אנו רואים שככל שהמדע התקדם, הוא רק העמיק וחידד את המסקנה המתבקשת לאור התכנון הקיים.

כפי שראינו, גדולי המדענים מכל תחום מדעי הסיקו שיש אלוקים, ובצדק. אך באמת, לא צריך להיות "איינשטיין" או רואה נסתרות בשביל להבין שיש בורא לעולם. אפילו ילד מסוגל להביט ביושר בעולם שסביבנו, ולהגיע למסקנה המתבקשת שיש בורא לעולם. מציאות הבורא לא נוגעת בכלל לשאלה האם הבורא יצר את העולם בתקופות של מיליוני שנים, או האם הבורא ברא את בעלי החיים בתהליך שלאבולוציה - כי בכל מקרה ברור לנו שיש בורא לעולם אשר יצר את היקום והאדם בחוכמה וכוונה מדויקת. בורא לעולם חייב להיות בכל מצב, זוהי מסקנה מוכרחת מן המדע הנצפה וההיגיון הישר ביותר שיש.

כאשר אנו בוחנים מה חשבו אבות המדע על אלוקים, אנו מגלים שהם הסיקו על קיום הבורא בזכות החוכמה אליה הם נחשפו על ידי המחקר המדעי. ולא רק מדענים, אלא אבות המדעים, כלומר חלוצי המדע של כל תחום מדעי מוכר בימינו. מסתבר שגדולי המדענים בכל התקופות והזמנים הסיקו על קיומו של אלוקים. בהם ניתן למנות את אבי האסטרונומיה - גלילאו גליליי, אבי האסטרונומיה - קופרניקוס, אבי הכימיה - אנטואן לבואזיה (וכך גם יוסטוס ליביג), אבי הביולוגיה - לואי פסטר, אבי הגנטיקה - גרגור מנדל, אבי המתמטיקה - פיתגורס (וכך גם בלז פסקל ואנרי פואנקרה), אבי הפיזיקה - אייזיק ניוטון, אבי הפיזיקה המודרנית - אלברט איינשטיין (וכך גם מקס פלאנק), אבי הטכנולוגיה - ג'יימס מקסוול, אבי הרנסאנס - לאונרדו דה וינצ'י, אבי הפילוסופיה - סוקרטס (וכך גם אפלטון), אבי הלוגיקה - אריסטו, אבי הפילוסופיה המודרנית - רנה דקארט (וכך גם עמנואל קאנט), ג'ון לוק - מגדולי הפילוסופים, ג'ורג' ברקלי - מגדולי הפילוסופים, גוטפריד לייבניץ - מתמטיקאי והוגה דעות חשוב, סרן קירקגור - מגדולי הפילוסופי ו"אבי האקזיסטנציאליזם", יוהנס קפלר- מגדולי האסטרונומים, ניסח את "חוקי קפלר" במדע, מייקל פאראדי - עורך הניסויים הגדול ביותר בתולדות המדע, ועוד דמויות מפתח רבות בהיסטוריה של המדע.

אנו רואים שהגאונים הגדולים ביותר של עולם המדע הגיעו כולם למסקנה שיש אלוקים, וכך גם גדולי הממציאים: ממציא נורת החשמל - תומאס אדיסון, ממציא המכונית - קארל פרידריך, ממציאי המטוס - האחים רייט, ממציא המיקרוסקופ - פריץ זרניק, ממציא הטלסקופ המדעי הראשון - גלילאו גליליי אותו הזכרנו.

האם המדע מתקדם לכיוון אלוקים?

ככל שהמדע מתקדם הוא רק מגלה תכנון רב יותר ויותר, המעמיק את המסקנה על קיומו של מתכנן. בעבר חשבו שהשמש מסתובבת סביב העולם, אך כיום אנו יודעים שכדור הארץ הוא בעצם חלק ממערכת שמש הרמונית מופלאה, שכדור הארץ סובב גם סביב עצמו, והירח סובב סביבו כמו לוויון, שיש לכדור הארץ שדות מגנטיים, שכבת אוזון ואטמוספירה המאפשרים את קיום החיים בו, שהציר העדין של כדור הארץ (23.5) מאפשר את עונות השנה, כאשר כוכב צדק מושך אליו אסטרואידים שבאופן טבעי היו מכלים את החיים על פני כדור הארץ. אנו יודעים על התכונות המופלאות של כדור הארץ שאינם קיימים בכוכבים אחרים, ועל היקום המופלא והפרמטרים העדינים המאפשרים את קיומנו.

ככל שאנו יודעים יותר על העולם, כך מתחזקת אצלנו המסקנה על קיומו של אלוקים. בעבר חשבו את היקום לסטטי (נצחי) וכיום אנו יודעים שהיתה לו נקודת התחלה, מה שמחייב שיש לו בורא. בעבר חשבו את התא החי לג'לי פשוט הנוצר מעצמו, אך כיום אנו יודעים שהתא הקטן ביותר מורכב יותר מכל העיר ניו-יורק. קיומו של בורא הינה מסקנה המתבקשת מתוך הידע המדעי המתגלה לנו. שיכלול המיקרוסקופים הוא שאיפשר הצצה לתוך עולם קטן הנמצא על קצה של מחט. ככל שהמדע מתקדם ומעמיק, הוא מגלה תכנון רב יותר ומורכב יותר משחשבנו. כך לדוגמה, בעבר היה המח האנושי נראה כמו עיסה של שומן, אותה זיהו רופאי-העבר כסוג של תנור המווסת הטמפרטורות בגוף! רק תודות להתקדמות המדע היה ניתן לגלות את פלאי המח, בתוכו פועלים מיליוני סיבים שונים בהרמוניה ותיאום חשמלי גאוני, המאפשר את פעילות הגוף, התנועה והדיבור. אנו רואים שככל שהמדע התקדם, הוא רק העמיק וחידד את המסקנה המתבקשת לאור התכנון הקיים.

האם צריך להיות מדען כדי להבין שיש אלוקים?

כפי שראינו, גדולי המדענים מכל תחום מדעי הסיקו שיש אלוקים, ובצדק. אך באמת, לא צריך להיות "איינשטיין" או רואה נסתרות בשביל להבין שיש בורא לעולם. אפילו ילד מסוגל להביט ביושר בעולם שסביבנו, ולהגיע למסקנה המתבקשת שיש בורא לעולם. מציאות הבורא לא נוגעת בכלל לשאלה האם הבורא יצר את העולם בתקופות של מיליוני שנים, או האם הבורא ברא את בעלי החיים בתהליך שלאבולוציה - כי בכל מקרה ברור לנו שיש בורא לעולם אשר יצר את היקום והאדם בחוכמה וכוונה מדויקת. בורא לעולם חייב להיות בכל מצב, זוהי מסקנה מוכרחת מן המדע הנצפה וההיגיון הישר ביותר שיש.

קודם כל, יש לדעת שהמסקנה על מציאות הבורא קיימת כבר יותר מ-4000 שנה בעולם, ואינה רואה סימני דעיכה. ככל שהמדע מתקדם הוא רק מגלה יותר ויותר מורכבות במבנים הקיימים. הלוגיקה הזו נצחית כמו הקיום האנושי. לא ייתכן שהמדע יגלה שאין אלוקים, לאחר שהמורכבות הרבה כבר נצפתה, כפי שלא ייתכן שהמדע יגלה שאין שמש לאחר שהשמש כבר נצפתה. כדי לכפור בבריאה יהיה צריך לכפור בכל הידע המדעי שברשותנו, בכל המורכבות, ובכל הממצאים המעידים על אינטליגנציה גבוהה מאוד. וזה דבר בלתי-אפשרי מבחינה מציאותית.

אדם הגיוני צריך לנהל את חייו לפי הידע הנמצא ברשותו. יש לך עובדה שהעולם מתוכנן, עובדה שהעולם נברא, ומכאן המסקנה ההגיונית שיש בורא לעולם. יש לך את ההיסטוריה של עם ישראל, ומכאן יש לך עובדה על ההתגלות האלוקית של ה'. אלו עובדות, וגם אילו היה ניתן להטיל ספק בעובדות, חובה עלינו להיצמד לעובדות ולהאמין בהם, כי זה מה שהופך אותנו לאנשים רציונלים.

אתה שואל, ומה אם אנו טועים? באותה מידה ניתן לשאול, ומה אם אנו טועים והעולם הוא באמת שטוח? ומה אם אנו טועים וגמדים חיים על הירח? התשובה היא, שאם אין לנו סיבה להטיל ספק בידע שלנו, אז לא נטיל בו ספק. האם אתה מטיל ספק שההורים שלך הם אכן ההורים שלך, רק בגלל האפשרות הטכנית שאולי אתה מאומץ? מובן שלא, אז מדוע שתטיל ספק בקיומו של בורא לעולם, כאשר העובדות זועקות שיש לו בורא?

כמו כן, עצם היכולת שלך להסיק מסקנה על אלוקות שמעבר לחומר, היא עצמה ראיה לכח האלוקי שניתן בך, ומוכיחה לך את החשיבות שלך בעיני הקב"ה, שנתן לך את היכולת להיקשר אליו. אתה מסוגל להסיק על קיומו של אלוקים - כי אלוקים בכבודו ובעצמו נתן לך את היכולת לעשות זאת.

האם לאתאיסט יש הגיון ישר?

ההיגיון הישר נותן ביטחון עצמי בחיים, מה שלא ניתן כמובן לומר על האתאיסט המתכחש לקיומו של אלוקים. תאר לעצמך אתאיסט שמגיע לעולם הבא, והקב"ה שואל אותו: "האם העולם שבראתי לא היה מספיק מורכב כדי שתסיק על קיומי? גדולי המדענים נחשבים לגאונים רק כאשר שהם מבינים מעט מחוכמתי, ואתה חשבת שכל היצירה שלי היא תוצאה של צירוף מקרים עיוור? הרי נתתי לך שכל ישר, אז למה לא הסקת את מה שמתבקש ממך כאדם ישר? מדוע האמנת שהעולם הזה נוצר במקרה, ונוצר מכלום? מדוע התכחשת לשכל שלך?"

האתאיסט כמובן לא יידע מה להשיב, כי כל הפילוסופיות וההתחכמויות שבעולם לא יכולות לעמוד מול שכל ישר ופשוט כל כך (חפש בגוגל את המילים "שיחה גורלית" ותהנה מדו-שיח דומה בין אתאיסט לבין אלוקים).

אני יכול לחיות בלב שקט ובוטח, כי אני יודע שעשיתי את הדבר הנכון, והייתי ישר עם עצמי ועם שכלי עד הסוף. זה מה שמקנה ביטחון עצמי בכל מצב - היושר הפנימי. זה כל מה שמוטל עליך בעולם הזה, להיות ישר ואמיתי עם עצמך, וכך תשיג את האמת.

כמובן שלא דומה מראה עיניים למשמע אוזניים. ולכן עליך לחפש את החוויה הדתית, האישית בחיים, שתקנה לך גם את הביטחון הרגשי. גם אחרי שתשמע את כל המחקרים שבעולם על כך שהספורט מועיל לבריאות, אך עד שלא תתנסה בספורט בעצמך, לא תדע כמה מרץ ובריאות הוא מוסיף לחייך. התורה מובילה אותך לאמת, אך המצוות והתפילות מקרבות אותך לקב"ה, ומאפשרות לך לחוות את השגחתו באופן אישי.

התורה מתחילה מהשכל, אך לאחר מכן מציעה את הדבקות שבלב: "וידעת היום והשבות אל לבבך כי ה' הוא האלוקים" (דברים פרק ל, לט).

לאחר שהתברר לך בשכלך עד כמה התורה אמיתית, המשך והתחזק כעת באמונת הלב, תוכל להשקיע יותר בתפילות לבורא עולם, להתבודד מידי פעם ולדבר אליו במילים שלך, לקיים מצוות לשם שמים באהבה, וכמובן - לקרוא מידי יום בספרי מוסר. רק כך תחזק את הקשר הרגשי שלך לאמת, ותחווה את הקב"ה דרך נשמתך. בהצלחה!

*באדיבות והתודה הידברות/דניאל בלס 

רֵאשִׁית חָכְמָה יִרְאַת ה' שֵׂכֶל טוֹב

לְכָל עֹשֵׂיהֶם תְּהִלָּתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד. 

שים לב! השימוש באינטרנט אסור ומסוכן מאוד
לרוחניות ולגשמיות שלך של משפחתך המבקרים והסובבים!
ה' יעזור שלא ניכשל לעולם ועד.

בעזרת ה' יתברך

יְהִי שֵׁם ה' מְבֹרָךְ, מֵעַתָּה וְעַד־עוֹלָם

סור מרע ועשה טוב בקש שלום ורדפהו.   "אַשְׁרֵי הָאִישׁ אֲשֶׁר לֹא הָלַךְ, בַּעֲצַת רְשָׁעִים וּבְדֶרֶךְ חַטָּאִים, לֹא עָמָד,  וּבְמוֹשַׁב לֵצִים, לֹא יָשָׁב... * ה' אוהב אותך *
עבור לעמוד
, , , , , ,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: גילה בויום
עבור לפורום:
מיסטיקה ואסטרולוגיה
בחר
בחר