הירהורים...האם יש בכלל עתיד למקצוע המידענות?

שלום לכולם, לפני כשלוש שנים סיימתי את לימודיי המידענות (תואר שני). מה אגיד לכם? כאשר התחלתי את לימודיי, עדיין לא היה ברור לאן אנו פונים. אולם, היתה (לי ולחבריי) תחושה שאנו עומדים בפני מקצוע עתידני. ספרנות נראה כבר אז מקצוע משעממם. כולנו חלמנו על היטק. למרבה הצער, באותה תקופה החלה קריסה של ענפי הייטק. שמחתי אז, שלפחות הצלחתי למצוא (כסטודנטית) עבודה בספרייה אקדמית. אולם, כבר אז היה ברור לי שאין עתיד במקום העבודה, היות ובמקום העבודה אין (ולא יהיה!) תקן לספרנים. עברתי לספרייה אחרת, שם היה איזשהו סיכוי לתקן אך, קודם לכן, התבקשתי לעבוד לפי שעות...(בשכר מינימום). מה אגיד לכם? העבודה (בספרייה השניה) היתה משעממת להחריד!! שכן, השימוש במאגרי המידע נעשה על ידי הסטודנטים באופן עצמאי, ואני כספרנית/ מידענית כמעט ולא הייתי נחוצה (הסטודנטים הסתדרו עם מאגרי המידע ללא קושי גם בלעדי הספרניות). כיום, לצערי, אני מובטלת... מצד אחד, כמות הצעות העבודה המתפרסמות (אם בכלל...), זעומה מאוד. על הצעות עבודה במידענות פרופר אפשר רק לחלום...שלחתי מיוזמתי קורות חיים לספריות רבות. אם יש הצעות עבודה, הן רק בספריות, שמציעות עבודה במשמרות...תשלום לפי שעות...שכר מינימום...ובעיקר עבודות יעץ/השאלה...(משעמם!!!!) כשנכנסתי לפורום זה, ציפיתי לדיונים בנושא מדיענות. אך מה מצאתי במקום זאת? שאלות של הקהל הרחב (לאו דווקא מידענים) בסגנון: "איפה ניתן למצוא מידע על...". נו באמת...היום כשכל ילד יודע למצוא מידע באינטרנט, מי צריך מידענים? מעניין אותי לדעת- * האם גם אתם חשים כמוני? ** כמה מכם וכמה מחבריכם (שסיימו לימודים בשלוש שנים האחרונות) אכן עובדים ממש במידענות (אני מתכוונת לעבודה עם תנאים הולמים- שכר סביר וכו')?

אני לא מידען

בכל מקרה, לא בהכשרתי הפורמאלית, אז גם תשובתי תהיה "מהבטן". בעצם, התפקיד של המידענים מהווה נסיגה מהתפקיד של הספרנים. על פי הבנתי, תפקיד הספרן המקטלג הוא לפרסם מידע, מטא-מידע. המידע הזה עזר למחפשים למצוא את המידע. ואז הגיע האינטרנט והמחשבים שהפכו את חיפוש המידע ליותר קשה מאשר חיפוש במדפים. אז המציאו מקצוע חדש שקראו לו "מידענות" שהוא בעצם תיווך אקטיבי בין המחפש ובין המידע. עכשיו, כשכלי החיפוש השתכללו ולא צריך "להחזיק את היד" לאנשים ה"רגילים", הגיע הזמן שהספרנות תחזור לתפקידה המקורי, פרסום המידע. רק שעכשיו פרסום המטא-מידע מתבצע באופן דיגיטאלי ולא פיזי. אם את מחפשת עבודה, תחפשי עבודה בתור "ארכיטקטית מידע". תקראי כמה אתרים, או כמה ספרים. תראי שאת כבר יודעת מה כתוב בהם, רק שבמקום דיואי, מדברים שם על תפריטים. אותו דבר בדיוק. הנה כמה קישורים להתחלה: Has Librarianship Survived? http://louisrosenfeld.com/home/bloug_archive/000253.html ספר מאד מומלץ: Information Architecture for the World Wide Web: Designing Large-Scale Web Sites יומן אינטרנט של ספרנית: http://librarian.net בהצלחה, חנן

מידענות היא יותר אקדמיה מאשר מקצוע

אומנם אינני מידען בהכשרתי אך שימשתי (ועדיין משמש) כאחד, כאשר מירב התפקיד, כפי שהוא נתפס בעיני הציבור, מסתכם בד"כ בחיפוש מידע אינטרנטי והפצתו לגורמים הנכונים בחברה. את זה באמת יכול לעשות כל ילד בן 10 שיודע להשתמש באינטרנט. עוד אלמנט המאיר את ירידת קרנה של המידענות, ושאותו כבר הזכרתי בעבר בפורום, קשור לסקרי שכר. פעם ניצבה המידענות בסקרי השכר צד בצד עם מקצועות כמו כתב טכני ומנהל רשתות; היום אין בהם ולו איזכור של המילה "מידען". נראה לי שמידענות יכולה להיכנס תחת קטגורית השיווק או המודיעין העסקי, משום שלבדה היא אינה משרתת שום מטרה, למעט חברות המחפשות במיוחד DATA MINERS על מנת להקליד נתונים אודות מוצרים/שירותים שונים לתוך מסדי מידע.

הירהורים...האם יש בכלל עתיד למקצוע המידענות?

שלום לכולם, לפני כשלוש שנים סיימתי את לימודיי המידענות (תואר שני). מה אגיד לכם? כאשר התחלתי את לימודיי, עדיין לא היה ברור לאן אנו פונים. אולם, היתה (לי ולחבריי) תחושה שאנו עומדים בפני מקצוע עתידני. ספרנות נראה כבר אז מקצוע משעממם. כולנו חלמנו על היטק. למרבה הצער, באותה תקופה החלה קריסה של ענפי הייטק. שמחתי אז, שלפחות הצלחתי למצוא (כסטודנטית) עבודה בספרייה אקדמית. אולם, כבר אז היה ברור לי שאין עתיד במקום העבודה, היות ובמקום העבודה אין (ולא יהיה!) תקן לספרנים. עברתי לספרייה אחרת, שם היה איזשהו סיכוי לתקן אך, קודם לכן, התבקשתי לעבוד לפי שעות...(בשכר מינימום). מה אגיד לכם? העבודה (בספרייה השניה) היתה משעממת להחריד!! שכן, השימוש במאגרי המידע נעשה על ידי הסטודנטים באופן עצמאי, ואני כספרנית/ מידענית כמעט ולא הייתי נחוצה (הסטודנטים הסתדרו עם מאגרי המידע ללא קושי גם בלעדי הספרניות). כיום, לצערי, אני מובטלת... מצד אחד, כמות הצעות העבודה המתפרסמות (אם בכלל...), זעומה מאוד. על הצעות עבודה במידענות פרופר אפשר רק לחלום...שלחתי מיוזמתי קורות חיים לספריות רבות. אם יש הצעות עבודה, הן רק בספריות, שמציעות עבודה במשמרות...תשלום לפי שעות...שכר מינימום...ובעיקר עבודות יעץ/השאלה...(משעמם!!!!) כשנכנסתי לפורום זה, ציפיתי לדיונים בנושא מדיענות. אך מה מצאתי במקום זאת? שאלות של הקהל הרחב (לאו דווקא מידענים) בסגנון: "איפה ניתן למצוא מידע על...". נו באמת...היום כשכל ילד יודע למצוא מידע באינטרנט, מי צריך מידענים? מעניין אותי לדעת- * האם גם אתם חשים כמוני? ** כמה מכם וכמה מחבריכם (שסיימו לימודים בשלוש שנים האחרונות) אכן עובדים ממש במידענות (אני מתכוונת לעבודה עם תנאים הולמים- שכר סביר וכו')?

לאן הולך מקצוע המידענות ?

נטע וחברי הפורום שלום: אני לא מידען. אבל מתוך הכתוב אני חושש שהמקצוע חסר דבר מה. חסר לו לקוחות - ועוד יותר חשוב חסר לו ערך מוסף. את כותבת שהסטודנטים יודעים לחפש לבד באניטרנט ובמאגרי המידע ולכן לא צריכים אותך. אם זה המצב אזי באמת זה מקצוע מיותר - אין לו לקוחות ואין לו תרומה. אבל, לא כך אני מרגיש. אני חש שלמקצוע המידענות יש מקום רב. אלא שעליו לסלול לעצמו את דרכו. וזאת על ידי זיהוי הערך המוסף שלו. כאשר אני פונה לספרנית וכל מה שהיא יודעת לומר לי זה שיש מאגר שכולם משתמשים בו אני לא ממש צריך אותה. אני צריך נשמה יתרה. צריך אדם שמכיר לפני ולפנים את המקורות, דרכי החיפוש, דרכי ההצלבה וכל הטריקים המיוחדים שיעשו את המקצוע לדבר שיש בו ערך. באמת לעשות חיפוש אחר שני מילות חיפוש מוצלבות יכול כל סטודנט. אנשי המקצוע צריכים להיות הרבה יותר מזה. זה כמובן כרוך בענין אמיתי במקצוע וחיפוש נישות לתרומה מהותית. למשל, דבר העולה בדעתי - הכרות עם תוכנות רלוונטיות לחיפוש ואיחזור מידע, תוכנות לניהול בבליוגרפיה וכד'. אני למשל מצפה שהמידען שלי ידע לאתר את המקורות בהם אני יכול לחפש חומר בבליוגרפי מוכן בתחומים שונים. אבל כאשר פניתי לספרן שלי הוא הכריז באוזני חגיגית שהוא לא מכיר ENDNOTE - הוא גם לא טרח לברר מה זה בדיוק. אם הספרן ידע לעשות את זה אז כניראה גם אפנה לדברים אחרים. אחשף לתחומים אחרים של המקצוע ואלמד מה יודע המידען. אם הוא לא יודע את זה - אני כניראה לא אפנה אליו. דברי כרוכים כמובן במושג שיש לנו על מה זה מידען. בעיני ההדיוטות, כמוני, מידען הינו ספרן באופן עקרוני. יודע לסדר ספרים ויודע למצא מידע. לסדר ספרים לא צריך להיות מידען - צריך להיות טכנאי פחות או יותר. כדי לחפש מידע צריך יותר מאשר מה שאני נתקל כיום. לפחות זו תחושתי לגבי המקצוע הזה שנקרא מידענות. יאיר

המידענות כמקצוע

לנטע וחברי הפורום שלום, אני רואה את המידענות כתחום מקצוע. אחזור מידע הוא רק חלק אחד ממקצוע המידענות, וגם פה אני חולקת עלייך באשר ליכולת של סטודנטים או לקוחות אחרים להסתדר בלי מידען. מדובר בעומק השאילתא, ביכולת לעשות הצלבת נתונים בין מקורות מידע שונים. היום כשהמידען נדרש לחפש מידע הוא מתבקש בעצם להפיק סקירה מלאה אודות השאילתא המבוקשת. כלומר, אחזור מידע, הצלבת נתונים, סיכום המידע ועיבודו וכן הפקתו בפורמטים שונים לקהלי יעד שונים. למשל, נתונים סטטיסטיים, נתונים שיווקיים, נתונים אקדמאים ועוד. מעבר לכך, למידען תפקידים נוספים בעולם התכנים והוא פיתוח מאגרי מידע. החל ממיון אתרים, תקצור אתרים ואינדוקסם; בחירת כלי עבודה לניהול תכני, ניהול אתרי תוכן, וניהול ידע בארגון. למשל, עבודה בענפי המסחר האלקטרוני, ע"י פיתוח קטלוגים אלקטרוניים למוצרים מסחריים, יצירת ותחזוקת מאגרי לקוחות ואף הפקת פרוייקטים לטובת ציבור הלקוחות. כמו כן, עבודה בתחומי ניהול הידע, וכאן יש למידען יתרון משמעותי על היועצים הארגוניים. נכון, שאנו נמצאים בתקופה שקשה למצוא עבודה. אך שימי את הדברים בראייה כוללת. מדובר במיתון קשה שכל המשק הישראלי נמצא בו. ובתוכו ציבור המידענים. נקודת אור להסתכלות קדימה, מדברים על צמיחה במשק הכלכלי, ואני שומעת מקולגות שאכן מתחילים לחוש בשינוי הממשמש ובא. אני רואה בקהילה שלנו כחלוץ שרץ לפני המחנה ע"מ לפתח ביחד את מקצוע המידענות ולהובילו קדימה (לא סיסמא!). כולנו נמצאים במשימה הזו ביחד. מאחלת לכל חברי הפורום שעדיין לא מצאו עבודה, להיקלט במקום עבודה מעניין ומאתגר. ממליצה לכולם לעקוב אחר הודעות שמתפרסמות מדי פעם בפורום אודות דרישת מידענים לעבודה. בהצלחה לכולנו. סיגלית.

תגובה לסיגלית

הכל טוב ויפה, אבל בתכל'ס אין עבודה. מודעות דרושים הם מעטים , וגם כשפונים ושולחים CV אין תגובה. מה עושים כשצריך להתפרנס ואין ממה ??? את האקדמיה פירנסנו בכבוד שנתיים, אבל תמורה לא קיבלנו!

תואר אקדמי הוא ערובה בדיוק לכלום, ומידענות אינה שונה

ביחוד כשהמדובר בתואר במדעי הרוח או אפילו החברה; התארים שהכי סביר כי יעזרו לבעליהם למצוא עבודה הינם בתחום המדעים המדויקים, וגם שם (כמו בחיים) אין ערבויות להצלחה.
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מידענות - מחפשים עבורך באינטרנט
בחר
בחר