תוכנה מקוונת לניהול ספריה קהילתית קטנה

שלום רב! במושב בו אני גר (אלוני אבא) יש ספריה קטנה ונחמדה המשרתת את תושבי המקום. עד לאחרונה הספריה נוהלה באמצעות מחשב ישן וקובץ אקסל. אני מחפש תוכנת קוד פתוח שתאפשר לנו לנהל את הספריה ולקוראים לעיין בקטלוג הספרים מהבית דרך אתר האינטרנט של הספריה. בינתיים מצאתי את koha (שהיא האופציה החביבה עלי עד עכשיו) וגם את המצגת בקישור המצורף להודעה. רציתי לשאול אם מישהו מכיר פרויייקטים פעילים כאלו בארץ או אנשים שמעוניינים להפעיל אתר דומה אצלם. להשתמע! אודי

מערכות קוד פתוח לניהול ספריה

הרעיון של שימוש בתוכנת קוד פתוח לניהול ספריה הוא מצוין. עם זאת יש לקחת בחשבון מספר גורמים שאגב, רובם מסוכמים בקיצור נמרץ במצגת של הקישור שלך: 1. תוכנות קוד פתוח לניהול ספריה אינן פשוטות ואחד מתנאי הסף להפעלתן הוא צוות מקצועי המודרך ע"י פתיחות, נכונות ללימוד הטכנולוגיות של הקוד הפתוח ושהינו בעל רמה מקצועית גבוהה בתחום הספרנות. 2. תוכנות קוד פתוח מבוססות על מאגר נתונים יחסי ( כמו MySQL), על שרת HTTP וממשק חיפוש וקיטלוג (PHP או פרל – Koha פועלת בסביבת פרל). אתה או אנשי המחשב של הספריה צריכים להתמודד עם טכנולוגיות אלו בעת ההתקנה וההתאמה של המערכת לעבודה בספריתך. 3. אם עבודת ההתקנה וההתאמה של המערכת לא יעשו בהתנדבות, יתכן שהעלות שלה תהיה דומה לעלות מערכת מסחרית בסיסית לניהול ספריה. 4. מערכות קוד פתוח נכתבות לרוב לעבודה תחת יוניקס והן עוברות לעיתים הסבה לוינדוס. לפעמים מוריד הדבר מביצועיהן. ההתרשמות שלי מ – Koha הייתה שהיא מגושמת במקצת תחת וינדוס. 5. יהיה עליך לבחון את מצב התמיכה בעברית של מערכת הקוד הפתוח שבה תבחר. זאת למרות שרובן תומכות ב – Unicode. גם במקרה זה, התרשמותי הלא מעמיקה הייתה כי Koha "משתנקת" כשעליה לעבד רשומות בעברית. יתכן גם שיהיה צורך לתרגם את הממשק לעברית או לפחות לשפץ אותו. 6. גם מערכות קוד פתוח דורשות שרת בעל יכולות חומרה בינוניות ומעלה. כללית: Koha נחשבת למערכת הקוד הפתוח המובילה בתחום ניהול הספריות. להערכתי היא מתאימה לספריות שכמות הרשומות שלהן נעה בין 20,000 ו – 500,000. הגרסא האחרונה שלה (Koha Zoom) מבוססת על מנוע חדש שמשפר מאד את ביצועיה, ביחוד בתחום היבוא של רשומות MARC רבות. אין לי מושג מה קרה לתמיכה בעברית בגרסא זו. אתה יכול להתרשם מגרסא זו כאן: search.athenscounty.lib.oh.us. זוהי מערכת שמידת התחכום שלה קרובה למדי למערכת אלף 500. מערכת Koha הישנה ("הקלאסית") זוכה לאחרונה להצלחה יחסית בשוק הבינלאומי, אולי גם בזכות העובדה שיש לה כעת תמיכה מסחרית שאפתנית בדמותה של חברת Liblime.com. אם הספריה שלך קטנה מאד ואין היא נזקקת לכל התכונות המצויות ב - Koha (כמו רכש, השאלה, השאלה בינספריתית וכדומה) כדאי לך לבחון את התוכנות הנוספות הנסקרות במצגת של הקישור שלך. כמו-כן, יתכן שכדאי לך להציץ גם במערכת קוד פתוח צרפתית ששמה PMB: www.sigb.net. מערכת מעניינת נוספת היא EverGreen : open-ils.org/about.php. חלופה אחרת לספריה קטנה מאד, יכולה להיות מערכת אישית לניהול ספריה שמחירה בסביבות ה – 200 דולר ואשר יתכן שניתן לחברה לממשק חיפוש אינטרנטי. נדמה לי שהמערכת הנקראת Athenaeum Lighte הנה דוגמה טובה לכיוון זה: www.sumware.net/sumware.co.nz/athenaeum/light.php. מחירה הבסיסי של המערכת הוא 25 דולר. לבסוף, למטה תמצא שני קישורים שכדאי לעיין בהם כיוון שהם מרכזים חומר רב על מערכות קוד פתוח לניהול ספריות. אבנר הלפרן

תוכנות קוד פתוח

שלום אודי, תוכנות קוד פתוח מעולות היום, אם כי ורשות (קצת) מאמץ. איני ממליץ על koha בגלל עניין ההתקנה והתמיכה הנדרשת. זו אכן אחת התוכנות הטובות ביותר אך התקנתה מחייבת מערכת שרת יוניקס (ומישהו שיתפעל אותו!). אני יכול להמליץ על מערכת קוד פתוח נגישה יותר שמשלבת אתר אינטרנט מקומי ומערכת לניהול ספרייה קטנה. ניתן לראות אותה ב- www.meyda.net. המערכת נמצאת היום בשלב של "גיור" לעברית, אך בין יתרונותיה, היא יודעת לייבא קטלוג מאקסל, יכולה לאחזר מידע מ-amazon על סמך מספר ISBN ומאפשרת ניהול תגובות של הגולשים לצד, כמובן, ניהול ספריה קטנה. אתה מוזמן לשלוח לי אי-מייל ואתן לך גישה לצד הניהולי של האתר, כך שתוכל להתנסות בה. webmaster@quid.co.il שתי המערכות (האתר הקהילתי וניהול הספריה) הינן קוד פתוח לחלוטין, סיוע ב"גיור" המערכת לעברית יתקבל כמובן בברכה. בהצלחה, יוחנן

הרעיון של שימוש בתוכנת קוד פתוח לניהול ספריה הוא מצוין. עם זאת יש לקחת בחשבון מספר גורמים שאגב, רובם מסוכמים בקיצור נמרץ במצגת של הקישור שלך: 1. תוכנות קוד פתוח לניהול ספריה אינן פשוטות ואחד מתנאי הסף להפעלתן הוא צוות מקצועי המודרך ע"י פתיחות, נכונות ללימוד הטכנולוגיות של הקוד הפתוח ושהינו בעל רמה מקצועית גבוהה בתחום הספרנות. 2. תוכנות קוד פתוח מבוססות על מאגר נתונים יחסי ( כמו MySQL), על שרת HTTP וממשק חיפוש וקיטלוג (PHP או פרל – Koha פועלת בסביבת פרל). אתה או אנשי המחשב של הספריה צריכים להתמודד עם טכנולוגיות אלו בעת ההתקנה וההתאמה של המערכת לעבודה בספריתך. 3. אם עבודת ההתקנה וההתאמה של המערכת לא יעשו בהתנדבות, יתכן שהעלות שלה תהיה דומה לעלות מערכת מסחרית בסיסית לניהול ספריה. 4. מערכות קוד פתוח נכתבות לרוב לעבודה תחת יוניקס והן עוברות לעיתים הסבה לוינדוס. לפעמים מוריד הדבר מביצועיהן. ההתרשמות שלי מ – Koha הייתה שהיא מגושמת במקצת תחת וינדוס. 5. יהיה עליך לבחון את מצב התמיכה בעברית של מערכת הקוד הפתוח שבה תבחר. זאת למרות שרובן תומכות ב – Unicode. גם במקרה זה, התרשמותי הלא מעמיקה הייתה כי Koha "משתנקת" כשעליה לעבד רשומות בעברית. יתכן גם שיהיה צורך לתרגם את הממשק לעברית או לפחות לשפץ אותו. 6. גם מערכות קוד פתוח דורשות שרת בעל יכולות חומרה בינוניות ומעלה. כללית: Koha נחשבת למערכת הקוד הפתוח המובילה בתחום ניהול הספריות. להערכתי היא מתאימה לספריות שכמות הרשומות שלהן נעה בין 20,000 ו – 500,000. הגרסא האחרונה שלה (Koha Zoom) מבוססת על מנוע חדש שמשפר מאד את ביצועיה, ביחוד בתחום היבוא של רשומות MARC רבות. אין לי מושג מה קרה לתמיכה בעברית בגרסא זו. אתה יכול להתרשם מגרסא זו כאן: search.athenscounty.lib.oh.us. זוהי מערכת שמידת התחכום שלה קרובה למדי למערכת אלף 500. מערכת Koha הישנה ("הקלאסית") זוכה לאחרונה להצלחה יחסית בשוק הבינלאומי, אולי גם בזכות העובדה שיש לה כעת תמיכה מסחרית שאפתנית בדמותה של חברת Liblime.com. אם הספריה שלך קטנה מאד ואין היא נזקקת לכל התכונות המצויות ב - Koha (כמו רכש, השאלה, השאלה בינספריתית וכדומה) כדאי לך לבחון את התוכנות הנוספות הנסקרות במצגת של הקישור שלך. כמו-כן, יתכן שכדאי לך להציץ גם במערכת קוד פתוח צרפתית ששמה PMB: www.sigb.net. מערכת מעניינת נוספת היא EverGreen : open-ils.org/about.php. חלופה אחרת לספריה קטנה מאד, יכולה להיות מערכת אישית לניהול ספריה שמחירה בסביבות ה – 200 דולר ואשר יתכן שניתן לחברה לממשק חיפוש אינטרנטי. נדמה לי שהמערכת הנקראת Athenaeum Lighte הנה דוגמה טובה לכיוון זה: www.sumware.net/sumware.co.nz/athenaeum/light.php. מחירה הבסיסי של המערכת הוא 25 דולר. לבסוף, למטה תמצא שני קישורים שכדאי לעיין בהם כיוון שהם מרכזים חומר רב על מערכות קוד פתוח לניהול ספריות. אבנר הלפרן

מערכת לניהול הספריה בבית

אני רואה שמדברים רבות על מערכת לניהול סיפריות קטנות. האם מישהו מכיר מערכת לניהול הספריה בבית. אני הגעתי זה כמה פעמים לכך שקניתי ספר פעמיים כי לא זכרתי שיש לי אותו.... אשמח לנהל את הספריה בבית על מערכת ייעודית לכך עם אפשרויות נוספות שלא עולות כרגע בדעתי. האלטרנטיבה של ניהול על אקסל איננה מוצלחת במיוחד. לפני שאני מתחיל לפתח משהו באקסס שווה לעשות שימוש במשהו קיים. אני בטוח שמישהו כבר הוטרד מזה לפני ויש לכך פתרונות. אשמח לרעיונות יאיר

תוכנות קוד פתוח

שלום אודי, תוכנות קוד פתוח מעולות היום, אם כי ורשות (קצת) מאמץ. איני ממליץ על koha בגלל עניין ההתקנה והתמיכה הנדרשת. זו אכן אחת התוכנות הטובות ביותר אך התקנתה מחייבת מערכת שרת יוניקס (ומישהו שיתפעל אותו!). אני יכול להמליץ על מערכת קוד פתוח נגישה יותר שמשלבת אתר אינטרנט מקומי ומערכת לניהול ספרייה קטנה. ניתן לראות אותה ב- www.meyda.net. המערכת נמצאת היום בשלב של "גיור" לעברית, אך בין יתרונותיה, היא יודעת לייבא קטלוג מאקסל, יכולה לאחזר מידע מ-amazon על סמך מספר ISBN ומאפשרת ניהול תגובות של הגולשים לצד, כמובן, ניהול ספריה קטנה. אתה מוזמן לשלוח לי אי-מייל ואתן לך גישה לצד הניהולי של האתר, כך שתוכל להתנסות בה. webmaster@quid.co.il שתי המערכות (האתר הקהילתי וניהול הספריה) הינן קוד פתוח לחלוטין, סיוע ב"גיור" המערכת לעברית יתקבל כמובן בברכה. בהצלחה, יוחנן

אפשר לקבל עוד פרטים?

יוחנן שלום ותודה על התשובה! אני עובד בבית על יוניקס-אובונטו ובאופן כללי מעדיף אותו על פני חלונות, וכבר הצלחתי להתקין את koha על המחשב שלי ללא בעיה מיוחדת. (נראה לי שבאופן כללי אני מעדיף שרת יעודי שיריץ את תוכנת הספריה). אני אשמח מאוד לקבל מידע נוסף על התוכנה שאתה/אתם מגיירים (מבוססת ג'ומלה?) - אני גם אשלח לך אימייל - האם יש כבר ספריה שעובדת / מעוניינת לעבוד איתה? להשתמע, אודי

תודה על התשובה המפורטת

לא ציינתי שאני במקצועי מתכנת ובעיקר ב-PHP ול-WEB, וגם שאני באופן רגיל עובד על לינוקס - ומכאן הזיקה לקוד הפתוח. KOHA אכן מסורבלת במידה רבה, ולצערי נראה כי Evergreen לא הרבה יותר קלילה - למרות שעדיין לא ניסיתי להתקין אותה. הייתי שמח יותר אם הייתי מוצא מוצרים מבוססים PHP שמיועדים לספריות קטנות - אבל לא הצלחתי למצוא משהו מתאים, וכפי שציינת גם כזה שתורגם לעברית. אני מעריך שאשתדל למצוא מערכת יציבה, ולדאוג להתקנה, ולבקש ממישהו בישוב שיבצע את רוב התרגום. החדשות היותר משמחות הן שנראה ששני הפרוייקטים משתדלים להיות פעילים ולהמשיך בפיתוח ויש הרבה ספריות שמשתמשות בפרויקטים האלה. אני אשתדל לעדכן אחרי שאחליט באיזה מערכת נשתמש. להת' אודי

מערכת לניהול הספריה בבית

אני רואה שמדברים רבות על מערכת לניהול סיפריות קטנות. האם מישהו מכיר מערכת לניהול הספריה בבית. אני הגעתי זה כמה פעמים לכך שקניתי ספר פעמיים כי לא זכרתי שיש לי אותו.... אשמח לנהל את הספריה בבית על מערכת ייעודית לכך עם אפשרויות נוספות שלא עולות כרגע בדעתי. האלטרנטיבה של ניהול על אקסל איננה מוצלחת במיוחד. לפני שאני מתחיל לפתח משהו באקסס שווה לעשות שימוש במשהו קיים. אני בטוח שמישהו כבר הוטרד מזה לפני ויש לכך פתרונות. אשמח לרעיונות יאיר

רשימת תוכנות לניהול ספריה אישית, חינמיות או במחיר של כמה עשרות דולרים

שלום יאיר, להלן רשימת תוכנות לניהול ספריות קטנות או אישיות. כולן חסרות ממשק בעברית, אך אמורות לתמוך ברשומות בעברית. התוכנה Lexifile יוצאת דופן בכך שהיא דוסית (לא גרפית), אך היא חינמית ותומכת ב - MARC. יתכן שיש לכוון את המחשב לתמיכה בעברית ברמת הדוס כדי להשתמש בה. מומלץ שתבדוק תחילה את BookCat. היא מבוססת אקסס ותומכת בקיטלוג אוטומטי על-פי מספר ISBN, באמצעות ספרית הקונגרס האמריקאית. יש לה גם ממשק נאה. אין לי ספק כי יש חבילות תוכנה רבות נוספות בקטגוריה זו. צריך רק לחפש. The Librarian 1.0.1 Athenaeum Lighte Lexifile: http://www.lex.sk.ca/ אבנר הלפרן (www.softlink.co.uk)

ממש תודה רבה! כבר חשבתי

שהשאלה כל כך טיפשית שאף אחד לא מוצא לנכון לענות עליה. עזרת לי מאד ואני אשמח להעביר, בשימך, את הדברים לסטודנטים דרך האתר שלי. שוב תודה רבה יאיר מעיין

תוכנות קוד פתוח

תוכנה לניהול ספריה קהילתית

שלום אודי, יש לנו תוכנה להשאלת ספרים כתובה בVB תוכנה שעובדת עם קריאת הברקו על הספר מנהלת השאלה והחזרה פרטית וקבוצתית וכן רכש מול ספקי ספרים והנהלת חשבונות. לפרטים אנא צור קשר לאמייל uzzanr@gmail.com טל- 0775749073 חברת R&R שרותי מחשב תודה ובהצלחה רחל

אפשר לקבל עוד פרטים?

יוחנן שלום ותודה על התשובה! אני עובד בבית על יוניקס-אובונטו ובאופן כללי מעדיף אותו על פני חלונות, וכבר הצלחתי להתקין את koha על המחשב שלי ללא בעיה מיוחדת. (נראה לי שבאופן כללי אני מעדיף שרת יעודי שיריץ את תוכנת הספריה). אני אשמח מאוד לקבל מידע נוסף על התוכנה שאתה/אתם מגיירים (מבוססת ג'ומלה?) - אני גם אשלח לך אימייל - האם יש כבר ספריה שעובדת / מעוניינת לעבוד איתה? להשתמע, אודי

התוכנה אכן מבוססת ג'ומלה עם יתרון ברור של קלות הפעלה לספריות קטנות.

אתה מוזמן ליצור קשר. יוחנן webmaster@quid.co.il

תוכנות קוד פתוח

תוכנה חינמית לניהול ספרייה

טובה גם לספריות קטנות וגם למשתמש ביתי ממשק משתמש קל וידידותי מאוד.

קישור לתוכנה

www.msoft.co.il

לאבנר

אני חייב לומר שהקפת בפוסט אחד כמעט את על היצע התוכנות בקוד פתוח. אני עובד כעת על שתי תוכנות, PMB הצרפתית וג'ומלה - ואוכל אולי להוסיף את חוות דעתי עליה. הרהאשונה (PMB) מיועדת לספריות גדולות עד גדולות מאוד. אני עושה כעת הסבה של התונה לעברית ואשמח למצוא שותפים לפרוייקט. הפונקציות של התוכנה כוללות כל מה שתוכל לימצוא היום בתוכנה "מכובדת" ויקרה, כגון, ניהול קוראים, קריאת בר קוד, פורטל, קטלוג באינטרנט, אחזור עטיפות מאמזון וחיבור לתזאורוס. השנייה (ג'ומלה) מיועדת לספרייה ביתית או קטנה מאוד. אפשר לנהל בה כ-10000 ספרים בלי בעיה, אם כי לא תמצא שם תזאורוס ושאר פונקציות. היישום ממוקד בעיקר בהצגת האוסף באינטרנט, הזמנה, השאלה, אחזור פרטי הספר מאמזון ו...זהו!. היתרון המרכזי של שתי התוכנות בכך שהן בקוד פתוח, המתחדש מעת לעת, ובעיקר בעלותן הנמוכה מאוד (אני כולל כאן את זמן התקנה ועבודה). יתרון נוסף ומשעותי הוא שאין צורך בשרת פרטי לאחסון שתי המערכת, מספיק אחסון אצל hosting אמין במחירים זולים מאוד. Koha הינה בהחלט התוכנה המתקדמת ביותר בתחום אך התקנתה וניהולה (הטכני) יגזלו כל כך הרבה משאבים שהעלות תעלה בהרבה על התועלת. חסרון נוסף הוא שלא ניתן להימנע מקניית שרת פרטי ואז העלויות יהיו גבוהות מאוד. קשה מאוד (עד בלתי אפשרי) לאחסן koha אצל ספק שירותי אחסון בישראל.

OPAC 2.0

שלום יוחנן ניסיתי להתקין את Scriblio שמבוסס על Wordpress אך לא הצלחתי להפעיל את אחת ה plugins. מכיוון של- Wordpress יש גם גירסה עברית, לדעתי זה אמור לעבוד. אם אתה מתעסק בג'ומלה, כדאי לבדוק את הקטלוג של ספריית aadl המבוססת על Drupal דניאל

רשימת תוכנות לניהול ספריה אישית, חינמיות או במחיר של כמה עשרות דולרים

שלום יאיר, להלן רשימת תוכנות לניהול ספריות קטנות או אישיות. כולן חסרות ממשק בעברית, אך אמורות לתמוך ברשומות בעברית. התוכנה Lexifile יוצאת דופן בכך שהיא דוסית (לא גרפית), אך היא חינמית ותומכת ב - MARC. יתכן שיש לכוון את המחשב לתמיכה בעברית ברמת הדוס כדי להשתמש בה. מומלץ שתבדוק תחילה את BookCat. היא מבוססת אקסס ותומכת בקיטלוג אוטומטי על-פי מספר ISBN, באמצעות ספרית הקונגרס האמריקאית. יש לה גם ממשק נאה. אין לי ספק כי יש חבילות תוכנה רבות נוספות בקטגוריה זו. צריך רק לחפש. The Librarian 1.0.1 Athenaeum Lighte Lexifile: http://www.lex.sk.ca/ אבנר הלפרן (www.softlink.co.uk)

עלי כותרים תוכנה אינטרנטית לניהול ספריות ברמה גבוהה ובעלות נמוכה

עלי כותרים מאפשרת • צפייה במידע אישי, חיפוש חכם בקטלוג והזמנת ספרים מכל מקום • ייעול תהליכי העבודה והקיטלוג - צמצום תקורות וטיוב נתונים • ניהול באמצעות שרת מרכזי, המותקן בחוותשרתים חיצונית. • עלויות רכש ותפעול נמוכות!!!! חברת AAI Ltd. הינה חברה כחול לבן שהחלה פעילותה ב -1995, העוסקות בפיתוח והקמת מערכות מיחשוב ניהוליות למקבלי החלטות בחברות וארגונים בסביבות מתקדמות (אינטרא-נט ואינטרנט), פורטלים ארגוניים, אתרי תוכן ותדמית, מערכות לניהול מידע, תוכנה לניהול ספריות, זירות מסחר, קניונים וחנויות אלקטרוניות, פורומים, סקרים, E- learning וכו'. לקוחות החברה הינם החברות המובילות בתחומן בארץ ובחו"ל. לפרטים וכדי לקבל הצעת מחיר ללא התחייבות: טלפון: 04-9541790 פלאפון (דניאל): 054-6596566 פקס: -954179304 דואר: ת.ד 3024, עתלית 30350. E-mail: Daniel@libraries.co.il www.libraries.co.il www.buildagate.com
עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מידענות - מחפשים עבורך באינטרנט
בחר
בחר