בעיית התנהגות

בעיית התנהגות

שלום,

יש לי בבית כלב שיצו בן 3 ונולד לי לאחרונה תינוק בן 7 חודשים. מאז שיש את התינוק ג'וצי נורא מקנא וככל שהילד גדל כך הקנאה הולכת וגדלה וג'וצי עושה שטויות על מנת למשוך תשומת לב ממני ומבעלי.
יש לציין שאנחנו מטורפים על ג'וצי,זו אהבת אמת... הוא יישן איתנו במיטה מקבל המון חטיפים הוא מוצף בצעצועים והרבה חום והרבה. הוא כלב מאוד מפונק!!
לאחרונה הוא התחיל לעלות על הילד כשהוא על הרצפה ולהשתפשף בו בנוסף חוטף לו צעצועים ורץ איתם בכל הבית לוקח לו מוצצים וקורע אותם עולה על שולחנות בבית ובעיקר נורא "דבק" אלינו כלומר כל מקום שאנחנו הולכים הוא כמו צל שלנו!
רציתי לדעת מה אפשר לעשות עם התופעות הללו??
כרגע לא בא בחשבון אילוף מבחינה כלכלית...
אשמח לעזרה
תודה.

כלבים הם יצורים חברתיים החיים בלהקה וגם כלבי המחמד שלנו אינם שונים. הם רואים בנו כמנהיגי הלהקה. במצב אידיאלי, הכלב אמור לגונן על התינוק החדש כי הוא הצאצא של שני מנהיגי הלהקה - ההורים, ותפקיד הלהקה בטבע הוא לדאוג לצאצאצים של הזכר והנקבה האלפא. עם זאת, תינוק אינו דומה לבן אדם, גם לא לילד. יש לו ריח שונה והוא מוציא קולות מוזרים. אם כך, צריך ללמד את הכלב שהתינוק הוא בן משפחה כמו כל בן משפחה אחר ולהציג את התינוק לכלב בהדרגתיות, תןך שילוב חיזוקים חיוביים.

עליכם לשדר רוגע ואסרטיביות בכל פעם שתגיעו לסיטואציה בה הכלב יבוא במגע עם התינוק או יתקרב לסביבתו. אם תעשו דברים בצורה נכונה ובאופן קבוע, הכלב מהר מאוד ילמד לזהות את התינוק כחבר חדש בלהקה, יכבד ויעריך אותו בדיוק כפי שמעריך אתכם, אם לא יותר.

שתי בעיות נפוצות בקרב כלבים המקבלים את התינוק החדש. התופעה הראשונה היא הגנת יתר והשניה היא קנאה ורכושנות.

באופן מעשי, כדאי להתחיל את התהליך עוד כשהתינוק בבית החולים. להביא לו הביתה שמיכה של התינוק כדי שיתחיל לזהות את הריח שלו, להשמיע קלטת עם קולות שתינוקות עושים כדי להרגיל את הכלב ואף להסתובב בבית עם בובה על הידיים כדי שהכלב יתרגל לכך שהתינוק נמצא על הידיים.

כשהתינוק מגיע בפעם הראשונה הביתה, מומלץ שהאם תברך אותו לשלום ללא התינוק. מומלץ לתת למישהו אחר מהמשפחה להחזיק את התינוק ואף לעבור לחדר אחר. כשההתרגשות שוכחת בבית, הכלב חוזר לפינה שלו רגוע, אז אפשר להתחיל בהכרות הראשונית.

בימיםם האחרונים כדא לעקוב אחר המצב בקפידה. לא לתת לכלב להתקרב לתינוק ללא השגחה ובמיוחד לשים לב למצבים בהם התינוק בוכה או בועט - פעולות שיכולות להרגיז כלב או לגרום לו לרצות לשחק. במצב כזה, אפשר לשים את הכלב בחדר אחר או במרחק כמה מטרים מהתינוק באותו חדר.

כלבים קצת יותר מפונקים ודורשי תשומת לב, אפשר במהלך הטיפול בתינוק גם לדבר אל הכלב ולתת לו חטיף מפנק כדי שיקשר את היצור הרעשן והחדש עם חוויה חיובית. האם יכולה, גם, לקחת את הכלב לטיולים עם התינוק בחוץ כדי שירגיש שיש לו תפקיד.

וודאו שלכלב יש מקום משלו בבית - מיטה, תא הטסה, כלוב רשת או אפילו כורסה משלו, רק כדי שיידע שיש לו מקום ששייך רק לו. הילד קודם לכלב בהיררכיה הלהקתית, אך אל תשכחו את כלבכם. טיילו איתו, פנקו אותו, צ'פרו אותו בחטיפים, הראו לו יחס, חיבה, ליטופים ומילים טובות. אל תשכחו שיש לכם עוד "ילד" בבית. ביום שבו תשכחו מהכלב והכל ייראה לו שונה וסובב סביב הילד, יתחילו הבעיות. 

לא מומלץ להשאיר את התינוק לבד עם הכלב, גם אם הוא מאוד אוהב לישון בחדר הילדים. הדבר חשוב גם בשלב מאוחר יותר, כאשר הילד גדל מעט ועלול להציק לכלב, גם אם מתוך משחק וללא כוונה. בשלב זה רצוי ללמד את הילד כיצד לנהוג בחיית המחמד באופן מכבד ונעים, להנאת שני הצדדים.

וודאו שכלבכם אוכל את כמות המזון שאכל עד כה ובזמן, שותה ומטייל מספיק ובשעות די קבועות. המשיכו לשמור על לו"ז קבוע לכלב כדי ששגרת החיים שלו לא תיפגע ותצא מאיזון (קל מאוד לצאת מאיזון כשהכול סובב סביב התינוק וסדר היום משתנה).

אל תקרבו את המזון של התינוק שלכם אל הכלב. שמרו על מרחק בטוח על מנת למנוע בעתיד חטיפת מזון תינוקות על ידי הכלב מידיו של התינוק. חטיפה כזו עלולה להיגמר בנשיכה או שריטה לא נעימה.

הרחיקו את המזון של הכלב מהתינוק והניחו את קערת המזון והשתייה של הכלב במקום בטוח בבית, אליו התינוק לא מגיע. לפעמים תינוקות שזוחלים לעבר קערת המזון או השתייה של הכלב מוזהרים בנהמה או גרגור מצדו.

מה הכוונה משתשף בו ? מנסה כאילו לקיים איתו יחסי מין ?

אני חייב לחלוק מעט על התגובה שלמעלה . כלב מחמד אינו רואה בבעליו אוטומטית את האלפא שלו . ולכן גם אם יזהה את התינוק כצאצא , יתכן שינסה להפטר ממנו או לפחות להבהיר לו שהוא הכלב הוא במדרג גבוה יותר בלהקה מאשר התינוק ואף להבהיר לכם שאתם אמורים לטפל בצאצאים שלו ולא להפך .

כל שבמקביל לעיצות שקבלתם לעיל , הייתי מציע לכם להקפיד על עוד דבר אחד . הכלב מעתה יאכל אחריכם ואחרי התינוק  ולא איתכם  במקביל . כי בלהקה יש קורילוציה בין המדרג לבין סדר האכילה.

אני רוצה לספר על הכלב שהיה לי - ולדאבוני נפטר לא מזמן מזקנה, הוא היה  כלב פינצר מעורב, בהתחלה התנגדתי שהילדים שלי הבאו אותו, לפני כחמש עשרה שנים, אך מיד אהבתי אתו, היום הוא חסר לי מאוד, אני זוכרת מקרה כאשר אחותי היקרה (לפני כחמש שנים) נפטרה ממחלה - ישבתי עצובה והרהרתי, הוא מיד הרגיש, היה יושב לידי מסתכל עלי ומלקק את פני ועיניו היו מתמלאות בעצבות, זה היה משהו מדהים, כי בדרך כלל הוא היה כלב שמח, הוא פשוט השתתף עמנו בכל מה שהרגשנו, לפעמים היתי שמה לב שהוא מרגיש את מה שאני רוצה לעשות, אם הייתי הולכת למטבח רק כדי להביא לו מהאוכל שלנו (למרות שהיה לו את האוכל שלו בצד) הוא מיד היה מבין שאני הולכת למבטח בשבלו - היה קופץ ומקשקש בזנב, ואילו אם הייתי הולכת למטבח לא בשבלו הוא לא היה בא, כלב שאהב והרגיש בכל ליבו, במקורות כתוב שכלב נקרא כך מפני שהוא כלו לב..  זה נכון מאוד.

emo_11.png מסכן ממה הוא מת מזקנה או משהו אחר?

אני מכווה שמזקנה כחה זה הכי טוב ללא כעבים emo_18.png

כלבים לא מגדלים בבית

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
כלבים
בחר
בחר