השארת גור לבד בבית

יש לי בולדוג צרפתי בן 4 חודשים שנמצא אצלי כ6 שבועות. ניסינו שתי אפשרויות להשאיר אותו לבד כשאנו לא בבית, בתחילה בחדר שינה שלנו, אח"כ חופשי בבית.שתי האופציות לא טובות כי הוא מנצל את הזמן לעשות צרכים על המיטות והספות. כעת התקנו מחסום בכדי שישאר רק במסדרון הבית (יש לו מרחב) והוא צווח ללא הפסקה, זה נשמע ממש כאילו שמישהו מתעלל בו. זה לא היה כשהיה סגור בחדר שינה, שהוא אפילו קטן יותר. לא נעים לנו מהשכנים עם הצווחות שלו בצהריים (זה ממש חזק). האם ישנה דרך כלשהי לחנך אותו להיות שם מבלי לצווח ככה? חייבת עצה טובה! תודה

תשובה

היי עדי לפי תיאורך, נראה שזוהי חרדת נטישה ראשונית. אני צריך עוד פרטים, מאיזה גיל הגור אצלכם, מתי הוא יצא מהשגר, האם הוא נצמד אליכם כשאתם בבית, האם הוא תלותי לאחד מבני המשפחה באופן מיוחד, תיאור על התנהלות יומית ועל האינטראקציה ביניכם (היכן הוא יושן בלילה, כיצד אתם מגיבים כשהוא מיילל, כמה שעות הוא נמצא לבד במשך היום, כיצד אתם מגיבים כאשר אתם רואים את הצרכים ועוד). מחכה לפרטים נוספים.

פרטים נוספים

הגור אצלי כשישה שבועות, נאמר לי כי הוא נולד ב30/1/08 אך גם לדעתי וגם לדעת הוטרינר הכלב גדול יותר מ3 וחצי חודשים והוא אולי 4 או 4 וחצי חודשים, ככה שאני לא סגורה לגבי מועד לידתו ולגבי הגיל בו היה בדיוק כשהגיע אלינו. הכלב די תלותי, בעיקר כלפי. כשאני בבית הוא הולך אחרי לכל מקום! אפילו כשאני הולכת לשירותים או להתקלח הוא יושב ליד הדלת ומחכה לי בלי לזוז ומדי פעם גם בוכה. כשהבאנו אותו הוא ישן בארגז ליד המיטה שלנו ובשלושה לילות האחרונים, מאז שהתקנו את המחסום במסדרון הוא ישן מחוץ לחדר שינה, בצמוד לדלת, כשהדלת פתוחה. הוא לרוב ישן במהלך הלילה ולא מיילל, אך לעיתים כשהוא כן אנחנו כועסים עליו ודורשים ממנו לחזור למקומו (והוא עושה זאת). מבחינת הזמן שהוא לבד בבית, זה מאוד משתנה כי שנינו סטודנטים, יש ימים שהוא נשאר 5-6 שעות לבד ומידי פעם יש ימים שהוא איתי כל היום (די נדיר). ב - שבועות האחרונים אינני תופסת אותו עושה את צרכיו בבית, כי הוא לא מעז לעשות לידינו, כך שאם אני תופסת את זה מעט זמן אחרי, אני מצמידה אותו לצרכיו וכועסת אך אם זה הרבה זמן אחרי, אני לא מגיבה כלל. התלות שלו בי מאוד לא נוחה לי, אבל אני לא חושבת שאני עשיתי משהו לא בסדר, הוא היה כך מההתחלה. תודה!

עוד פרט קטן ששכחתי

הגור חי עם אמא שלו די הרבה זמן, למעשה עד שהוא הגיע אלי - בערך בגיל 3- 3.5 חודשים

תשובה לעדי גור......

תודה על הפרטים הנוספים, הם מחזקים את המסקנה שזו חרדת נטישה ראשונית. עליכם לנתק את הגור מכם ובמיוחד ממך, אין זה אומר שאתם לא צריכים להעניק אהבה ויחס לגור הקטן. הגור רואה בך כדמות חלופית לאמו, והוא יוצר תלות כלפייך. האם בשלב מסויים מנתקת את הגורים ממנה על מנת שאלו ירכשו עצמאות, תהליך הניתוק של האם את הגורים הוא די אגרסיבי. לעיתים, נוצר מצב שהאם לא מנתקת גור מסויים, וגור זה יגלה התנהגות תלותית וגורית למשך כל חייו. ישנם מצבים שנעשה הליך של נתוק על ידי האם, אך לאחר הגעתו של הגור לבית בו הוא יחיה, מתוך רחמים ורצון לגונן עליו מצד בעליו, הבעלים יוצרים תלות של הגור כלפיהם, ובמקרים מסויימים הגור ימצא באחד מבני המשפחה דמות חלופית לאם ויפתח תלות ואפילו אובססיה כלפיה. כדי למנוע זאת, ולתת אפשרות לגור לרכוש עצמאות משלו, עליכם לחקות את פעולת האם. חשוב שלא לתת לא יחס כשהוא יוזם אותו, אלא רק כשהיחס הוא מיוזמתכם, יש להוציאו מחדר השינה ולתת לו אלטרנטיבה (מקום נעים בו הוא ירגיש בטוח) לשהייה בזמן השינה שלכם, יש לחזק את הקשר והבטחון שדלו לטריטוריה בה הוא חי, חשוב לשמור על גבולות ולבנות אמון ומנהיגות שלכם כלפי הכלב בצורה נכונה, על מנת לחזק את בטחונו של הכלב. במקרה שלכם רצוי תיחום בכלוב טיסה, על מנת לטפל בנושא הצרכים אותם הוא עושה על המיטות והספות כשאתם אינכם בבית וזאת מתוך לחץ נפשי (תיחום זה חשוב שיעשה על ידי בהדרכת איש מקצוע), לעיתים, עם החרדה קיצונית, מוסיפים טיפול תרופתי בייעוץ וטרינר התנהגותי במקביל לטיפול ההתנהגותי, כיום יש רק וטרינר אחד כזה בארץ שיש לו תעודה והסמכה בתחום, ד"ר קרן לורון. כיום נמצא אצלנו צ'יוואווה בשם טאו טאו בטיפול. הוא יצר תלות כל כך אובססיבית באם המשפחה, עד כדי גילוי תוקפנות לשאר בני המשפחה או לאנשים זרים בעת שהיא נעלמה לו מהעיניים, גם אם היא הייתה בתחומי הבית. לכלב הזה, העדפתי לעשות "ברייק" לפנסיון, כלומר ניתוק חד מהאם למשך כשבועיים, לצד טיפול התנהגותי אינטנסיבי, כיום לאחר כשלושה שבועות שהייה בפנסיון ולאחר שני מפגשים עם האם, הוא גילה שיפור משמעותי ואף קיצוני בהתנהגותו. הוא לא נדבק אליה, הוא מקבל מגע וליטופים גם מאנשים אחרים מבלי לאיים ולתקוף. ממצב של גור לחוץ ורועד כמעט ללא הפסקה הוא נעשה כלב רגוע ואפילו ידידותי לאנשים וילדים. כמובן שהמצב הוא פתיר, ולשם טיפול נכון ופתרון עליכם להסתייע באיש מקצוע. יש לגלות סבלנות ועקביות באינטראקציה עם הגור. בהצלחה.

תודה

אורן, תודה על הייעוץ, אנו ננסה לעבוד עם הגור כפי שאתה ממליץ ונקווה לטוב.... אני מאוד מודה לך על הנכונות לעזור

היי, קניתי גור פומרניין בן חודשיים וחצי , הוא אצלי רק 3 ימים ,לא מוכן לישון בגדר תחום שלו כל הזמן מיילל שם ללא הפסקה, לא רוצה לישון על המיטה או על המגבת , רק על הריצפה ,אם הוא לא רואה אותנו ישר מתחיל לבכות ,

איך אני אמורה להרגיל אותו לישון באיזור התחום שלו? ואיך להרגיל אותו לעשיית צריכים לפחות על פד? כי אסור להוציא אותו החוצה עד שיקבל את כל החיסונים זה בערך עוד חודשיים שלוש. ואיך להשאיר אותו לבד כי כולנו עובדים והילדות במסגרות

תשובתל ,אודה 

היי, קניתי גור פומרניין בן חודשיים וחצי , הוא אצלי רק 3 ימים ,לא מוכן לישון בגדר תחום שלו כל הזמן מיילל שם ללא הפסקה, לא רוצה לישון על המיטה או על המגבת , רק על הריצפה ,אם הוא לא רואה אותנו ישר מתחיל לבכות ,

איך אני אמורה להרגיל אותו לישון באיזור התחום שלו? ואיך להרגיל אותו לעשיית צריכים לפחות על פד? כי אסור להוציא אותו החוצה עד שיקבל את כל החיסונים זה בערך עוד חודשיים שלוש. ואיך להשאיר אותו לבד כי כולנו עובדים והילדות במסגרות

לתשובתך,אודה 

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
כלבים
בחר
בחר