אני מאתגר כל אחד מכם בשאלה

הדוקטרינה של מדע ודת עובדת באופן חד צדדי לחלוטין כבר מאות שנים באופן כזה שהמדע שוחק את האמינות של הדת לבלי הכר.

תנו לי דוגמה אחת, רק אחת, לשאלה שבעבר התשובה הכי טובה ומקובלת עליה הייתה מדעית וכיום התשובה המקובלת היא תיאולוגית כלומר דתית.

"בעניינים של דת, האמת היא פשוט הדעה שהצליחה לשרוד". (אוסקר ויילד)

מאד פשוט...

איינשטיין כביכול המציא את תורת היחסות...

הרמבן שקדם לו במאות שנים הציג את תורת היחסות ואת ואת בריאת העולם...

הוא כתב כך.. ה' ברא את העולם מאפס המוחלט מחומר הנקרא היולי..והוא חלק דק עד מאד כחוט..וכל שיש יתפוס בו הזמן....יש=מסה...

אולי לא כל כך פשוט כמו שאתה חושב. הרמב״ן היה הוגה דעות, פוסק, פרשן ורופא. גם מבלי להכיר לעומק את כתביו אני יכול לומר כך.

ראשית, לא שאלתי מה מקובל עליך או על היהודים. אלא על כולם! אני מניח שהרמב״ן לא יהיה מקובל כל כך על הנוצרים ומוסלמים ואחרים. הרי מטבעה של כל דת להיות דוגמטית ולכן גם אם מוסלמי יקרא שחור על גבי לבן רעיון על סינגולריות הוא לבטח יפסל על רקע תיאולוגי. לפחות החילוני ירים גבה בהערכה מסוימת אם להוגה דיעות דתי היה רעיון מודרני.

שנית, הרמב״ן היה רופא בהשכלתו ולא יכול היה מתוקף השכלתו לבנות שום מודל מדעי ראוי בקוסמולוגיה או פיזיקה. מכאן יש 3 אפשרויות:

1. או שזה רק רעיון שהרמב״ן העלה כהוגה דעות ואנשים כהרגלם מפרשים את הפרוש של הפרושים של הפרוש.- אפשרי.

2. או שהרמב״ן היה יומרני ושחצן כדי לטעון שזה יותר מרעיון. מה שעולה בקנה אחד עם הגישה של דתיים שתמיד יודעים הכל - די סביר.

3. כל ההשערה שהרמב״ן דיבר על תורת היחסות ועל סינגולריות היא סילוף עובדות ושקרים - הכי סביר. הרי כל הכתובים מלאים בשקרים אז מה זה עוד אחד.

אבל... גם אם יכול להיות שכהוגה דעות הוא העלה רעיונות משיקים לסינגולריות ולתורת היחסות, זה שהוגה דעות יהודי העלה רעיון שאותו הוכיח המדע רק מחזק את טענתי. בדיוק כשם שז׳ול וורן אינו נתפס כאבי הצוללות למרות שהזכיר אותן בספריו לפני שעוד התקיימו.

אנו חיים בעולם רווי בתיאולוגיה. ובכל רגע שעובר המדע שוחק חתיכות גדולות מהתפיסות התיאולוגיות ונותן מקום לתבונה על פני הפולחן, לחופש המחשבה על פני הפחד ולסקרנות על פני הדוגמטיות.

חשבתי שאתה אדם רציני...

אז תשמע לפני שאתה מגיב לך קרא למד ואז תגיב.

הנה אסביר לך לאט שתבין....

הרמבן פשיטא שהיה דתי ורב שדרכו היתה בקבלה.

הרמבן לפני שכל המדענים שאתה מציג ידעו משהו על בריאת העולם..הוא קבע שהעולם נברא מחלקיק דק עד מאד כחוט...

ואמנם המדע היום מסביר את בריאת העולם בתורת המיתרים גש ובדוק.

וכן הוא קבע את תורת היחסות כאשר הוא קובע... כי רק כאשר יש מסה אז יש זמן..כי הזמן יחסי..

כנל לגבי ערכו של פאי.. חכמים קבעו שגודלו קטן במעט מהפאי שאנו מכירים.

ואכן פרופסור לפיסיקה תיאורית שהיה כאן אישר זאת.

לגבי שאר הדתות...לא מעניין את אף אחד.

כי הנצרות היא היהדות כלומר ישו היה תנא גדול שהתמרד והקים את הברית החדשה.

למוסלמים אין יד ורגל בכל זה כי הם לקחו את תורת היהודים יחסו אותה להם..ושהעולם יתהפך.

ולא איכפת להם שמוחמד הופיע מאות שנים מאוחר יותר.

מה זה אומר ״חשבתי שאתה אדם רציני״? אתה מאוכזב? אתה צריך מישהו עם תואר אקדמי להתמודד מולו? מה שנקרא ״אני קטן עליך״?

כמה יוהרה.

רק תזכור שאתה אתאיסט בדיוק כמוני. פשוט אני התקדמתי דת אחת יותר ממך.

חלילה..לא התכוונתי שאתה קטן..

אולי יש לך רגשי נחיתות...

אני מכבד כל אדם באשר הוא.

הויכוח עינייני...וההערות הן לגופו של עניין ולא לגופו של אדם.

ביקשת הבאתי לך תשובה שאתה מתעלם ממנה.

אתה יודע למה התכוונת. אני יודע רק שמשתמע מהמילים שאתה כותב.

בוודאי שיש לי רגשי נחיתות. אני מביט בטבע מסביבי אחוז יראה מהיופי שבו והסדר שבו. אני מרגיש קטן אל מול הטבע כולו - אז כן. אני מרגיש נחיתות. אני לא מעל הטבע.

אני לא מתעלם מתשובותיך. אני פשוט לא מקבל אותן. מחד התשובות שאתה מביא באות להוכיח שהרבנים יודעים יותר מהמדענים כשבפועל הם לא. זה שאדם לא יודע תשובה על שאלה מסוימת לא נותנת לו את הזכות להמציא שקרים וטקסים, צווים והגבלות כדי לספק את הגחמות שלו. וזה מה שהרבנים עושים כאילו שהם שליחיו של אלוהים - מלאכים מורמים מעם.

מאידך. אני מוצא שקשה לי לקבל עצות ממישהו שמאמין גם בשדים. אני ואתה כנראה לא חיים באותה תקופה. והשיח בינינו לא נשען על עקרונות משותפים לדאבוני.

בכבוד.

תראה..

הוא אשר אמרתי..היהודי  דתי המאמין שרגיל בפיפולי הגמרא רגיל לכל נושא ועניין.

אין כאן אמונה בשדים.יש עובדות חיות נושמות בועטות.. שחוו את המפגש איתם...

אני אישית יודע איך איפה ולמה... ולכן אני לא שולל רעיון רק בגלל שהוא נאאה הזוי או מעל הטבע.

מה החכמה להיות כמו כולם מאמין רק במה שאני רואה.

אז את הזרם החשמלי אני לא רואה..אבל עובדתית הוא קיים.

לכן אם אדם נפגע משד. לרפואה אין תרופה.. ואילו למרפא העל טבעי יש תרופה פועלת בוודאות ..

ולכן כל מה שנותר לבחון הוא הכיצד..או איך להישמר.

הרמב"ן באמת משכנע.

מה תגובתך לרמב"ם, שנוא נפשם של האורתודוקסים. הוא אמר שאין הוכחה מופתית לקיומו. ( כאילו זה חשוב ). מיליארדי בני אדם מאמינים, בלי הוכחה מופתית, והעובדה שהמציאו אלוהויות שונות ומשונות היא רק תוצאה של בלבול.                                      מה שאיני מבין היא הנהירה של האורתודוקסים לבתי חולים של האפיקורסים. כאילו התפילה של האדמור לא מספיקה. 

שאלתך מצויינת.

הרי כתוב  בספר שמות סוף פרשת יתרו...

אם תשמע בקול השם אלוקיך והאזנת למצוותיו...

כל המחלה אשר שמתי במצרים לא אשים עליך כי אני ה' רופאיך.

נשאלת השאלה אם אין מחלה למה צריך תרופה..?

אם הקבה לא ישים מחלה.. למה הוסיף כי אני ה' רופאיך?

אלא..שמחלות מצרים היו רבות וקשות וכללו את כל המחלות המוכרות דאז.

אולם הכתוב התכוון לעתיד.. שאם היהודי לא ישמור את כל המצוות אז יבוא מחלות אחרות שיצוצו במשך הזמן...

לגבי הרמבם.

גש למסכת סנהדרין פרק 13 נדמה לי הפרק האחרון.

בקטע שכתוב בו כל ישראל יש להם חלק לעולם הבא.

בסוף המסכת יש פירוש המשניות של הרמבם..

ושם הוא מתאר בצורה ברורה את עולם הבא.. 

מעניין גש קרא..

אם יהיו שאלות אשמח לענות.

מעניין...

לו הייתי יושב מולכם והייתם אוכלים זית ונחנקים ממנו. האם הייתם מעדיפים שאבצע עליכם היימליך או שהייתם מתפללים לאלוהיכם שיעזור לכם להפסיק להיחנק למוות?

אגב, אני לגמרי מסכים שבדימיון בלבד שדים יכולים להיות קיימים. אנשים שסובלים מבעיה נפשית כלשהי או טראומה יכולים לחוות כאלה סימפטומים ללא ספק.

ההלכה לא אומרת שצריכים לדחוף עד שנחנקים.

תמיד יהיו כאלה שלא מבינים הלכה..שיסכנו חייהם

מאד פשוט...

איינשטיין כביכול המציא את תורת היחסות...

הרמבן שקדם לו במאות שנים הציג את תורת היחסות ואת ואת בריאת העולם...

הוא כתב כך.. ה' ברא את העולם מאפס המוחלט מחומר הנקרא היולי..והוא חלק דק עד מאד כחוט..וכל שיש יתפוס בו הזמן....יש=מסה...

לא סביר.

הצג לי את טענת הרמב"ן בצרוף ציון המקום בו מצוי מה שלטענתך הוא טען, ואני מתכוון שתצביע על מכתב שכתב אל מישהו איתו עמד בחלופי מכתבים, או על חבור תורני שכתב, או על פרוש שכתב לאחד מ"כתבי הקודש".

בקצרה - לא די לי בטענתך הסתמית. אני מעונין לדעת מה בדיוק טען, והיכן מוצאים זאת בכתביו.

Qui sedes ad dexteram Patris, miserere nobis...

יש בורא לאלהים - האדם!

שמתי לב שאתה רוצה לנהל כאן בפורום הזה ישיבה ללמוד כל הנושאים.. כל דבר שאומר.. אתה דורש שאציג לפניך..

כנס לכל מה שכתבתי..כל זה כבר כתבתי בעבר בויכוחי עם הפרופסור לפיסיקה...

נדמה לך שכל פעם שמשהו יעלה לכאן.. אני אבזבז את זמני לשבת ולכתוב מחדש..

גש למבוא לזוהר שם מביאים רקע על כל גאון שכתב משהו.

גש לפירושי הרמבן על הפסוק בראשית ברא.  בספר בראשית תיווכח לבד שהכל כתוב...

שמתי לב שאתה רוצה לנהל כאן בפורום הזה ישיבה ללמוד כל הנושאים.. כל דבר שאומר.. אתה דורש שאציג לפניך..

כנס לכל מה שכתבתי..כל זה כבר כתבתי בעבר בויכוחי עם הפרופסור לפיסיקה...

נדמה לך שכל פעם שמשהו יעלה לכאן.. אני אבזבז את זמני לשבת ולכתוב מחדש..

גש למבוא לזוהר שם מביאים רקע על כל גאון שכתב משהו.

גש לפירושי הרמבן על הפסוק בראשית ברא.  בספר בראשית תיווכח לבד שהכל כתוב...

מצטער, לא מענין אותי מה אתה טוען כי הרמב"ן טען.

אני רוצה לראות במו עיני את טענות הרמב"ן, כפי שהוא עצמו טענן, בכתביו.

אינך צריך לכתוב משהו מחדש.

אתה רק צריך לציין את המקום בו מצויה טענת הרמב"ן, בכתביו.

הרמב"ן לא ידע דבר על הזהר, שכן נפטר ב- 1270, בעוד הזהר "נתגלה" בספרד רק ב- 1286.

אם אינך רוצה להציג הצבעה על דברי הרמב"ן - טענתך בנוגע למה שכביכול טען - נדחית, וחסל...

Qui sedes ad dexteram Patris, miserere nobis...

יש בורא לאלהים - האדם!

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
דתיים-חילוניים
בחר
בחר