יהודה ערב טוב

אתה לא צריך להרחיק בעולם.

נחל המערות נמצא בהר הכרמל בישראל ויש שעות ביקור.

מסתבר שבני אדם נדדו מאפריקה לעולם דרך ארצנו הקטנה.

אתה מאמין שמשה רבנו קיבל תורה שבכתב ובע"פ בהר סיני.

זו אמונה זו לא ידיעה.

כבר אמרתי לך, לעניות דעתי לדת יש חשיבות מאוד גדולה בתרבות של היום. בלי קשר האם היה משה רבנו ומעמד הר סיני או לא.

דתות מתעסקות בערכים לא בהיסטוריה או פיזיקה.

למדע אין מה להגיד בנושאי מוסר, טוב או רע.

אלה שתי דיסציפלינות שונות

אתה מתאמץ לדעתי לשוא לחפש במה הרמב"ן תרם למדע, אבל הרמב"ן היה לו מה להגיד בערכים לא במדע.

אולי תספר בכמה משפטים מה אתה מבין בספר היצירה?  או מעשה מרכבה?

אני יודע מעט מאוד והזמן שנשאר לי לחיות וללמוד הוא לא רב.

אז תרשה לי להשקיע את זמני בדברים שמעניינים אותי.

יוסי

יוסי בוקר טוב

אני לא יודע בן כמה אתה.. מאחל לך אריכות ימים.

אין דבר כזה מאוחר בחיים, אותו סטודנט שהולך ללמוד 4 שנים, האם הוא יכול לומר שהוא ישתמש במה שלמד, הרי יתכן והוא יפגע בתאונת דרכים ולא יזכה ללמוד דבר.

הנה האיש היקר שכתב פה פניני,

עבר את גיל 70, וכעת החליט ללמוד את הארדואינו, ולפי ההתלהבות שלו,

אני בטוח שהוא יהנה מכך וימלא את זמנו החפשי בסיפוק, ולא ישב ויחכה לסיום חייו.

ולכן טענתך שמאוחר ללמוד היא שטות, אדרבא זו ההזדמנות שלך בחיים לגלות שעד עתה חיית בשקר, בשטיפת מוח חילונית שמנעה ממך לראות את האור.

עצתי לך על תלמד תחכים תגלה עולמות שלא חשבת עליהם.

לגבי הספר  מעשה מרכבה הנה תקציר של הנושא.

מעשה מרכבה הוא כינוי לספרות אזוטרית, הקשורה לתורת הסוד היהודית או האוניברסלית. ספרות זו מופיעה לרוב בסמיכות למעשה בראשית. אזכורה הראשון הנו בתקופת התנאים, והיא מהווה כיום חלק מספרות הפרדס ותורת הסוד. ניתנו לה לרוב שני פרושים מרכזיים: אלו הקושרים אותה עם ספרות מיסטית יהודית ייחודית, כדוגמת ספר היצירה; או לספרות והבנות פילוסופיות העוסקות במהות האל.

המילה "מרכבה" (במובן מרכב, מושב) התייחסה במקור למרכבת הכרובים מבית המקדש: הכרובים נחשבו כנושאים מעליהם את האל הבלתי־נראה. בהמשך מתייחסת המילה בהשאלה למקום מושבו של האל.

ספרות מקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם כמה טקסטים שזכו לאפיון כספרות של "מעשה מרכבה". המוקדמים שבהם שאפו לסווג פרקים מסוימים מהתנ"ך ככאלו העוסקים במעשה מרכבה. כך ספר יחזקאל, המתאפיין לעתים בדרכי ההנהגה של האל, זכה לכך שחלקים מסוימים בספר מכונים "מעשה מרכבה"; כגון פרק א'. כך ההתייחסות הראשונית לאפיון "מעשה מרכבה" מופיעה במסכת חגיגה פרק ב' משנה א.

עיסוק במעשה מרכבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשנה (חגיגה ב,א) קובעת שמותר ללמד מעשה מרכבה רק ל"יחיד" כאשר הוא "חכם ומבין מדעתו". בתלמוד בבלי (חגיגה יד ע"ב) מובאים כמה סיפורים והתייחסויות העוסקים במעשה מרכבה, דברים הכלולים ב"כניסה לפרדס".

הגדרת מעשה מרכבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המקור הראשוני המתייחס למושג "מעשה מרכבה" הוא במשנה (חגיגה ב,א). אולם מקור זה אינו מזהה במפורש מהו אותו 'מעשה מרכבה'. דברים אלו הובילו לגישות והגדרות שונות לדבר זה, כאשר ההוגים השונים מייחסים את הדברים בהתאם לגישתם היסודית.

הגישה המיסטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגישה המיסטית זיהתה את מעשה מרכבה בספרות ההיכלות והמרכבה, כגון ספר שיעור קומה. גישה זו, שאליה שותפים המקובלים, רואה את "מעשה מרכבה", כספרות יהודית, סודית וייחודית. כתוצאה מכך ספרות זו מיוחסת למערך הורשה ומסורת שהעבירו בסודיות את ענייני "מעשה מרכבה".

התנגדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמה התנגדויות הובאו ביחס לקביעה ש"מעשה מרכבה" הוא ספרות הסוד האיזוטרית. חלק מההתנגדויות הופנה במשמעותו לספרות זו, ולפרשנות הפשטנית שניתנה לטקסטים מסוימים. כך הרמב"ם כותב באחת מאגרותיו, שספר "שיעור קומה" מהווה כפירה מעצם היותו מגשים את האל. בנוסף, אף בדורות מאוחרים יותר הובאה התנגדות לספרות הספירות (עשר הספירות), כגון בתשובת הריב"ש.

יפה יהודה

עשית עבודה.

בשורה התחתונה לפי דבריך מדובר בפרשנות לפרקים מסוימים בתורה וספר יחזקאל.

אבל כתבי הקודש עצמם אינם כתבים מקוריים שנמצאו באתרם.

איך ספר יכול להגשים את האל?

אתה חושב שהרמב"ם זה מקור לעובדות? זו דעה זו לא עובדה.

יוסי

יהודה ערב טוב

אתה לא צריך להרחיק בעולם.

נחל המערות נמצא בהר הכרמל בישראל ויש שעות ביקור.

מסתבר שבני אדם נדדו מאפריקה לעולם דרך ארצנו הקטנה.

אתה מאמין שמשה רבנו קיבל תורה שבכתב ובע"פ בהר סיני.

זו אמונה זו לא ידיעה.

כבר אמרתי לך, לעניות דעתי לדת יש חשיבות מאוד גדולה בתרבות של היום. בלי קשר האם היה משה רבנו ומעמד הר סיני או לא.

דתות מתעסקות בערכים לא בהיסטוריה או פיזיקה.

למדע אין מה להגיד בנושאי מוסר, טוב או רע.

אלה שתי דיסציפלינות שונות

אתה מתאמץ לדעתי לשוא לחפש במה הרמב"ן תרם למדע, אבל הרמב"ן היה לו מה להגיד בערכים לא במדע.

אולי תספר בכמה משפטים מה אתה מבין בספר היצירה?  או מעשה מרכבה?

אני יודע מעט מאוד והזמן שנשאר לי לחיות וללמוד הוא לא רב.

אז תרשה לי להשקיע את זמני בדברים שמעניינים אותי.

יוסי

יוסי בוקר טוב

אני לא יודע בן כמה אתה.. מאחל לך אריכות ימים.

אין דבר כזה מאוחר בחיים, אותו סטודנט שהולך ללמוד 4 שנים, האם הוא יכול לומר שהוא ישתמש במה שלמד, הרי יתכן והוא יפגע בתאונת דרכים ולא יזכה ללמוד דבר.

הנה האיש היקר שכתב פה פניני,

עבר את גיל 70, וכעת החליט ללמוד את הארדואינו, ולפי ההתלהבות שלו,

אני בטוח שהוא יהנה מכך וימלא את זמנו החפשי בסיפוק, ולא ישב ויחכה לסיום חייו.

ולכן טענתך שמאוחר ללמוד היא שטות, אדרבא זו ההזדמנות שלך בחיים לגלות שעד עתה חיית בשקר, בשטיפת מוח חילונית שמנעה ממך לראות את האור.

עצתי לך על תלמד תחכים תגלה עולמות שלא חשבת עליהם.

מה לעשות אבל 80 שנה מאחורי ואני מעדיף ללמוד דברים שמעניינים אותי.

יוסי אני מברך אותך, שבעוד 40 שנה תעמוד פה ותמשיך להתווכח איתי...

הדוד שלי נפטר לפני מספר חודשים, בדיוק ביום ובשעה שנפטר בבא סאלי,  בגיל 100 פלוס.

הוא הלך לבית כנסת, אם כי בתמיכה קלה.

הוא היה צלול חד שאל על כל המשפחה..

שמעון פרס נושק ל-100 ותראה איך הוא פעיל.

הגיל זה בראש.

בכל אופן לא הבנת את הנאמר.

הנביא יחזקאל חזה את מעשה המרכבה... ולכן הספר נקרא כך.

אולם הקבלה הייתה נפוצה רק בזמן התנאים...   אולם זה לא הספר...

הספר מעשה מרכבה חושף טפח מהפרד"ס (פשט, רמז, דרש, סוד)

ג'קו, קראתי בתשוממת לב את כל ההסבר שלך כאן, והבנתי היטב מה אתה אומר, אבל לצערי אני לא כ"כ מקבלת את זה.

תראה, גם אני מאמינה בבורא עולם, תקרא לזה 'אלוהים', ומאמינה גם שהוא אכן 'תכנן' - אבל לדעתי הוא לא תכנן את הדברים כפי שאתה מסביר וכפי שהם נראים היום.

הוא תכנן את אבני היסוד של היקום, והוא כנראה גם תכנן את ה'אבולוציה', שמשום מה כ"כ מלחיצה את הדתיים\חרדים, והיצורים, כולל האדם, התפתחו ע"פ האבולוציה, עד שהגיעו לצורתם הנוכחית, ואם העולם ימשיל להתקיים הרבה מיליוני שנים (מה שדתיים\חרדים רגילים שלא להאמין בזה), האדם בעתיד הרחוק יהיה שונה מזה של היום...

למה ?

בגלל האבולוציה.

אתה מאמין ומחוייב להאמין למה שכתוב בתורה, ואינך יכול לקבל חשיבה ורעיונות אחרים, אבל רק שתדע, יש היום רבנים אורתודוקסים רבים שכן מאמינים באבולוציה, ופחות או יותר מאמינים בהסבר שנתתי כאן באופן כללי. קיבעון לא טוב לשום דבר.

טוב.. אמשיך אריאלה ואסביר מדוע ההתנגדות ומה הבעיה עם מדע האבולוציה.

את אומרת שאת בעצמך מאמינה בבורא עולם, עכשיו הוקם מדע שלם שיצא והתפתח מתוך קביעה והנחת יסוד ראשונית שאין בורא לעולם, ועל סמך הנחת יסוד זו בונים את המחקרים כדי להגיע להסבר אם אין אלוקים ואין בורא והכל נוצר במקרה, לכן נוצרה תאוריה  ומדע שלם כדי להסביר אם כך כיצד נוצר והתפתח עולם החי.

כבר ממהתחלה יש כאן בעיה, עושים מחקר מדעי כאשר המסקנה העיקרית כבר נקבעה מראש עוד טרם החל המחקר, מחקר כזה לא יכול להיות אובייקטיבי, התוצאות מוטות מראש כדי שיתאימו לקביעה הראשונית, הממצאים מוטים בצורה מוגזמת לצד המתאים לחוקרים, לצד קביעות ומסקנות שלעתים הם רק דמיון, והתעלמות מוחלטת ממצאים ועובדות המהווים סתירה להנחה והקביעה הראשונית, וכבר הבאתי דוגמאות רבות בדברים שכתבתי מקודם.

למה הדבר דומה? היה אדם שהכריז על עצמו שהוא אלוף עולמי בקליעה למטרה, ואכן הציג ראיות משכנעות ליכולותיו, הציג שטח נרחב שבו היו מאות עיגולי מטרה, מסומנים על קירות על עצים ועוד, ובכולם ישנה קליעה בול בדיוק במרכז המטרה, אין אפילו החטאה אחת, ממש ראוי להכנס לספר השיאים של גינס, כאשר באו וחקרו כיצד הוא מצליח כל כך, התברר שהנ"ל קודם יורה את היריה, ורק לאחר מכן הוא מצייר את עיגולי המטרה סביב לפגיעה, כך נראים מחקרי מדעני האבולוציה, מתאימים את תוצאות המחקר שתתאמנה להנחה שנקבעה מראש, עוד טרם התחיל המחקר,  וזו הסיבה העיקרית להתנגדות למסקנות חוקרי האבולוציה.

בקשר לקיבעון  מחשבתי, אולי הפוך? אולי את שייכת לאלה הנגועים בקיבעון מחשבתי, ומקבלת ללא עירעור ומחשבה מעמיקה את תוצאות מחקרי האבולציונים, למרות שהם מוטים מלכתחילה למטרות שהם קבעו מראש, ואולי המחשבה הפתוחה דווקא נמצאת אצל המאמינים ואסביר גם מדוע.

כיום עם התפתחות המדע, ניתן להבין היטב דברים הקשורים לבריאה שלא היו יכולים להיות מובנים מאיליהם בעבר, וכבר נתתי דוגמא והסבר בדברי הקודמים, מדוע שלא נסתכל על הבריאה באופן אחר ובמחשבה פתוחה כעל יצירה של יישות סופר אינטיליגנטית באלפי רמות יותר מאיתנו, ישות בעלת יכולות טכנולוגיות מדהימות והיא אחראית לכל היצירה הזאת של עולם ומלואו, נתתי כבר דוגמה על אפשרויות טכנולוגיות שלנו בני האדם שמתאימות לתיאורים של חכמינו על הנהגת העולם, ואוכיח לך בקטע הבא שהדברים הללו מתרחשים ממש עתה בימינו, ולא רק בבריאת העולם.

ישנם בעלי חיים רבים, שמהיום הראשון להוולדם הם עצמאיים, יש להם את כל הידע הדרוש כדי להסתדר בחיים, לדעת מה טוב ומה רע עבורם, למצוא מחסה, לזהות סכנות ואוייבים, יש להם את כל הידע הדרוש כדי למצוא ולצוד את הטרף שלהם, וכל זה מהיום הראשון להוולדם מבלי שלמדו ותורגלו, אלא כל היידע הדרוש לנהל את חייהם באופן עצמאי טבוע בהם מראש מיום הוולדם, תארי לעצמך בן אדם כמה שנים רבות של לימוד ותרגול הוא זקוק כדי לרכוש את כל הידע והנסיון כדי להיות אדם עצמאי בחיים, אם לא היינו רואים זאת בעינינו היו טענים מדעני האבולוציה, שלבעלי החיים הללו נדרש זמן ושנים של התפתחות לימוד ותרגול כדי שיגיעו לעצמאות, אלא מי שמאמין בבורא יודע שיש בעלי חיים שתוכננו בצורה כזאת שכל הידע הדרוש לחייהם מוטבע בהם מראש מיד עם הוולדם, בדומה ליצורי החיים שעל פי הבריאה נוצרו מוכנים מראש כאילו עברו מליוני שנות אבולוציה.

ויותר מכך גם אנחנו בני האדם מתקרבים ליכולות טכנולוגיות שמתקרבות ממש לבריאה המקראית, ואוכיח זאת, כיום מתפתחת טכנולוגיה מדהימה, שנזכה לראותה פועלת בעתיד הקרוב, מדפסות תלת ממדיות שתדפסנה איברים להשתלה, המדפסות תוכלנה להדפיס איבר מושלם עם רקמות שרירים וורידים ועורקי דם, עצבים, וכל הדרוש ליצרת איבר מושלם, עכשיו כמה זמן דרוש לאיבר רגיל להתפתח? שנים רבות, וכאן המכונות תיצורנה איבר אנושי מושלם תוך זמן קצר של שעות אני מניח, האם זה לא בדיוק הסיפור של הבריאה?

אז במקום לראות את סיפור הבריאה כאגדה מיושנת של אנשים המקובעים מחשבתית, אולי הפוך, עם מחשבה פתוחה וחדשנית נבין שאותה ישות שבראה אותנו היא יישות סופר חכמה אינטילגנטית, בעלת יכולות טכנולוגיות מדהימות, שבידה ובכוחה לברוא וליצור בזמן קצר את החיים על פני האדמה, הלא זה כבר כמעט אפשרי בידי בני האדם.

בדבר אחד אני מסכים אתך, שסיפורי המקרא אינם סתם סיפורים ברמה של גן ילדים, אלא דברים שמאחוריהם ישנה עמקות גדולה והסברים נוספים, ובעצם בדיוק על זה כבר נכתב לפני 2000 שנה בספר הזוהר, שמתבטא בלשון הזאת, מי שחושב שהתורה היא רק סיפורים תיפח רוחו, כי אם חושבים שהתורה רק באה לספר לנו סיפורים גרידא, הלא ישנם הרבה סיפורים אחרים במאורעות העולם שהם הרבה יותר מעניינים מסיפורי התורה, זה לשון הזוהר, ואני מבאר, בשביל סיפורים, אפשר לקרוא עיתון, זה יהיה הרבה יותר מעניין מסיפורי התורה, אלא התורה היא בעצם קוד שמאחריו יש עמקות גדולה ולכן צריך להבין שסיפור הבריאה הוא הרבה יותר עמוק ולא פשטני, אבל ברמה העקרונית, סיפור יצירת החיים בעולם נכון על פי התורה, דבר שהוא כמעט אפשרי בימינו בידי בני אדם, ואין צורך בתאוריית האבולוציה כדי להסביר את מוצא החיים.  

ג'קו תודה על התגובה, יש לי מה להשיב לך על לא מאט נקודות, אבל יש לי עם זה קושי, כי הייתי מאד מאד קרובה לדתיים חרדים, מתוך רצון להכיר את היהדות, עד שלב מסויים, לפני קרוב ל 3 שנים, שאז הבנתי (בהדרגה, לא היה שום דבר פתאומי) שהפער בין חילוניים\מסורתיים לבין דתיים\חרדים הוא ענקי, ובלתי ניתן בשום אופן לגישור. ואז הפסקתי לחךוטין לחלוטין להתווכח איתם, בעצם על שום נושא, כי כמעט כל נושא מושפע אצלכם משמעותית מהכללים ומההשקפה ומדרך החשיבה הדתית. זה לא רק ההבדל הגדול במושגים, בהגדרה ובהבנה של מושגים, אפילו בסיסייים, שמאד מאד מקשה על התקשורת ועל הדיון והויכוח. 'צורת' החשיבה מאד מאד שונה, דתיים\חרדים שואבים אינפורמציה ומסתמכים על כתבי קודש ודברי רבנים, מלפני 1000 ו 1500 שנה, חילונים בודקים, במיקרוסקופ, בטלסקופ, במצלמות שהם מטיסים לירח למאדים ולאחרונה לכוכב שביט רחוק. וההבדל והפער הזה באופן הניסיון הבנת העולם מנסיוני מאד מאד מקשה על הדיאלוג ובנוסף לזה יש אי סימטריה בולטת בזה שאצל הדתיי\חרדים חז"ל ודמויות רבניות הם 'קדושים', דתי\חרדי לא יחשוב הרבה ואפילו לא קצת אחר פסיקת רבו - חילוניים\מסורתיים לא מתחברים לזה כלל. וכשאני דנה ומתווכחת (עכשיו כבר לא) עם דתי חרדי, תמיד אני חוששת כל הזמן שלא לפגוע בו, כשאני לא מסכימה ומערערת על פרטים באמונתו שיש להם אצלו נגיעה לקדושה.

רק רציתי בכל זאת להעיר דבר אחד לגבי התגובה שלך :  לדעתי אתה טועה כשאתה אומר ש" הוקם מדע שלם שיצא והתפתח מתוך קביעה והנחת יסוד ראשונית שאין בורא לעולם..." - מדענים, כמו שאמרתי קודם, מסתכלים במיקרוסקופ, בטלסקופ, ובצילומים, בפיתרון משוואות, וכו', וכך הם אוגרים ידע, ובטח שאם יבוא למדען שפועל כך רב אמוני וירצה לו באוזן פסוקים מכתבי הקודש ומדברי הנביאים וממדע הרפואה הנשגב והמתקדם של הרמב"ם, הוא המדען הזה ירתע, ויגבש דעה לא הכי מחמיאה לגבי הידע ושיטות המחקר של אותו רב שהתחיל להרצות באוזניו  וחבריו למגזר.

כך שההתרחקות של מדענים מדת וממסורת, עד כדי אתאיזם מוחלט, זו תגובת נגד כנגד הקיבעון ודרכי החשיבה (זה בעצם לא חשיבה חופשית, שהרי על הרבה נושאים נאסר אפילו על דתי\חרדי לחשוב) של הדתיים\חרדים, וכן, יש קיבעון איום ונורא, אבל אני יחד עם זה מבינה, שאין להם\לכם ברירה, כי מטבעה של הדת שמסוכן לשנות בה דברים, ולכן אין לימודי ליבה ומגיפים תריסים ומתבדלים ומגביהים חומות  ומתרכזים בכתבי הקודש. שאין להם שום קשר עם מדע, ומתנגדים ומתגוננים ונלחמים בכל דבר שיכול להחשב כמודרנה, וכן, זה קיבעון שרק מזיק לכם, מאד מאד, לאורך זמן.

ג'קו תודה על התגובה, יש לי מה להשיב לך על לא מאט נקודות, אבל יש לי עם זה קושי,

ה' ירחם... נאום בנו שתום העין.

כבר ממהתחלה יש כאן בעיה, עושים מחקר מדעי כאשר המסקנה העיקרית כבר נקבעה מראש עוד טרם החל המחקר, מחקר כזה לא יכול להיות אובייקטיבי, התוצאות מוטות מראש כדי שיתאימו לקביעה הראשונית, הממצאים מוטים בצורה מוגזמת לצד המתאים לחוקרים, לצד קביעות ומסקנות שלעתים הם רק דמיון, והתעלמות מוחלטת ממצאים ועובדות המהווים סתירה להנחה והקביעה הראשונית, וכבר הבאתי דוגמאות רבות בדברים שכתבתי מקודם.

ג'קו, למה להתחיל עם שקרים ודמגוגיה ?

האם ניוטון היה חילוני ? לא. ניוטון שעל תורתו נשען המדע המודרני היה דתי אדוק.

ומה לגבי דארווין, אבי תורת האבולוציה? הוא היה נוצרי ואף הוטבל בילדותו.

https://en.wikipedia.org/?title=Charles_Darwin#Early_life_and_education

בסיס לדיון הוגן הוא הצגת האמת. האם אתה חושב שתכתוב דבר שקר ותציג אותו כדבר אמת תשכנע מישהו ?

נהפוך הוא, אתה רק הופך את עצמך לנלעג יותר ויותר.

אַל תַּעַן כְּסִיל כְּאִוַּלְתּוֹ, פֶּן תִּשְׁוֶה לּוֹ גַם אָתָּה

יש הרבה דברים שקראתי שמעוררים בי גם קצת מחשובת אני אישית אדם מאוד מאמין ומגיע מבית מסורתי ושומר מצוות הרבה דברים מוסברים גם דרך התורה.

הדבר שכל יהודי שומר עליו גם אם הוא חילוני מוחלט זה ברית מילה וכמובן כל צלם לברית באשדוד בזול יעיד שרואה גם חילונים מוחלטים שעושים לבן שלהם ברית מילה

ואחרי ברית מילה זה בר מצווה שזאת מצווה מאוד קדושה של עלייה לתורה בגיל מצוות. אין יהודי שיוותר על חגיגת בר מצווה לילד שלו מבלי שיעלה לתורה ומבלי שיברך אותו שפטרני מעונשו של זה.

ודבר נוסף הוא החתונה, כי במדינה אם אתם לא רשומים ברבנות אתם לא יכולים להתחתן ולחגוג אירוע חתונה. ואת זה אני יודע בזכות מאות מגנטים שיש לי על המקרר שכל חתונה היא כדת משה וישראל ויש רב שמקדש את הזוג המתחתן.

טוב שיש היהדות וזכינו להיות העם הנבחר.

עורו של האדם אינו חלק. ( העור חלק בחלקי העור העליון של האדם, אבל נשאר שעיר בחלקים אחרים - רגליים, ידיים, חזה, במפסעה

ובבית השכי. נשעם לא מעטות נעלצות להתגלח במקומות שונים בגוף. 

דיון על אבולוציה כן או לא בימינו מעיד על חוסר השכלה או אטימות. מאז גילוי ה-DNA והעובדה שהוא משתנה במוטציות, ( אצל כל

היצורים ) יודעים מה סיבת השינוי בחי וצומח, ( סיבת השינוי וההתפתחות לפי תורת האבולוציה הנה שגיאה בשיעתוק ה-DNA. לאחרונה מקובל לחשוב שגם גורמים אחרים משפיעים על התאמה והסתגלות לתנאים החיצוניים המשתנים, אבל הגילויים האלה צלא פוגעים כהוא-זה בתקפות ההוכחה לקיום האבולוציה ), ומי שמכחיש נחשב בימינו לפרימיטיב. אדם יכול להאמין גם בימינו, ויש הממציאים השארות מהשארות שונות, אבל זה נעשה אך ורק למען לשמור על האמונה בכתבי הקודש, ולא מסתדרות עם השכל הישר.

האבלוציה לא פוסלת אמונה, אבל האמונה נשארת אמונה ולא אמת שהנה פאקט, כפי שהיה אומר הרצפלד קשישה.

לסיכום: האמונה הנה קטגוריה המתאימה לעיסוק במדעי החברה, ולא לעיסוק במדעי החיים.

יש משהו מדכא באובססיה להאמין. מי שדבק באמונה תוך כדי פסילת תקפות תורת האבולוציה חי בהכחשה, ואנו נמנעים ממאמץ לנסות

להניאו ממנה. הצדיק באמונתו יחיה, בתנאי שלא דוגל בצידוק הכפיה להאמין.

עבור לעמוד
, , , ,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
דתיים-חילוניים
בחר
בחר