מהי תרבות?? ומה הקשר לתרבות חרשים?

לאחר שראיתי מספר הודעות של משתמשים שעשו חוכא ואיטלולא מהמושג תרבות ובהקשר לקהילת החרשים. מה שאני מבין כאן הוא שמאיר אטדג'י מצר על "הריקנות התרבותית"- משמעה שהעיסוק בתרבות בכללה בקהילת החרשים ירדה לשפל המדרגה כלומר: 1.אין להקת תיאטרון רצינית, 2.התייחסות של אח"א היום כלפי העיסוק התרבותי וטיפוחו שונה לרעה. 3.אין וכמעט התעסקות בדיונים על נושאים תרבותיים (כלומר שאפשר לשבת בסלון של ערב יום שישי ולדון על תערוכה שערכו חרשים וכו') הקשר בין "הריקנות התרבותית" ל"תרבות חרשים" או מופרך וחסר בסיס. במושג "תרבות חרשים" תרבות היא מכלול של דברים: 1.שפה: החרשים דוברים שפת סימנים 2.נורמות (כתרגום מעשי לערכים)התנהגויות חברתיות ששונות משומעים (לא אפרט כאן כל סוגי התנהגויות) 3.היסטוריה משותפת: דיכוי החרשים, התייחסות מערכת החינוך בצל מחלוקות בין הגישה האורלית,הסימולטנית, התייחסות החברה בכללה, כאב משותף 4.הומור, תיאטרון, שירה: מאפיינים בלעדיים רק לתרבות החרשים כלומר שישנם הבדלים בולטים. אזי מקור הבעייה שעליה מצביע היא שהעיסוק התרבותי בקהילת החרשים ירדה לשפל כלומר בקושי יש תיאטרון ראוי שיעסוק בנושאים שמטרידים את החרשים,בקושי יש יצירה בדמות פיסול, ציור וכו'. לדעתי האישית, כך זה תמיד ולא זכורה לי תקופה של פריחה בעיסוק התרבותי. תמיד העיסוק התרבותי שייכת לבודדים ודווקא יש התייחסות חדשה לזוויות חדשות כלומר התייחסות לשפת הסימנים כשפה, נושא סיפור הסיפורים קיבל פוש אדיר (מאיר אטדג'י היה מנותני הטון)ורק לפני שנתיים שמנו לב לייחודה של שירה בשפת סימנים. ולראשונה!! מזמינים מרצים חרשים שיתנו הרצאות שונות (מה שלא קרה בעבר!!) כך שאני אופטימי למרות כל המלעיזים שרואים בכוס חצי הריקה ומבלי להתחשב בנסיבות ההיסטוריות של מחסור בעיסוק התרבותי לשמו.
הנושא נעול
Anonymous

אתה צודק בהחלט , דורון :-)

Anonymous
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
חרשים וכבדי שמיעה
בחר
בחר