לברוך: עוד בעניין ה"שן הכחולה" והטכנולוגיות החדישו

ברוך שלום, אני מברך אותך על העלאת נושא ישומי ה"שן הכחולה" בהקשר של מכשירי שמיעה. והייתי רוצה ליידע אותך על המעט שאני מכיר בנושא. א. כתבת שאינך מבין איך "לא חשבו על כך קודם". ובכן, אני יודע שבמוטורולה תקשורת וסמי-קונדקטורס, הנושא כבר בפיתוח מזה שנתיים. ובחברת אוטיקון (יצרנית מכ' שמיעה) זה כבר בפיתוח לפחות זמן דומה. העיכובים הם ביציבות ומימוש התקן, ואיך לא...שיקולי שיווק כפי שאסביר להלן: ב. ישנם הרבה בעיות של הסכמה על תקנים (פרוטוקולים, חומרה ותוכנה) בין הגופים המסחריים שנוגעים בנושא, ועד שאין יציבות בתקן ה"שן הכחולה", אף חברה לא תהיה פראיירית כדי לצאת עם קו ייצור שמחר עלול לא להיות תואם-תקן אפילו אם מבחינה טכנית אתה מחזיק את הפטנט הכי הכי... ג. אפילו נושא הרבה יותר חם ורווחי, כמו הסלולרים מהדור השלישי איננו מספיק כדי להמריץ חברות לצאת לייצור לפני שהתקנים הרלוונטיים מתייצבים. ד. כמו תמיד, צריך לחפש את הכסף הגדול. וזה שכמה חברה מאזכרים בהתלהבות את הסטטיסטיקה של 10% מהאוכלוסייה - לק"ש, הם לצערי, מפשטים את המצב באופן לא מציאותי: וזאת לדעת: רוב האוכלוסייה (העולמית ובישראל) שכלולה באותם 10%, איננה הומוגנית. רוב רובה כלל איננה משתמש במכשירי שמיעה (הרגילים - שלא לדבר על הדיגיטליים). מסיבות רבות ושונות: בעיית מנטליות, חינוך, עלות כספית, סיבות חברתיות וזהות אישית, אי הבנה בנושא, הכחשה, ועוד. חוסר ההומוגניות באוכלוסיית היעד של המכשירים והעובדה הבסיסית המצערת שמי שכן קונה אותם, עדיין אינו נחשב לכוח שוק אדיר, גורם לכך שהמכשירים יקרים וקשה להחזיר את הוצאות הפיתוח וייצור בקצב שתואם את ההתקדמות הטכנולוגית. תהיינה אשר תהיינה הסיבות, אנחנו רחוקים מאוד מהמצב האידיאלי שאוטוטו יוצא איזה פטנט נהדר, וטיק טק כולם עטים עליו. מי שיעוט על המציאה, לפי ניסיון העבר, הינו מיעוט שאיננו מהווה כוח קניה אדיר כמו שהיינו רוצים, ואשר יחזיר את העלויות ליצרנים בזמן סביר ויאפשר להם להצדיק את המשך הפיתוח והמחקר. באומרנו "זמן סביר" אנו מתכוונים לזמן שעד ליציאת המודל החדש יותר (חודשים ספורים, שנה שנתיים מקסימום), ומישהו במח' השיווק של היצרן חייב להצדיק את הוצאות הפיתוח גם של המודלים הישנים שעליהם יעבור הכלח במהרה, לא?... כניסה של גורמי ממשל - משרדי הבריאות של המדינות המפותחות, בהחלט יכולים לקדם את הנושא, ולא אתפלא אם קיימים תקציבי מו"פ ממשלתיים שמיועדים לקידום הטכנולוגיה לטובת הלק"ש. מי שיודע משהו בנושא מוזמן לשתף אותנו בו. ה. הרעיון של הרחקת המיקרופון מיחידת ההגברה הינו טוב. ואכן, כאשר המיקרופון יורחק, בעיית הצפצוף תשתפר. מצד שני, אני מסב את תשומת לבך לפתרון הדיגיטלי: את הצפצוף ניתן גם לפתור ע"י ה- DSP שמנתח את אותות השמע, ופשוט מסלק החוצה את אלמנט הפידבק שגורם לצפצוף. מאידך, אני סבור שלא צריך בשלב זה להיות מוטרד בשאלה איפה בדיוק למקם את יחידת הקליטה (שעונים, תליונים וכו'), לזה יש כמה פתרונות אגרונומיים אבל להיות מוטרד בגינם עכשיו, זה כמו לשבור את הראש על הצבע של הוילונות עוד לפני שבכלל הקמת את הבית....:-) חזק ואמץ במחקרך. יניב פיבו מוטורולה תקשורת ישראל.
הנושא נעול
Anonymous

כמה הערות לגבי מה שכתבת ...

שלום יניב, קראתי את ההודעה שלך בעניין רב והופתעתי לגלות שפרוטוקל ה"שן הכחולה" אינו יציב דיו. אמנם רק מחר אני והשותף שלי נקרא את כל ה-specification של הפרוטוקול. אבל ממה שידוע לי עד כה (היו לנו שתי הדרכות בפקולטה על הנושא) זהו פרוטוקול יציב למדי (הן מבחינת התקשורת והן מבחינת החיבור לפרוטוקלים השונים הממוקמים מעל הרמה הפיסית) ושתי הבעיות העיקריות שלו הן המחיר הגבוה ואבטחת המידע די צולעת. אתה צודק שלפתח מכשיר שמיעה עולה הון תופעות ולא תמיד זה משתלם בשל סיבות שציינת קודם. אבל כאשר יש לך ביד טכנולוגיות באמת מבטיחות כגון ה-DSP וה-bluetooth יש לקוות שיהיו חברות שירימו את הכפפה. טוב לשמוע ממך שכבר עובדים על כך בכמה מקומות. יניב, תודה על האיחולים אבל תרשה לי טיפה לתקן אותך. אני בסה"כ סטודנט לתואר ראשון ועד עתה לא עסקתי בשום מחקר רציני. אם כבר אתה מאחל משהו אז תאחל הצלחה בפרוייקט. (-: משם גם בא הרעיון למכשיר שמיעה דיגיטלי-אלחוטי. ושאלה קטנה לסיום מה התפקיד שלך במוטורולה תקשורת? חג פסח שמח! ברוך.
Anonymous

זהירות, נחש צפע!

באתר הזה מסתובבים כמה נחשים וחיות רעות אחרות. כל השומר נפשו - ובמיוחד שומרת נפשה - תרחק מהם.
Anonymous

אני הנחש הראשי

דברים כמו שכתבת שווים בשבילי מליונים
Anonymous

אז תשלם לי

על זכויות יוצרים... או שאתבע אותך. [boom]
Anonymous
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
חרשים וכבדי שמיעה