סמדר - הטור שלך היום בהחלט עשה לי את זה

(הולך לחפש תמונה מתאימה). המתכון למלאווח מלפני כמה טורים הוא של ג'חנון, עד כמה שהתימניה הזקנה שלימדה אותי אמרה (ויש המוסיפים גם מעט אבקת אפיה). ההבדל טמון בלישות ובצורת הקיפול.

טארטלטים אביביים קיציים (מיחזור עתיק)

דמיינו לעצמכם את התמונה הבאה: מגש שחור גדול גדול (טוב, נו, תבנית - למה להיות קטנוניים). עליו מסודרים בסדר מופתי קעריות בצק קטנות, זהות בגודל כולן, בעלות קירות חלקים זקופים ומוטים בזווית קטנה החוצה, בצבע זהוב בהיר עד עמוק. בתוך כל קערית קרם המציץ למסתכל מלמעלה - חלקן בקרם לבן וחלקם בקרם בז'. ועל הקרם מסודרים כל מיני קישוטים צבעוניים בצורה אסטטית המציירים ציור על פני כל טארטלט. ההגשה יפה צבעונית וציורית ויוצרת רושם כביר שלאחריו מגיע גם טעם נפלא. העבודה רבה ולוקחת הרבה זמן אבל התוצאה שווה כל רגע. אז לפחות הוראות הפעלה בהמשך. תהנו...... הבצק הוא בצק פריך מתוק קלאסי. כבר ציינתי בעבר שעבורי היחס 1,2,3 מכיל יותר מידי שומן וגורם לטעם והרגשה שיורית שומנית ולא נעימה בחיך. לכן אני מוריד את כמות השומן לחצי מכמות הקמח. (לכמות של 36 טארטלטים כמוסבר אח"כ) 500 גרם קמח רגיל 250 גרם מרגרינה (*ראו הערה בסוף) 100-150 גרם סוכר כחצי כפית שטוחה מלח 2 חלמונים מעט מים קרים הערה: אני מעדיף להשתמש במרגרינה ולא בחמאה כי המרגרינה נותנת טעם נייטרלי ולא כבד כמו חמאה. הכי נוח במעבד מזון. הבעיה היחידה שהכמות הזו היא גבולית עבור רוב מעבדי המזון. לכן הפתרון הוא לעבוד עד שהמעבד לא סוחב ואז לעבור לקערה לאיחוד ידני: שמים את הקמח, הסוכר והמלח במעבד מזון עם להב ומפעילים לערבוב. מוסיפים את המרגרינה כשהיא קרה וחתוכה לקוביות. מפעילים עד ליצירת פירורים. מוסיפים חלמונים ומפעילים. מטפטפים מים קרים דרך פתח המעבד תוך כדי עבודת המעבד רק עד להווצרות כדורי בצק. בשלב זה, בכמויות כאלה של בצק, המעבד ישתנק ויאיים לנפוח את חייו. כדאי להפסיקו לפני שזה יקרה, גם אם עוד לא נוצרו כדורי בצק, להעביר התוכן לקערה גדולה ולעבד מעט בידיים (הוספת מעט מים קרים אם צריך) רק עד להווצרות בצק. בעקרון צריך עכשיו לעטוף את הבצק בניילון ולתת לו לנוח במקרר. אם מקפידים על הכנה נכונה, מרגרינה קרה ומים קרים מאד מהמקרר אפשר לרדד ישירות. בד"כ טארטלטים עושים בתבניות טארטלטים, שהן תבניות פאי קטנות אישיות עם דפנות גליות. אני הכנתי בתבנית שקעים, כזו המיועדת למאפינס, בעלות שקעים עם דפנות שקע ישרים ותחתית ישרה. קוטר התחתית 5 ס"מ וקוטר החלק העליון 6 ס"מ ויש 12 שקעים בתבנית, כך שמכמות הבצק יוצא 3 סיבובי אפיה. מחממים תנור לחום 180-200 מעלות. משמנים במרגרינה רכה היטב את השקעים. מרדדים קצת יותר משליש מהבצק לעובי 2-3 מ"מ (את יתר הבצק שומרים במקרר). מרפדים היטב את השקעים ומוודאים באמצעות האצבעות שהבצק צמוד לתחתית ולדפנות ללא אוויר. חותכים את שאריות הבצק העודפות (את השאריות לשים חזרה לגוש ומצרפים לבצק במקרר). מכינים ריבועי נייר אלומיניום (יותר קל לעיצוב לקעריות קטנות מאשר נייר אפיה) ומרפדים את השקעים מעל הבצק. ממלאים את השקעים (מעל הנייר אלומיניום) באורז, שעועית, חומוס וכו' קטניות או דגנים יבשים. מכניסים לתנור ואופים 15 דקות. מוציאים, מוציאים את הנייר אלומיניום עם הקטניות ומחזירים לתנור לעוד 2-3 דקות לייבוש והזהבת פנים הקלתיות. מוציאים מהתנור, מוציאים בזהירות את הקלתיות מהשקעים (הם מאד שבירים בזמן הזה) ומעבירים לרשת לצינון. מרדדים חלק חדש מהבצק בזמן שהתבנית מתקררת מעט. משמנים מחדש את השקעים וחוזרים על הפעולה. כך עד שנגמר הבצק. כוסות חלב וניל (אני שמתי 2 שקיות סוכר וניל) 2-4 כפות סוכר (לפי רמת המתיקות שאתם אוהבים) 2 כפות קמח 2 כפות קורנפלור 2 חלמונים 1 שמנת מתוקה לקצפת 1 כף סוכר מעט וניל בסיר מרתיחים חלב, וניל וסוכר. בקערה נפרדת מערבבים היטב (במטרפה ידנית) חלמונים קמח וקורנפלור. כשהחלב רותח שופכים באיטיות לקערה עם החלמונים והקמח תוך כדי טריפה מהירה וקבועה במטרפה ידנית. לאחר ערבוב כל החלב מחזירים את התערובת לסיר ומבשלים על אש בינונית נמוכה עד להסמכה של הקרם. מסירים מהאש. שוטפים את הקערה ומנגבים. מעבירים את הקרם חזרה לקערה דרך מסננת ומערבבים/מועכים היטב בעזרת כף על המסננת את כל הגושים (את המוצקים שיישארו במסננת ולא יימעכו זורקים). מצננים לחלוטין בחוץ, ולאחר מכן במקרר. מקציפים שמנת מתוקה, כף סוכר ומעט וניל לקצפת חזקה. מקפלים לתוך הפטיסייר הקר. מעבירים את הקרם לשק זילוף וממלאים את הקלתיות הקרות עד כדי 5-6 מ"מ משפתן. קישוטים: שליש מהטארטלטים קישטתי ע"י סידור תותי עץ בשלים וכהים בצורה יפה מעל הקרם הלבן, כך שהקרם הלבן יבצבץ בינות לתותים. שליש מהטארטלטים קישתי בחצי פלח קיווי מיובש (משהו נהדר. קניתי ב"תבליני הכפר") שצבעו ירוק. לידו שמתי (מעל הקרם) כחצי כפית ריבת תותי עץ וורדים שצבעה כצבע יין אדום כהה מאד. עבור השליש האחרון ערבבתי לתוך 1/3 מהקרם הלבן (לפני מילוי הקלתיות) 1 כפית גדושה קפה נמס מגורען טוב מומס בכף ברנדי. זה צבע את הקרם בצבע בז' יפיפה. מעליו פיזרתי שבבי קקאו לא מתוקים (עוד משהו נהדר מ"תבליני הכפר". פולי קקאו מוכנים לטחינה לאבקה, אבל גרוסים, בעלי ריח מדהים של שוקולד, טעם מר ומרקם קראנצ'י).

כמה שזה נראה קייצי וטעים, יאמי

נראים נהדר

גרגר אתה מתחיל להתנהג כמו פולניה טובה? משמיט מרכיבים

בכוונה מהמתכון כדי שלאחרים לא יצליח? במילוי הקרם בטרטלטים כתוב כוסות חלב, כמה בדיוק?

קינוחים יפים, מגוונים וממש לטעמי

הקרם שצינת במתכונך ממש אהוב עלי. בדרך כלל אני משתמשת בו בהכנת עוגת הנפולאון עם תוספת של כף משקה אלכוהולי כלשהו. רק נראה לי ששכחת לדייק בכמות כוסות החלב שהשתמשת. אשמח לדעת באיזה יחס של חלב וקמח אתה משתמש. תודה, נטי

סמדר - הטור שלך היום בהחלט עשה לי את זה

(הולך לחפש תמונה מתאימה). המתכון למלאווח מלפני כמה טורים הוא של ג'חנון, עד כמה שהתימניה הזקנה שלימדה אותי אמרה (ויש המוסיפים גם מעט אבקת אפיה). ההבדל טמון בלישות ובצורת הקיפול.

והתימניה הלא זקנה שלימדה אותי....

אמרה שאין שום הבדל בבצק. היא גם לא משנה כלום בקיפול. מכינה כמות גדולה של גלילי בצק. חלק לג'חנון וחלק מרדדת לעלה עגול של מלאווח. היא מאלה שמכניסות לבצק אבקת אפיה. (למרות שהכמות לא משמעותית. (1 שקית לק"ג קמח). וגם דבש. מכיוון שבתימן במקור הכינו עם סמנה, הכנתי עם חמאה מזוככת בזיכוך ביתי ויצא נפלא!

גרגר אתה מתחיל להתנהג כמו פולניה טובה? משמיט מרכיבים

בכוונה מהמתכון כדי שלאחרים לא יצליח? במילוי הקרם בטרטלטים כתוב כוסות חלב, כמה בדיוק?

טעות מצערת ועליה הסליחה. 2 כוסות חלב.

בכלל יש לי גנים אנטי פולניים.
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
אוכל
בחר
בחר