07.12.02 | 16:21
שאלות לביולוגים
מה זה צלחת MacConkey? מה זה מצע LB? מהם חיידקים קומפטנטיים? יש לי מחר במעדה בביולוגיה מולקולרית ואני צריכה לדעת מה המושגים האלו אומרים לצערי אני לא מצליחה לברר אותם בספרות שיש בידי אשמח אם מישהו יכול לענות לי. תודה מראש.
07.12.02 | 17:41

תשובה

שאלות לביולוגים מה זה צלחת MacConkey? מה זה מצע LB? מהם חיידקים קומפטנטיים? צלחת MacConkey משמשת כמדיום תרבית של חיידקים. את יכולה להבדיל באמצעותה בין חיידקים שהם גרם נגטיביים (החיידקים שמגיבים חיובית לשיטת גרם לא גודלים ) אפשר גם לזהות תסיסה של לקטוזה. אם החיידקים מתסיסים הצלחת הופכת לאדומה מצע LB משמש כמצע גדילה לבקטריות. מוסיפים חומרים מזינים קומפטנטיים משמעותם בקטריות שיכולות לשלב DNA חיצוני בגנום שלהם.
07.12.02 | 20:29

שאלה נוספת

דבר ראשון תודה רבה לך דוד על התשובות עזרתה לי מאוד. בהמשך לשאלתי על חיידקים קומפטנטיים היתי רוצה לשאול גם איך מכינים חיידקים כאלה כי הרי ידוע שלחיידקים יש מנגנוני הגנה אשר מיועדים לחתוך DNA זר שנכנס אליהם. נ.ב. השאלה מיועדת לכל אחד שיש באמתחתו תשובה. שוב תודה מראש.
07.12.02 | 22:09

מחדרים.

ישנם סוגים רבים של מחדרים היכולים להכניס DNA זר לגנום של חיידק. לדוגמא, וירוסים מסוגים למדה אם DNA בתוך מעטפת של וירוס T-even. ישנם גם פקטורים (המפורסמים בהם הם פקטור הסקס ופקטור ההתנגדות לתרופות) שהם DNA חוץ כרוזומלי מעגלי. הדרך הפשוטה ביותר לבודד חיידקים שקלטו את ה-DNA הזר: לכלול במחדר עמידות לתרופה. לאחר ההחדרה, נותנים לחיידקים את אותה תרופה, ואז מי שלא קלט- מת.
07.12.02 | 22:25

אין טעם לפרט את שלבי הניסוי

לצד בקטריות קומפטנטיות טבעיות, אפשר להפוך בקטריה לקומפיטנטית בתנאי מעבדה (E COLI לדוגמה) ע"י מגוון שיטות ומגוון חומרים. (את מוזמנת לשאול שאלות ספציפיות בנוגע להליך לאחר שתלמדי אותו, אין טעם לפרט כיצד עושים זאת, הליך ארוך וטכני שבטח תלמדי אותו מחר) רק אוסיף שאפשר להבדיל בין בקטריות שאינן קומפטנטיות לבין הקומפטנטיות - ע"י קיום חסינות אנטיביוטית לאמפיצילין (שהייתה קיימת בגן הפלסמיד שהוכנס לבקטריה) נועם צ'כנובסקי, אחד ממנהלי הפורום יוכל להוסיף עוד פרטים מעניינים בהמשך.
07.12.02 | 22:32

מחדרים.

ישנם סוגים רבים של מחדרים היכולים להכניס DNA זר לגנום של חיידק. לדוגמא, וירוסים מסוגים למדה אם DNA בתוך מעטפת של וירוס T-even. ישנם גם פקטורים (המפורסמים בהם הם פקטור הסקס ופקטור ההתנגדות לתרופות) שהם DNA חוץ כרוזומלי מעגלי. הדרך הפשוטה ביותר לבודד חיידקים שקלטו את ה-DNA הזר: לכלול במחדר עמידות לתרופה. לאחר ההחדרה, נותנים לחיידקים את אותה תרופה, ואז מי שלא קלט- מת.

ברוך הבא, שבוע טוב .

08.12.02 | 01:31

שלמי תודה

אני מודה לך על ה"הודעה למשתתפי הפורום" שנכתבה, כך שגם אני אוכל לקרוא אותה. חנוך
08.12.02 | 19:21

שאלות לביולוגים

מה זה צלחת MacConkey? מה זה מצע LB? מהם חיידקים קומפטנטיים? יש לי מחר במעדה בביולוגיה מולקולרית ואני צריכה לדעת מה המושגים האלו אומרים לצערי אני לא מצליחה לברר אותם בספרות שיש בידי אשמח אם מישהו יכול לענות לי. תודה מראש.

כמה הרחבות...

מצע LB הוא מצע עשיר, כלומר, מצע המכיל את כל הדרוש לגידולם של חיידקים "נורמלים". מצא כזה מכיל מלח בישול, תמצית שמרים וחומר בשם טריפטון (מכיל סוכרים שונים). חיידקים קומפטנטים הם חיידקים, בדרך-כלל E-coli ,שעברו טיפול מיוחד הגורם להם להיות חדירים למולוקולות DNA. תהליך הכנסת ה DNA לחיידק הקומפטנטי נקרא טרנספורמציה, ואפשר לעשות אותו בכמה שיטות. לכל שיטה צריך להכין קומפטנטים בצורה שונה. למשל, קומפטנטים שמתאימים לשיטת het-shock לא יתאימו לשיטת אלקטרופורציה, וכו'. נועם

יש מיץ בתוך ציץ החמציץ בעציץ על השפיץ של הקפיץ בחריץ המסוכן בהור ההר

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מדע
בחר
בחר